Pelastin 80 litraisen akvaarion, kun sitä oltiin pois panemassa. Minulla ei ole ennen ollut akvaariota, joten kalojen hankinta on nyt vähän ongelma. Kävin kattelemassa akvaarioliikkeissä kaloja, ja myyjät suosittelivat minulle vähän jokaista kalalajia, koosta ja muusta riippumatta. Tämä on kuitenkin melko pikkanen akvaario, niin ei varmaan kannata kovin paljoo kaloja hankkia. Joululomareissuni aikana syntyneen leväongelman vuoksi ostin kuitenkin yhden juovanuolimonnin, joka hoitikin tehtävänsä lvän putsaajana oikein mainiosti ja nyt on akvaario putipuhdas. Nuolimonnit ovat kuitenkin ymmärtääkseni parvikaloja, niin niitä kai olisi hankittava lisääkin. Tämän paikkakunnan akvaarioliikkeissä niitä ei vaan valitettavasti tällä hetkellä ole.
Mutta sitten muiden kalojen valinta. Olen ihastunut pandamonnisiin, ja pieni parvi niitä voisi varmaan pärjätäkin 80 litran akvaariossakin. Mutta kun minulla on jo tuo juovanuolimonni, ja niitä olisi kai tilaisuuden tullen tulossa pari lisää, niin voiko tollaseen pikku akvaarioon ottaa kaksi pohjakalalajia? tuleeko niille jotain aluekiistaa?
muita kaloja en ole oikein vielä miettiny. Punapäätetra on kivan näkönen, mutta jos niitä pitäs olla se 10 kalan parvi, niin voi olla toi mun akvaario liian pieni. ehkä tyydyn ihan vaan perus neontetroihin. Onhan ne ihan näyttäviä.
80 litraseen kaloja
novistiikkori
0
215
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3662188- 571618
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1641283Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771179Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67959- 86945
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33903Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12876Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-113872K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8846