Peräkärryn vakuutus ja rekisteröinti?

Aloitteleva kärrääjä

Olen hommaamassa kevään aikana enlämäni ensimmäistä jarrutonta peräkärryä. Tarkoitus olisi ostaa käytetty, mutta kuitenkin täysin toimintakuntoinen kärry suoraan käytöstä. Mitä kaikkia kuluja omistajanvaihdoksen myötä tulee. Pitääkö minun esimerkiksi rekisteröidä peräkärry uudestaan, kun omistaja vaihtuu. Paljonkohan uusi rekisteröinti maksaa.
Lisäksi tuo vakuutus asia mietityttää. Eli onko peräkärryssä jokin pakollinen vakuutusmaksu, vai kattaako esimerkiksi auto- tai kotivakuutus mahdollisen varkauden yms. Paljonkohan vakuutus suunnilleen maksaa vuodessa.
Minulla on varsin rajallinen budjetti tuohon kärryn hankintaan, joten mahdolliset lisäkulut eivät olisi toivottuja ja siksi noita amahdollisia aiheutuvia kuluja kyselen.

6

22161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2820

      Katso.

      www.farmi.fi

      On tietoa ja taitoa.

      • muulilla

        rekisteröinti omiin nimiin maksaa kympin pari, liikennevakuutus parikymppiä. Ei muita kuluja.


    • Aloitteleva kärrääjä

      nopeista vastauksista. Eipähän onneksi paljoa noita lisäkuluja tule... vielä jää noin 500 euroa käytettäväksi :)

    • 4

      Siinä on yksi autoilijan kusetus kohta, se vakuutus ei korvaa käytännössä yhtään mitään pelkästään siinä tapauksessa jos se kärri yksikseen kulkiessaan tekee vahinkoa niin silloin on mahdollisuus, että sen piikkiin korvataan muulloin ei.

    • Kuomu1

      4, ei pidä paikkaansa!

      Muuttopuuhissa tapahtui seuraavaa. Kärryä oltiin vaihtamassa autosta toiseen ja puomi oli hetken irti koukusta. Tietämättä tästä yksi muuttomiehistä istahti kärryn takalaidalle. Puomi nousi ylös ja iskeytyi edessä olevan auton takaikkunan alapuolelle. Lommo oli melkoinen, ja korjauskustannukset useita satoja euroja. Vakuutusyhtiö, muistaakseni Lähi-Vakuutus, korvasi kaiken. Kyseessä oli nimenomaan kärryn vakuutus. Eli ei mennyt hukkaan se raha. :)

    • farmi27l

      Toukokuussa hommasin kakkoskärryksi farmi 27L:n.

      Rekisteröinti 11€.

      Liikennevakuutus täyskasko ~45€/vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      33
      4368
    2. Arki on paljon tylsempää

      kun en voi enää ihaillen seurata työntekoasi. Hyvä puoli on se että saan nukuttua ja syötyä, ei ollut kivaa olla jatkuva
      Ikävä
      38
      3764
    3. Kylämme taas kartalla

      Kuka se tappaja on Suomussalmelta? Onkohan taas eroperheen vesa? Turvaton lapsuus jne? Näitä huonot kortit saaneita on n
      Suomussalmi
      13
      2494
    4. Mikä tarve Kontulalla on paljastaa seksityötaustansa

      Anna Kontula on koettu totiseksi kansanedustajaksi. Joka tosin on puolustanut aina seksityöläisiä. Mutta nyt Kontula ava
      Maailman menoa
      488
      2311
    5. Sen pienen ohimenevän hetken tänään sain ihailla sua

      ehkä taas joskus. Taitaa aina vuosi mennä, kun eteen ilmaannut. Mieheltä naiselle.
      Ikävä
      19
      2303
    6. Kansanedustaja Anna Kontulan historia seksityöläisenä

      Siis mitä, mitä, mitä. Jo pitkään vasurissa istunut Anna Kontula on toiminut seksityöläisenä. Kenen äänillä tämä muija o
      Kotimaiset julkkisjuorut
      185
      1606
    7. Varmaan olen odotellut ihan turhaan

      Kutsua luoksesi kylään Superman?
      Ikävä
      20
      1346
    8. Jännitätkö tai pelkäät

      Jännitätkö tai pelkäät ihastustasi? Jos, niin miksi?
      Ikävä
      105
      1267
    9. Miten Pohjois-Savossa??

      Miten Pohjois-Savossa sanotaan minä? Koneman kun arvioi kommentoijia tai haukkuu heitä uudella videollaan niin itsestään
      Tuusniemi
      38
      1209
    10. Rajuja paljastuksia Anna Kotulasta

      Hesarissa: https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000011410909.html
      Maailman menoa
      71
      1099
    Aihe