Mammutti herätetään henkiin.

Japanin maalla mein

Japanilaistutkijat haluavat herättää mammutin henkiin. Se oliskin mielenkiintoista nähdä norsujen seassa muutama mammutti. http://www.nonstop.w2.fi

35

3628

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mammutin varvas

      Millähän tavalla ne meinaa sen mammutin henkiin herättää. Ei se muumioitunut mammutin jäännös ainakaan herää henkiin.
      Mitenkäs ne sen käytännössä oikein onnistuu toteuttamaan.
      Siirtääkö ne mammutin geenin norsun hedelmöityneeseen munasoluun, jolloin periaatteessa pitäsi syntyä mammutti, kun onhan norsu mammutin sukulainen.
      Jos tuo onnistuu ja syntyy mammutti, niin se on jo niin suuri uutinen, että Pohjois Korean hyökkäys Etelä Koreaan kalpenee sen rinnalla.
      Kaikkea voi kokeilla, mutta eri asia on, että onnistuuko.

      • ..oo..

        Jotenkin noin. Sapelli hammastiikeri on kuulemma yksi joka voitaisiin herättää teoriassa henkiin, en tiedä sitten käytännössä. Tiede on kehittyny sitten antibiootin keksimisen... 8D


      • kaikki hyvin

        Kenen kanssa Kekkosen DNA pitäisi yhteyttää ?


      • '
        kaikki hyvin kirjoitti:

        Kenen kanssa Kekkosen DNA pitäisi yhteyttää ?

        Pääministeristä tulisi hyvä kantaja ! vähän samannäköinenkin !


      • Konstit on

        Kai näit Jurassic Parkin?


      • SiksiEiKannattaisi
        ..oo.. kirjoitti:

        Jotenkin noin. Sapelli hammastiikeri on kuulemma yksi joka voitaisiin herättää teoriassa henkiin, en tiedä sitten käytännössä. Tiede on kehittyny sitten antibiootin keksimisen... 8D

        Jos tuo mammutin tuominen henkiin onnistuisi, sen DNA on kuitenkin niin vaurioitunut, että siitä tulisi vaarallinen mutanttimammutti, joka hyökkäilisi kimppuun.


    • jos onnistuu

      Niin ei ne varmaan niitä luita ja nahkaa laita liikenteeseen vaan varmaankin laittavat norsun keinoemoksi ja hedelmöttävät se kai niillä konstit on kun tuollaisia suunnittelevat mutta olis se varmaan uutinen kun mammutti syntyis. kannatan ideaa.!!!!

      • 23

        myös tutkijoiden ottaa hyvissä ajoin näytteet kaikista nyt elävistä uhanalaisista eläimistä kloonaamista varten tulevaisuudessa.

        Voinee olla hiukka vaikeaa saatella norsua raskaaksi 5000 vuotta sitten kuoleen mammutin geeneillä, vaikka onnistuivatkin herättämään 16 vuotta pakkasessa olleen hiiren geeneillä munasolun raskaaksi.
        Vaatii monta tuhatta yritystä ennen mammuttia ja veikkaan että ei tule koskaan onnistumaan.


    • voihan mammutti

      Mikähän siitä mammuttivauvasta tulisi isona? Ilmeisesti kuitenkin enemmän norsu, kuin mammutti, sillä norsuäiti toimisi opettajana.

      Vastenmielinen ajatus kaiken kaikkiaan. Mammutti tuotaisiin tähän aikaan, missä sille ei ole paikkaa ... Toisaalta koko ajan kuolee sukupuuttoon lajeja -tai ovat vaarassa kuolla.

      Asettaisin ko. uutisen samaan kategoriaan hautojen tonkijoiden kanssa. Ihmisen pitää häpäistä tiedonhalussaan tuhansia vuosia sitten kuolleet, samaan aikaan, kun hän suhtautuu välinpitämättömästi niin lajitovereihinsa, kuin eläinkuntaankin ...

      No, onneksi sentään kissalemmikeille on tarjolla K-kaupan väiskin sisäfilettä ...

    • dorka

      herättihän ne dinosauruksiakin henkiin että jurassic park saatiin kuvattua. missähän niitä muuten säilytetään? ois kiva käydä kattoon!? :P

    • Arkadiasic Parc

      Suomessa on noita mammutteja ollut poliitikkoina jo iät ajat. Huono ulkoasu ja ulkonäkö sekä ajatukset kivikaudelta.

    • Nyksä

      Onhan se Jurassic Rock'in herätetty Mikkelissä henkiin, niin miksei mammuttejakin... :D

    • tämän

      Suoli24 käyttäjien vähäiset järjenhiutaleet, niin se ansaitsisi tulla laajemmaltikin huomioitua. Vaan taitaa olla mammutin synnyttäminen vielä vaatimattoman helppo homma siihen nähden...

      • benedi

        Vai mitä Jeesus tarkoitti sanoessaan: " Antakaa kuolleitten haudata kuolleensa,
        mutta tule sinä ja seuraa minua"

        Tämä ajatus kertoo, että kuollut voi lapioida toisen kuolleen haudan umpeen, tuosta vaan!
        Ja sanotaanhan niitäkin kuolleiksi, jotka ovat kuolleet rikoksiinsa,
        odottaen vain sen päivän täyttymistä, (kuolemanselleissä)jolloin myrkkyruiske tekee tehtävänsä!

        Samoinhan me kaikki olemme vankeina maanpäällä, selli on vain suurempi,
        sillä yksikään ei henkiin jää,...paitsi yksi vaihto ehto oli, ja sen jo kirjoitin ylös!


    • tuygiopn l

      Siitä tulee yksi isompi ja karvaisempi elefantti, josta kohistaan aikansa. Tämän jälkeen keksitään uusi "uutuus" ja kohta on jokaista mahdollisesti kloonattavaa sukupuuttoon kuollutta eläinlajia pari kpl tutkittu ja näiden kuolemien jälkeen unohdettu kun kaikki löydökset on jo tehty nykyisinkin. Sen pituinen se..

    • neropatti88....

      Helpompaa olisi kun liimais karvatukkuja norsuun kiini.

    • 14

      Ei tule onnistumaan.

    • myös...

      mammutin vehje, kauhia raiskausorgia on sitten käynnissä
      ja kuka ottaa siitä vastuun?

      • sex..

        Onko seksi ainoa asia, joka kalloosi mahtuu ?


    • Voihan raeli

      Raelilaiset, nuo geenimanipulaatiota palvovat ateistit, pomppivat varmaan riemusta.

      http://rael.org/home

      • uskiksia ovat

        sanovat itse sivustollaan pitävänsä oppiaan uskontona.


    • Odotan innolla moista tapahtumaa. Austraaliassa muistaakseni yritetään pussihukalle vastaavaa.
      Jos norsu äiti kantaa sen mammuttivauvan niin mahtaa norsu isä ihmetellä synnytyksen jälkeen?

      • jjkjhkjhjk

        Seuraavaksi Hitler herätetään henkiin.


      • heilhitler
        jjkjhkjhjk kirjoitti:

        Seuraavaksi Hitler herätetään henkiin.

        Se on kokoomuspuolueen ulkoministerinä, ja Hitlerin velipuoli on eduskunnan puhemiehenä ja kokoomuksen presidentti ehdokkaana.


      • Sieg
        jjkjhkjhjk kirjoitti:

        Seuraavaksi Hitler herätetään henkiin.

        Heil!


    • havuja

      eikä niistä tarvitsisi tehdä biodieseliä.

    • Mammutin varvas

      Ajatukseni taisi mennä ihan oikein minkä esitin tuosta mammutista, vaikken mistään tietoja katsonut.
      Mitenkähän se DNA on muka säilynyt muutaman tuhannen vuoden ajan, eikös dna ole siinä ajassa tuhoutunut, ainakin osa siitä sata varmasti on.
      No jos tuo onnistuu, niin seuraavaksi ne varmaan alkaa herätteleen henkiin jotain muinais oliota ja varmaan näitä kuolleita suurmiehiä, jotka on aihettaneet paljon vahinkoa vallassa ollessaan.

    • OVVI

      hyvä idea. herätetään luolamiehet samalla. ja hei herätetään hirmuliskot ja ne muut örkkimörriäisetkin. herätetään nyt sit kaikki kertaheitolla.
      oh my good, meinaavat oikeesti onnistua herättämään muumioituneen rusinan

    • PÖÖPÖÖPÖÖ

      HITSI, IHMISET, TOTTAKAI SE ONNISTUU! EILEN HERÄTIN KÄRPÄSEN HENKIIN JA VIIMEVIIKOLLA PARI HIRMULISKOA. :3

    • Kukkuu...

      Voiko Jeesuksen herättää tolla samalla tekniikalla henkii. Se olis vasta jotain ja Jesse olis että mitäs vidduu täs niiku oikeen tapahtuu. Luulis että olis helpompi homma kun mammutin herättäminen?

    • HUHHUHHU

      Mammutin, no huh hu! Ois aika kiva nähä ku leijonat koittas vetää kynnet se turki ja naha läpi! Sii tulis aikamoist kissa soppaa! Saatika sitte aromammutin?! Suurin arvioitu yli 15 tonnine😂

    • Kivettyneetkepekset

      Onko sillä fossiililla kepeksissään toimivia siittiöitä vielä?

    • Moppimies

      Siitä tulee vain puoliksi mammutti, josta 50% nykynorsua. Toisaalta sen on kokomammuttia helpompi sopeutua nykyoloihin.

      Seuraavaan sukupolveen voi taas lisätä mammutingeenejä. Jos tämä puolimammutti on naaras, voidaan se jälleen hedelmöittää urosmammutin DNA:lla.

      Käyttökelpoista DNA:ta pitää kuitenkin pystyä eristämään eri mammuttiyksilöistä kutakin hedelmöitystä kohden, muuten olisi seurauksena sisäsiittoisuuden aikaansaamat sairaudet.

      Siihen lienee hyvät mahdollisuudet. Ikiroudasta on löydetty ueita mammutinruhoja, joissa on vielä lihaakin jäljellä. Toisaalta meillä rupeaa olemaan vähän jo kiire.

      Ilmastonmuutoksen vuoksi vuosituhansia jäätyneinä olleet mammutinruhot rupeavat sulamaan ja voimme menettää ikiajoiksi tilaisuuden herättää mammutti henkiin, jos emmme toimi nyt!

    • lkjlkjlkjlkjlk

      Vihervasemmistolaiset hykertelee jo innoissaan halusta päästä sekaantumaan seksuaalisesti mammutin kanssa.

    • sdsdsdd

      herätetään suomi henkiin... helppo homma pois eu:sta

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      129
      4313
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3268
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2433
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1475
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      211
      1089
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1069
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1014
    8. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      17
      979
    9. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      936
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      802
    Aihe