uskoo 75% Suomalaisista. Turun Sanomien tekemän Gallupin mukaan.
Turun Sanomien ja viiden muun maakuntalehden Taloustutkimuksella teettämän kyselytutkimuksen mukaan vain neljännes uskoo, ettei Vanhanen toiminut vilpillisesti tuista päätettäessä. 75 prosenttia vastaajista näkee, että ex-pääministeri oli esteellinen vuosina 2006–2009 päättämään Raha-automaattiyhdistyksen valtionavuista.
Hoh, hoh, hoooooooooooooooo
Turun Sanomien ja viiden muun maakuntalehden Taloustutkimuksella teettämän kyselytutkimuksen mukaan vain neljännes uskoo, ettei Vanhanen toiminut vilpillisesti tuista päätettäessä. 75 prosenttia vastaajista näkee, että ex-pääministeri oli esteellinen vuosina 2006–2009 päättämään Raha-automaattiyhdistyksen valtionavuista.
Hoh, hoh, hoooooooooooooooo
Vastaukset 9
Vanhimmat
On paljon suurempia konnia. Hänen olisi pitänyt yhdeksi sekunniksi julistautua jääviksi.
Eikös oikeuskanslerin kuulu valvoa hallituksen päätösten laillisuutta? Nukahtiko?
Tuskinpa se olisi päätöstä muuttanut vaikka Matti olis ollut sen sekunnin jäävi. Asianipussa
saattoi olla paljon asioita joihin muutkin ministerit olivat jäävejä.
ei se ole syy jättää Matin jääviysasiaa tutkimatta. Mattipa se jo kerran erehtyi väittämään tarkistaneensa asian oikeuskansleri Nikulalta (Nikula ei voinut asiaa sairautensa takia vahvistaa) ja kas kummaa, Mattikin myöhemmin jätti tuon kortin käyttämättä ja muuttikin selitystään niin, ettei hoksannut itseään jäävätä.
Pahasti haisee kautta linjan joka asiassa Matin ihmeelliset selitykset. Väittihän hän, ettei ole tavannut kuin ohimennen eduskunnan kahviossa näitä kepun vaalirahoittajiakin, joka sekin osottautui valeeksi.
http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/Vanhasen Kyösti Kakkoselta saama arvovaasi hajosi jo/1135247180100
Oikeuskansleri valvoo valtioneuvoston sen jäsenten ja presidentin toimien laillisuutta.
Minusta oikeuskanslerien valvonta on ollut puutteellista, jos tätä jääviyttä on jatkunut monta vuotta.
Jos minun kouluikäisen lapsen valvojana pitäis huolehtia lapsen läksyjen tekoa, eikös ole myöhäistä
myöntää 5 vuoden kuluttua, en valvonut riittävästi.
Jos taas pankin luottojohtajana en valvo pankin saatavia huolella, potkut siitä tulee.
Asiasta toiseen mitenkäs siellä Riihisäätiössä meni. Muistanko oikein Oulun käräjäoikeus vapautti
Hovioikeus pani linnaan. Eduskunta kaiketi päättää Matin asian. Syytön heittäköön ensimmäisen kiven.
kops
Jäävit olisi marssinut kokouksesta ulos ketä sinne olisi jäänyt,eikö tässä tapauksessa kaikki kepulaiset ole jääviä
suomella on vielä toivoa
EI KAI TÄSTÄ TARVI TEHDÄ MITÄÄN TUTKIMUSTA SYYLLISYYDESTÄ OMILLEEN ANTAA RAHAA ONHAN TUO PÄIVÄN SELVÄ ASIA
Vanhanen toimi vilpittömässä mielessä, koska hän teki niin kuin kepulaiset olivat aina ennenkin tehneet.
Kyllä tässä oma pelko on kun luopui pääministerinsalkusta ,jalkaleikkauksesta ole kukaan puhunut mitään