Millainen alue arvostukseltaan on Kankaronmäki verrattuna esim. Eskolanmäkeen? Onko keskiluokkainen, hyvämaineinen, haluttu tms?
Kankaronmäki - millainen alue?
Kid Cudi
101140
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
En tiedä arvostuksesta, mutta ei ainakaan ole vuokra aluetta. Ja mitään huonoa ei ole kuulunut 20v asumiseni aikana
Eli toisinsanoen ei ole 20 vuotiaiden pikku-poikien ja tyttöjen aluetta, jotka niissä halvoissa vuokra-yksiöissä asustelee :D on siis rauhallista aluetta, aikuisten ja sivistyneiden onnellisten parissa :)
the happy end!
Eipä naamasta näy, kummassa satunnainen vastaantulija asuu. Kankarolaiset erhkä pukeutuu vähän rähjäisemmin minun makuuni, mutta jollain saattaa olla toinen maku.
Kankaro on toki ns. hyvää aluetta mutta
jos haluat yli "keskiluokan", niin
suunta Valkealan puolelle.
Hyvää aluetta on !
Siellä on lastenkoti. Vaikuttaako arvostukseen? Tiedä häntä.
Eräs parhaita, ellei paras kaupinginosa. Häirikköjä ja varkaita harvoin eksyy. Hyvät pyöräily väylät ja palvelut lähellä. Omakotitaloja enimmäkseen.
Teinijengit terrorisoi vanhoja 90 vuotiaita mummoja. En muuttaisi ikinä.
Kankaron alueen omakotitalot on rakennettu vieri viereen voimalinjojen välittömään läheisyyteen. En näkisi eroa eroa esim. Eskolanmäen kerrostaloihin sillä naapurit ovat liki sielläkin. Jonkinlainen katkeruus asuu ihmisessä, joka haluaa luokitella asuinalueita ja ihmisiä joita niissä asuu. Loppujen lopuksi fiksumpi saattaakin olla se, joka asuu esim. kaupungin vuokrataloissa velattomana kuin se, joka on ottanut pankkilainaa tuhottomasti ja on nyt kiinni asunnossaan, paikkakunnassaan sekä esim. työmahdollisuuksissa. Entäpä sitten kun asunnon haluaisi saada myytyä, ei se välttämättä kaupaksi mene ja jos meneekin niin alihintaan. Mitä hyötyä on siis omistusasumisesta kaikkine lumitöineen, putkirikkovaaroineen, lämmityskuluineen ? Ihmisen ei pidä sitoutua yhteen paikkaan ja kiinnittää omaisuuttaan ja elämäänsä johonkin kiinteistöön. Siksi ääneni menee Eskolanmäelle.