Peräkärryn vakuutus ja rekisteröinti?

Aloitteleva kärrääjä

Olen hommaamassa kevään aikana enlämäni ensimmäistä jarrutonta peräkärryä. Tarkoitus olisi ostaa käytetty, mutta kuitenkin täysin toimintakuntoinen kärry suoraan käytöstä. Mitä kaikkia kuluja omistajanvaihdoksen myötä tulee. Pitääkö minun esimerkiksi rekisteröidä peräkärry uudestaan, kun omistaja vaihtuu. Paljonkohan uusi rekisteröinti maksaa.
Lisäksi tuo vakuutus asia mietityttää. Eli onko peräkärryssä jokin pakollinen vakuutusmaksu, vai kattaako esimerkiksi auto- tai kotivakuutus mahdollisen varkauden yms. Paljonkohan vakuutus suunnilleen maksaa vuodessa.
Minulla on varsin rajallinen budjetti tuohon kärryn hankintaan, joten mahdolliset lisäkulut eivät olisi toivottuja ja siksi noita amahdollisia aiheutuvia kuluja kyselen.

6

21600

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2820

      Katso.

      www.farmi.fi

      On tietoa ja taitoa.

      • muulilla

        rekisteröinti omiin nimiin maksaa kympin pari, liikennevakuutus parikymppiä. Ei muita kuluja.


    • Aloitteleva kärrääjä

      nopeista vastauksista. Eipähän onneksi paljoa noita lisäkuluja tule... vielä jää noin 500 euroa käytettäväksi :)

    • 4

      Siinä on yksi autoilijan kusetus kohta, se vakuutus ei korvaa käytännössä yhtään mitään pelkästään siinä tapauksessa jos se kärri yksikseen kulkiessaan tekee vahinkoa niin silloin on mahdollisuus, että sen piikkiin korvataan muulloin ei.

    • Kuomu1

      4, ei pidä paikkaansa!

      Muuttopuuhissa tapahtui seuraavaa. Kärryä oltiin vaihtamassa autosta toiseen ja puomi oli hetken irti koukusta. Tietämättä tästä yksi muuttomiehistä istahti kärryn takalaidalle. Puomi nousi ylös ja iskeytyi edessä olevan auton takaikkunan alapuolelle. Lommo oli melkoinen, ja korjauskustannukset useita satoja euroja. Vakuutusyhtiö, muistaakseni Lähi-Vakuutus, korvasi kaiken. Kyseessä oli nimenomaan kärryn vakuutus. Eli ei mennyt hukkaan se raha. :)

    • farmi27l

      Toukokuussa hommasin kakkoskärryksi farmi 27L:n.

      Rekisteröinti 11€.

      Liikennevakuutus täyskasko ~45€/vuosi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      83
      1569
    2. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      72
      1370
    3. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      219
      1332
    4. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      231
      1291
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1100
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      104
      1059
    7. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      134
      1019
    8. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      65
      973
    9. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      89
      950
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      123
      848
    Aihe