hei.
voiko vettä vaihtaa liian usein tai liikaa?
mulla on 180 l, jossa on ollut neontetroja 20 ja partamonni. silloin vaihdoin 50% kerran viikossa eli tasan seitsemän päivän välein, ja tuntui olevan aivan ok.
nyt on lisäksi keltarihmakalat, ja vesi tuntuu likaantuvan puolet nopeampaa. olisiko paha vaihtaa 40-50% esim. neljän, viiden päivän välein?
vai pitääkö odottaa se nääntävä seitsemän päivää? eli olisiko tämä liian usein tai liikaa?
voiko vettä vaihtaa liian usein tai liikaa?
mulla on 180 l, jossa on ollut neontetroja 20 ja partamonni. silloin vaihdoin 50% kerran viikossa eli tasan seitsemän päivän välein, ja tuntui olevan aivan ok.
nyt on lisäksi keltarihmakalat, ja vesi tuntuu likaantuvan puolet nopeampaa. olisiko paha vaihtaa 40-50% esim. neljän, viiden päivän välein?
vai pitääkö odottaa se nääntävä seitsemän päivää? eli olisiko tämä liian usein tai liikaa?
Vastaukset 10
Vanhimmat
vaihtaa liikaa eikä liian usein.
Ainoastaan vesujihtoveden laatu voi asetaa rajoituksia. Liialliset kaasut, raskasmetallit ja kloori tai klooriaminnit voivat asettaa rajoituksia kerralla vaihdettavaan määrään.
Kyllä voi vaihtaa liian usein!
Kalat stressaantuvat jos akvaariota on liian usein sorkkimassa.
Tai mikäs minä olen muita neuvomaan, mutta oman akvaarioni vedet vaihdan kahden viikon välein.
kalat eivät stressaannu vedenvaihdoista lainkaan, jos vedenlaatu ei muutu. Ja se ei muutu, jos sitä vaihdetaan riittävän usein.
Sopii vertailla vaikka olosuhteita luonnossa:
aallokko, kosket, purot; kaikkialla vesi kalojen ympäristössä vaihtuu jatkuvasti.
Sen sijaan vanha vesi, ja siinä olevat epäpuhtaudet streassaavat kaloja sekä altistavat niitä kalataudeille.
No, kyllä kalat saattaa ressaantua vedenvaihdoista jotka kenties tapahtuvat päivittäin jonkun taudin taikka muun seikan korjaamiseksi (leväonkelmat).
Ei siellä luonnossa raana vettä tule vuorilta vaan kyllä se aikas ravinne pitoista on jo jäätiköltä lähtiessään taikkas sitten sadekauden aikana pilvistä putoava vesikään ei ihan vastaa juomakelpoista vettämme.
Kun baku kanta esiintyy niinkin pienessä mittakaavassa kuin se meijän akvoissa on niin bakteerikannattoman veden vaihtaminen pääsääntöisesti useimmin kuin kerran viikossa voi heilauttaa bakteerikantaa rajustikkin ja siitähän kalat ei tykkää. Näin suomen kielellä ilman mitään biotekniikka kikkailuja ilmaisten.
Tosiaan vanha vesikin on kaloille stressaavaa.
...voit hyvin vaihtaa 4-5 päivän välein 40% vedestä.
Kunhan vaihdat samoin välein vettä niin en usko että kalat stressaantuvat kunhan tietävät vedenvaihto rytmin. Luullakseni ne ovat vain tyytyväisiä kun saavat uutta vettä.
Itse vaihdoin yhteen aikaan 40 litraisestani 30% 3 päivän välein (purkki oli silloin tosin aika ylikansoitettu).
Jos teille tulee kaupungin vesi niin muistathan aina varmuuden vuoksi käyttää vedenparannus ainetta.
"Jos teille tulee kaupungin vesi niin muistathan aina varmuuden vuoksi käyttää vedenparannus ainetta. "
Et voi mielestäni yleistää noin, eri kaupungeissakin on eri laatuista vettä. Meillekkin tulee ns. kaupungin vesi suoraan sorakuopasta ja en kyllä käytä mitään vedenparannusaineita. Korjatkaa jos olen käsittänyt täysin väärin mutta eikös vedenparannusainetta käytetä sitomaan raskasmetalleja vedestä. Se muodostaa suojaavan kalvon kalojen iholle ja sitä käytetään myös siirrettäessä tai kotiutettaessa kaloja jotta eivät stressaantumisen johdosta sairastuisi helposti.
Luulen kyllä että ennen minkään litkujen käyttöä tulisi tietää millaista hanasta tuleva vesi on.. Jos on paljon raskasmetalleja niin eikös ne ole ihmisellekkin vaarallisia? ...
:)
Vaikkakin raskasmetalli ja muut "haittaaineet" esim.Kloori pitoisuudet ovat nykypäivänä tavan juoma vedessä suomenniemellä niin vähäisiä ettei niistä koidu haittaa niin immeisille kuin akvaario kaloillekkaan.
Itse näen tarpeettomana käyttää tuota parannusainetta, sillä rahalla saa jo monta kivaa kasvia tahi jopa kalaa omaan akvaarioon.
Kukin tekee niinkuin kuitenkin parhaaksi ja tarpeelliseksi näkee tässäkin tapauksessa, viime metreillä.
Te joilla akvaario vesi vaihtuu oman tai naapurin kaivovedestä suosittelen mittaamaan ainakin rautapitoisuuden, ettei tule hasardeja??? Jos pitoisuudet normaalista kunnanvedestä poikkeavia siis suurempia kannattaa sijoittaa rahojaan ainaskin punasävyä loistaviiin akvakasveihin, ne tulevat kukoistamaan kauniissa väreissä sinun akvaariossasi. Raudan haittapuolista voit lukea vaikkas tuolta... http://www.aqua-web.org/users/satuj/ravinteet.php
Mitä tarkoittaa vedenvaihdon useus?
sana joka tarkoittaa vedenvaihtotiheyttä tai vedenvaihtojen määrää jossain aikayksikössä.
Muitakin lystikkäitä ilmauksia on paljon:
esimerkiksi
monien kasvejen -> monien kasvien
onko ketään -> onko kukaan
me mennään -> me menemme (mennään on persoonaton passiivi)
montaa -> monta (moni, monta, monia
"...mennään on persoonaton passiivi"...
Minkäslaisia muita passiiveja sulle on opetettu...?
Ken toiselle kuoppaa kaivaa, siihen itse lankeaa, vai miten se meni..? ;)