Olen kuullut että on sisäänpäinlämpiävää kuppikuntaa nämä "tieteilijät". Vai olenko väärässä?
Kannattaako liittyä lintutiet.yhdistukseen
Jarkko J
3293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mihin tahansa puljuun kuuluvia voivat ulkopuoliset karsastaa. Luonnon harrastaminen ja suojeluajatukset ovat merkillistä kyllä suurelle ihmisjoukolle luvallist riistaa.
katso oman alueesi lintutiet. yhd. ja liity, sitten jos kiinnostaa ja kykysi riittää niin ilmoita sinne että olet halukas myös toimimaan yhdistyksen tehtävissä. Muu kohtelu sitten riippuu omasta käyttäytymisestäsi,
jos olet tietävinäsi kaiken mahdollisen ja myös tuot sen esille voi olla että "kuppikunta" löytyy ja sinua karsastetaan - näitäkin on. Jos maltat aloittaa rauhallisesti, olet harrastuspaikoilla turhia hölöttämättä ja tosiaan kiinnostunut linnuista ja luonnosta olet porukan mukana ennenkuin arvaatkaan. Kysellähän aina saa ja pitääkin ja kyllä muut harrastajat neuvovat.
Tämä kuppikunnan maine tulee osaksi siitä että lintuharrastajat haluavat katsoa ja löytää ja seurata lintuja ja niiden muuttoa ja nauttivat luonnosta ja hiljaisuudesta. Oikein muuttoaikaan lintutornissa saattaa olla 4 - 5 harrastajaa ja ainoa puhe on: tuolla tulee parvi - näitkö tuon jne. Kaikki ei tätä ymmärrä ja pitävät meitä sitten tylyinä mutta tämä on vain harrastuksen nautinnon maksimoimista.
Liittymällä saa mm. yhdistyksen lehden, Birdlifen lehden, sekä saa paremmat käyttömahdollisuudet Tiira-havaintojärjestelmään.
http://www.birdlife.fi/liity/liity_lintuyhdistykseen.shtml
Eri paikallisyhdistyksien toiminta vaihtelee, jotkut ovat aktiivisempia kuin toiset. Jos yleisiä retkiä ei ole, niin "piireihin" pääsy voi vaatia hieman omaa aloitteellisuutta. Pitää kysellä kuka lähialueellasi retkeilee ja voiko tulla joskus mukaan, tai missä lintutornissa tai muutontarkkailupaikalla alueella yleensä harrastajia on.
Kun pääsee jokusen harrastajan kanssa sinuiksi, niin asiat alkavat edetä paremmin. Mutta omaa aktiivisuutta toki tarvitaan jos haluaa tutustua moniin ihmisiin.
Vaikka monen yhdistyksen nimessä on tuo "lintutieteellinen", niin kyllä useimmat jäsenet ovat vain harrastajia. Monet eivät osallistu mihinkään muuhun tieteelliseen toimintaan kuin yksittäishavaintojen ilmoittamiseen.
Lintuja toki voi harrastaa hyvin ilman mitään jäsenyyksiäkin, mutta toisaalta eivät ne montaa kymppiä vuodessa maksa, ja rahalle saa jotain vastinettakin. Jos oma paikallisyhdistys ei ole kovin kiinnostava, niin kannattaa harkita johonkin kauempana sijaitsevaan yhdistykseen liittymistä, jos sen julkaisema lehti on hyvä ja ilmestyy usein (Usein = 3-4 kertaa vuodessa. esim. Pirkanmaan tai Porin lintutieteellisten yhdistysten lehdet).
Jäsenenä saa myös hiukan alennusta Linnut-lehdestä, joka on erikseen tilattava aikakauslehti.