On täällä myytävänä melko vähän ajettuja samaroita.Kun ei kunnon tietoa täältä palstalta saa niin rohkenen kysyä teiltä arvoisat samaran omistajat.Onko missään testattu ihan oikeasti tätä itämaista ihmettä?Tekniikan Maailma niitä jotakin autoja joskus testaa muuta ei varmasti siellä ole tähän urakkaan alettu.
Mistä koetulokset Samarasta?
metsätyömies
3269
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kaikki käyttäjät ovat testanneet ja uudenkin hankkineet jos ovat hyväksi havainneet ja toisin päin niin kuin kaikissa muissakin automerkeissä.
Lehdet testaa ruokkijan käsi periaatteella eli korostavat mitä testauttaja haluaa ja jättävät sen myös rahalla pois. Ei niitä kannata kovin vakavissaan lukea. Onhan siinä tehty kuitenkin valikoivaa ja yleensä laadukasta työtä.
Käy Tekniikan Maailman sivuilla, sieltä löydät artikkeliluettelon, joista ilmenee Samaran testit. Myös vertailutestejä on tehty useita.
Ihan ensimmäinen Lada Samaran testi löytyy Tekniikan Maailman numerosta 16/1986s. 60 - 65.
Samaa asiaa kyseli aiemmin nimimerkki rölli ja vastauksessani hänelle oli laajempi luettelo testeistä, seuraa viestiketjua.
Lada 110 testi löytyy Tuulilasin sivuilta.
Mulla on TM jossa oli testissä Samara, Nissan Micra,Renaut ja Skoda Felicia.
Pärjäsi ihan kivasti natiaisia vastaan, ja oli nopeakin.
Taisi olla 1500i malli.
Saat halvalla jos haluat lukea..
Kanttaa olla tarkkana kun ostaa vähäajettua ladaa koska mittari pyörii ympäri 10000 välein.
Joskus mesotaan kun 150tkm ajettu hajosi, oikeasti oli kuljettu 350tkm.
Kytkin tuppaa simahtamaan usein, ja kone raksuttaa, johtuen ilmeisesti venttiilien säätämättömyydestä.
Jobbarit korjaavat, ja myyvät sitten pois.