Huumeet on saattanasta, asiaa on tutkittu paljon.
asiaa on tutkitu paljon..
austraalian mies
51747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
Oli vuosi 1985 kun sain ensimmäisen psykoosini lomalla ollessani saharalla. Tuohon aikaan poltin tolkuttomia määriä pajaria ja join myös runsaasti paikallista riisiviinaa . Päätin hakeutua hoitoon yöllisten karmeiden valveunien takia joissa näin kojootteja joilla kasvoi 8 cm pitkät sarvet. Lähdin klo 2 yöllä baggarin kylässä sijaitsevaan lepokotiin jossa tapasin samir nimisen potilaan. Hän kertoi kuinka kojootit tulevat hakemaan ihmisiä koloihinsa yön pikkutunteina. Tällä teorialla hän selitti lukuisten ihmisten katoamisen kuin tuhka tuuleen. Hänellä oli myös teoria huumeiden olemassa olosta: Hän kertoi että messias oli ilmestynyt hänelle unessa samaan aikaan kuin minä näin kaameita painajaisia. Messias oli sanonut hänelle että: "anna seuraavalle henkilölle jonka tapaat rumpukirjan , koska hän on valittu lapsi". Huumeisiin tämä liittyy siten että messias huumasi minua vuosien ajan jotta voisin saada psykoosin ja tavata tämän salaperäisen ja kunniakkaan samirin. Samir kuoli päivä tämän jälkeen vaikeaan sairauteen ja päätin alkaa lukea rumpukirjaa hänen muisto kunnioittaen Aloitin hyvin pian harjoittelemaan koeputkilla sekä metallisilla tuhkiksilla ja sain seuraavia kommentteja: " en ole ikinä kuullut vastaavaa" , " olet paras rumpali" , " rakastan sinua ja soittoasi" " olet jumalan lahja maailmalle" . Näistä kommenteista piristyin ja pääsin yli psykoosistani sekä messiaan apurin samirin traagisesta kuolemasta.
Olin hoitolaitoksessa 5 kuukautta ja kuin saavuin suomeen menin heti ostamaan yamahan perussetin joka maksoi noin 600€. Kuukausiani soitettua rankasti olin oksentanut ympäri huonetta ja paskantanut housuunkin välillä, sekä huomasin että minulle oli kehittymässä molemmille puolille ohimoa jonkinlaiset sarvet.
Hyvää päivänjatkoa!
Miksi tuo Mikke_oríg laittaa joitain rytmisiä joulutarinoita, joissa kehuu itseään universumin parhaaksi rumpaliksi ja sanoo kasvattaneensa voisarvet otsaansa & seuraavaksi hän rupeaa häiriköimään lukuisilla nimimerkeillä ja paljastaa siten oman lapsellisen vajavaisuutensa huomionhakuisuudessaan?
"Psykoosille on tyypillistä paranoidisuus, joka vaihtelee lievästä vainoharhaisuudesta täydellisesti puuttuvaan todellisuudentajuun" Selkeä tapaus tämä henkilö, toisaalta hyvä jos itse myöntää sen hämärähkön tarinan avulla.
Mitähän semmosesto diagnosoidaan kun kirjoittelee niitä hulluja paranoidisia tarinoita itse, ja sitten pistää vastaten niihin. Vastauksissaan solvaa näitä ensimmäisiä ajatuksiaan ja kirjoittaa takaisin ns. terveitä ajatuksia (ei nyt kaikki, mutta jotkut on olleet terveempiäkin.). Minkähänmoiseksi semmosta tyyppiä sanotaan. Eiköhän ne ole jotain persoonallisuuden häiriöitä. Epävakaa persoona.
Harmi, että kirjoittaja ei tiedä, että nuo diagnoosit kannattaisi ottaa tosissaan. Sinä siellä naureskelet asialle, että teet sen tahallasi omasta päätöksestäsi. Näin ei kuitenkaan ole, kyllä se hiukan sekainen persoona keksii näitä juttujansa juuri noin.
Elämä on hyvinmielenkiintoinen. Nyt kuitenkin järkytän persoonaasi uudestaan. Olenkohan Pajatso palaa kuitenkin Mikke, kun nyt puolustaa sitä. (mikke ei ole tainnut tähänkään topikkiin edes kirjoitella...)
Mutta hyviä öitä vaan sinne ja yritähän laittaa se näppäimistö pesuun ja menisit itse välillä nukkumaan!
MOOOOOOiiikkkaaaAAAAAA!!!!
minä olen aivan samaa mieltä kanssasi. Kohta hän tulee ja väittää, että sinä jaminä olemme sama ihminen jakäyttää sitä eräänlaisena keinona, jolla kieltää tilansa. Se on kai jokin defenssi.
otin nauvosta vaarin eiku.... no kuitenkin paljonaikaa ja rahaa menee.
johtuisiko vain yksinkertaisesti siitä, että hänellä on henkisiä ongelmia?
Kysyy hän, joka itse kirjoittaa joka kerta eri nimimerkillä, vastailee itselleen toisella nimimerkillä kun muut eivät ketjuja nosta ylös ja on häiriköinut palstalla jo pitkään. Henkisiä ongelmia? Sinullako? Ei kai sentään. MItä nyt vähän.
olen kirjoittanut tasan kaksi viestiä tähän asiaan ja tämä on kolmas, tarkista vaikka IP-osoite ja mitä sinun hyödyttää tuollaista ruveta minusta esittämään? Eikö se, mitä kirjoitan olekaan tärkeää vai onko yleinen tyyli vain tulla toteamaan, että minä esiinnyn lukuisilla nimimerkeillä ja siksi minun sanomisella ei ole mitään merkitystä? Eikö tuo panettelu osoita enemmänkin sinusta jotain, siitä miten itse suhtaudut kirjoittamiseen? Voisiko olla, että puhuitkin itestäsi?
Hyvä. Pidä se linja, että käytät keskusteluissa samaa nimimerkkiä.
Haluaisitko keskustella niistä "mielenterveysongelmistani", sikäli jos koet minulla niitä olevan tuon monella (ja yleensä jonkun toisen) nimimerkillä kirjoittavan ja täällä jo useita vuosia häiriköineen henkilön valheiden mukaisesti?
Muista säilyttää nimimerkkisi.
OK, kysyn sinulta: Miksi tulet laittamaan palstalle joitain rytmisiä joulutarinoita, joissa kehut itseäsi universumin parhaaksi rumpaliksi ja sanot kasvattaneensa sarvet otsaasi & seuraavaksi rupeat häiriköimään lukuisilla nimimerkeillä ja paljastat siten oman lapsellisen vajavaisuutesi huomionhakuisuudessasi?
Vastailen heti kun tuo nimimerkki "Ms Queen" kyselee asioista. Sikäli jos ne häntä kiinnostavat. Sinä saat seurata keskustelua sivusta, monestakin syystä.
Joten jos "Ms Queenilla" on jotain kysyttävää "mielisairaudestani", eikä hän jatkuvasti vaihda nimimerkkiään tai käytä jonkun toisen nimimerkkiä ("Mr King") tai selkeän tietoisesti vain vääristele kaikkea kirjoittamaani, niin voimme keskustella.
Joten vaihda nimimerkkiä "Ms Queeniksi" jälleen ja yritä uudestaan, rumpali-Sirko.
Olen eri henkilö kuin mr.king, mutta asiasta kolmanteen tosiaan paljon aikaa ja rahaa menee kun yrittää saada mielisairaiden kanssa järkevää keskustelua.
Olen huomannut saman. Siksi sinunkaan kanssasi ei saa varmasti aikaan minkäänlaista järkevää keskustelua, koska nimimerkkisikin vaihtuu todennäköisesti koko ajan jos keskustellaan. Aikaa sinulla taas tuntuu olevan usein aamusta iltaan kirjoittaa tänne, mutta ns. keskustelua se ei ole oikeastaan koskaan vielä ollut, joten se on sangen huono tekosyy sille, että et ole kykeneväinen kirjoittamaan kovinkaan pitkään samalla nimimerkillä, koska se paljastaisi ns. sirkoilusi.
Joten yritetäänkö "keskustella", vai uskotko vuosia palstaa terrorisoineen nimimerkkihäirikön valheisiin joita minusta kerrotaan minua tuntematta ja kanssani lainkaan "keskustelematta", Ms Männynkäpy? Anteeksi, siis Ms Queer.
Aivan outoa. Mikke esittää Mr Kingille kysymyksen, mutta päättäkin yhtäkkiä "lennosta" osoittaakin sen sinulle? Mikähän mahtaa olla tuollaisen ajatuksenjuoksun taustalla?? Olisko käynyt niin, että hän vahingossa kysyi omalta häirikkönimimerkiltään asiaa vai eikö kysymys miellyttänyt? Mikä ihme siinä on, jos hän haluaa keskustella ongelmistaan ja kun sitten joku haluaa keskustella, niin hän vain päättääkin, että olet joku "Sirko joka vihaa häntä"??
Täysin järjetöntä käyttäytymistä!
Mutta missä on nyt keskustelija Ms Queen? Tai osaatko sinä keskustella ja pitää saman nimimerkin edes viiden viestin ajan? Tuskinpa, harva täällä siihen pystyy, koska suurin osa paltan nimimerkeistä tuntuu olevan vain kertakäyttönimimerkkejäsi, joiden ainoa tarkoitus on vain suoltaa pelkkiä valheita (lähinnä siis minusta) joita toiset kertakäyttönimimerkkisi vahvistavat. Tämähän on ollut vuosia jatkuneen häiriökäytöksesi jatkuva kaava tällä palstalla.
Kiistähän nyt asia taas tai syytä minua asiasta, mutta yritä pitää edes sama nimimerkki, jos keskustellaan. Tai mikä parempaa, rekisteröi se ja keskustellaan sitten, niin kävisit edes jonkinlaisesta alkeellisesta miehestä valheinesi.
Odottelen tässä keskustelijoita keskustelemaan, mutta ainoa mitä eteen täällä enää näköjään tulee, on vain sitä kuuluisaa "henkista ongelmajätettä", ja jota suurin osa näistä nimimerkeistä(si) täällä siis edustaa, vaikka niin ollaan kovaa "keskustelijaa". Miksi et keskustele? Onko se kenties aivan liian ylivoimaista älykkyydellesi, jolla et selkeästi osaa muuta kuin vääristellä kaikkia asioita ja valehdella?
Laitahan seuraava kertakäyttönimimerkkisi jonoon, kiitos!
Mikset enää kirjoita Generalius MAx-nimimerkilläsi? Se oli niin hassua se "vuoropuhelu" ja sai ainakin nauraa.
Yritähän pitää sama nimimerkki, vaikka tiedän, että se on kaltaisellesi patologiselle valehtelijalle ja henkisesti häiriintyneelle ongelmajätteelle perin vaikeaa.
minun on hyvin vaikea keskustella kanssasi, koska sinulla vaikuttaa olevan täydellisen harhainen ja sekava käsitys asioiden tilasta. Todistelet itsellesi keskustelevasi yhden ihmisen kanssa/ilmeisesti kanavoit elämäsi aikana kokeneesi pettymykset,katkeruuden ja vihan ajattelemalla, että kaikkien muiden kommentit ovat sinulle yhden ja saman ihmisen kommentteja. Eli et selvästikään ole kiinnostunut ihmisistä vaan olet kiinnostunut pelkästään itsestäsi. Onko se hätähuuto vai kaipaatko huomiota? Hyvin hankala siis käydä sinun kanssasi minkäänlaista keskustelua. Aika paljon viesteistäsi voidaan havaita kuitenkin tilannettasi, vaikutat vainoharhaiselta ja esim. käytät paljon viha-sanaa ja puhut häiriköinnistä ja lukuisista nimimerkeistä. Ne ovat sinun elämääsi hallitsevia asioita selvästikin. En usko että kukaan todellakaan voi vihata toista jossain nettikeskusteluissa eli se kertoo enemän sinusta.
Ihmettelin vain sitä, että olit esittänyt kysymyksen Mr Kingille, mutta sitten ilmoitatkin, ettet esittänyt kysymystä hänelle. Mielestäni se on hyvin outoa.
Hän yrittää vaikuttaa järkevältä persoonalta, mutta paljastaa itsensä pienillä virheillä. Hän luultavasti tulee kohta kirjoittamaan omalla tai lukuisilla keksimillään nimimerkeillä siitä että kuinka kaikki viestit ovat saman henkilön.
Jos sulla ottaa noin helvetin koville se että jäät omista valheistas kiinni, niin lopeta valehtelu tulevaisuudessa. Toi nykyinen pikkumukulan käytökses on ihan vitun naurettavaa.
toivon sinulle jaksamista ja voimia raskaalla tielläsi.
Voi, kunpa tietäisitkin, miten väärässä olet! Minulle riittää se tieto, muut eivät välitä ja sinä vain haluat uskoa asian niin, koska se sopii parhaiten maailmankuvaasi...en vain voi auttaa sinua vaikka haluaisinkin. Toivon sinulle kuitenkin voimia elämääsi.
Kiitos, kiitos. Kyllä tässä pärjää. Töitä on niin paljon kuin viitsii tehdä. Työkaverina (ja apulaisena) on muutaman vuoden alalla ollut nuori kaveri, jolle voi opettaa ja jakaa eteenpäin sitä ammattitaitoa, niksejä ja alan salaisuuksia, jotka kauan sitten itse oppi nuorena noviisina alan vanhoilta mestareilta, jotka ovat jo edesmenneet.
On velaton omakotitalo, melko iso halli, jossa aivan riittävästi monenlaisia työstökoneita ja työkaluja, laajennusosa odottaa kevättä, että saadaan lattia valettua ja laajennus syksyksi tai talveksi valmiiksi. Kyllä se tässä menee ihan kivasti.
Ajattelin myös ryhtyä myymään aikani kuluksi E-Bayssa (tai jossain vastaavassa paikassa) venäläisistä raskaan kranaatinheittimen ammuksista (tai siis niiden hylsyosista) tekemiäni bongeja, elikkäs siis vesipiippuja. Yhden myin 200 eurolla ja aihioita on vielä odottamassa jatkokoneistusta ja viimeistelyä. Jouduin tekemään erikoistyökälun, jolla hylsyn saa kiinni sorvin pakkaan. Ostahan sinäkin sellainen. Saat käsintehdyn, täysin uniikin tuotteen, jossa on aktiivihiilisuodatuskin. Sellaisia ei joka pojalla olekaan - raskaan heittimen ammuksesta tehtyä vesipiippua. Siinä on symboliikkaakin.
Koska olet hyvä kaverini jo vuosien varrelta, niin sinä saat sen erikoishintaan - viidelläsadalla tai vähän yli. Muuten saat olla ilman. Ja tietysti mielellään kyllä muutenkin. Hyvää ja ainutlaatuista tavaraa ei kannata jakaa isosta rahastakaan sellaiselle, jolla ei ole varaa edes hankkia vakionimimerkkiä, vaan se on joka kerta eri tai jonkun muun.
Yritähän rekisteröityä, se ei paljon maksa.
mutta toisaalta kun on kyse Mikestä niin voidaan myös ihmetellä monia muitakin asioita
Ja suakin voidaan ihmetellä. Hetken olet hiljaa, sitten tulee taas uusia nimimerkkejä ja sama sekoilu jatkuu taas.
Kerro ongelmistasi, voin kuunnella sinua?
Minä voisin harkita sellaisen ostamista! näyttäisitkö esim kuvan tms?
Tuossa on myyty bongi:
http://kuvablogi.com/nayta/2913078/
http://kuvablogi.com/nayta/2913077/
http://kuvablogi.com/nayta/2913076/
Sinulle hinta on aiemmin mainittu 500 euroa. Syyn tiedät hyvin itsekin. Enkä toimita sitä sinulle postitse, vaan tulet sen hakemaan sovitusta paikasta tai olet yksinkertaisesti vain ilman. Rahat toimitushetkellä käteen.
Ota yhteyttä YouTuben yksityisviestillä (tilihän sinulla sinne jo onkin) jos asia kiinnostaa, niin voin koneistaa sinulle vastaavan, tai ottaa toivomuksesi huomioon sitä tehdessäni.
Jaa, ajattelin että myyt 200 Eurolla, mutta nyt nostitkin hintaa. Mielestäni 500 on järjettömän kallis ja 200 olisi ollut kohtuullisempi. Lisäksi toimitusehtosi ovat oudot, sillä en asu Savossa. Taidan jättää ostamatta.
Se on täysin oma päätöksesi. Kuten sanoin jo aiemmin, juuri SINULLE, joka olet tuttuni jo vuosien ajalta, hinta tulee olemaan 500 euroa tai yli.
sinähän saat aivan itse määritellä hintasi ja minä saan määritellä ostanko vai en. En kylläkään ole tuttusi ja mielestäni olisi outoa, että myyt tutuillesi kalliimmalla kuin tuntemattomille. Minusta se on outoa logiikkaa mutta itsehän tietenkiin hintasi saat päättää.
Ei se mitään haittaa, että herjaat minua sadan satunnaisen nimimerkkisi takaa monta kertaa viikossa ja olet tehnyt sitä vuosia, tai se, että vastailet itse itsellesi uusilla satunnaisnimimerkeillä nostaaksesi ketjuja, joissa minua haukut, mutta älä sentään minua ihan tyhmänä pidä. Häiriökäytöksesi täällä on ollut maneerisen arvattavaa, selkeän vainoharhaista ja hyvin sekavaa jo vuosien ajan, vaikka nimimerkkisi vaihtuvatkin jatkuvasti. Palstalla on yleensä hyvin hiljaista, mutta kun sinä aloitat, yllättäen tulee päivässä satunnaisia nimimerkkikirjoittajia enemmän kuin normaalisti kuukaudessa, ja usein muutaman minuutin välein. Ja yhteistä heille kaikille on yleensä se, että he haukkuvat minua tavalla tai toisella, tai vastailevat toisilleen minua haukkuen.
Minä tosiaan uniikin käsityötuotteen valmistajana määrittelen hinnan, siinä olet oikeassa. Ja määrittelen jopa ostajakunnankin, johon sinä kuulut sillä viidelläsadalla, tullessasi tuotteen noutamaan. Jos jossain vaiheessa asia alkaa kiinnostamaan, niin yksityisviestin voit edelleenkin jättää YouTubeen.
Tätä kauppa-asiaa lienee enää turha sitten tämän enempää käsitellä, joten voit vaikkapa keskittyä seuraavan satunnaisen nimimerkkisi keksimiseen, jolla joko herjaat minua tai nostat jonkun ketjun (jossa herjaat minua) ylös itsellesi vastaten. Nyt sentään käytit "vanhaa" Sirdalud80-nimimerkkiäsi, jota käytit sentään varmaan viisi tai kuusi kertaa aiemminkin, mutta jolle yhteistä muiden nimimerkkiesi kanssa on vain se, että senkin nimimerkin takaa olet lähinnä vain keksittynyt joko haukkumaan minua tai tukemaan sitä haukkumista ja herjaamista, jota itse suoritat.
Hienoja olivat nuo bongit pakko sanoa.
?? en ole koskaan haukkunut sinua.
laitoin muutama viikko sitten avauksen jossa sanoin, että voisitte lopettaa paskanjauhannan rumpujensoitosta tms.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9564762
En ole havainnut muuta kuin, että aina kun sinä ilmaannut paikalle, niin rupeaa kummasti ilmestymään kirjoitusta palstalle. Minulla ei ole siihen osaa eikä arpaa. En osta bongiasi, se on liian kallis joten minä päätin asian.
Mielestäni liian teknisen näköisiä, niistä puuttuu sellainen kauneus joka kannabiksen polttamiseen kuuluu. En siis polttaisi tuollaisesta,koska tulee sota mieleen -tappaminen ja inhottavat asiat. Minulla menisi hommasta nautinto.
Hyvä on. Minä uskon sinua, koska olet pystynyt pitämään saman nimimerkin peräti jo useamman viestin ajan. Olet nyt jo hyvin uskottava. Pidä tuo linja myös tulevaisuudessa, Sirdalud80.
Entäpä missä kohdin oli mielestäsi sinua erityisesti niin paljon ärsyttävää paskanjauhantaa rumpujensoitosta, että se vaati ihan oman keskustelunaloituksenkin, ja kuinka monella eri nimimerkillä olit sitä itse silloin jauhamassa? Entä missä kohdin oli sitä "paskanjauhantaa"? Mielestäni ketjussa oli hyvinkin asiapitoista juttua aiheesta, mutta ehkä et siitä vain ymmärtänyt mitään, ja tästä syystä - koska järkesi ei asian käsittelyyn riittänyt - se tuntui sinusta paskanjauhannalta ja ärsytti sinua ymmärtämättömyydessäsi, vaikka jopa palstan viitekehys "huumeet" oli otettu myös huomioon.
Entä missähän on nykyään suuri rumpalimme "Sirko" eli "MarkoS"? Sekin vielä tässä. "Mies", joka väitti kuuluvansa sangen harvinaiseen ryhmään, joita on suunnilleen yksi miljardista. Onko hän fanejaan tapaamassa, vai Ms Queerin kanssa vehtaamassa? Olisiko myös kertakäyttönimimerkki MIkko Männynkäpy siellä samassa paikassa? Tai Pimatsu? Corpus Callosum? Kaikki kadonneet heti sen jälkeen kun saivat minua kerran tai kaksi solvattua tai tuettua toistensa minuun kohdistamiaan solvauksia.
Vaan luuletko oikeasti, että tuollaista bongia sinulle edes myisin? Edes viidelläsadalla? Ennen annan sellaisen ilmaiseksi lahjaksi jollekin ystävälleni vaikka ihan tyhjänpäiväisestä syystä kuin myisin sen sinulle. Mutta oli kiva tehdä kuitenkin kauppaa, kun nimimerkkisikin säilyi hetken samana. Se oli jo sen arvoista.
Voisin veikata ihan suoraan, että sitä nautintoa sinulla ei ole koskaan ollutkaan. Mutta ei kaikkia maailmassa voi miellyttää, ei edes bongeja joskus ohimennen tehdessään. Ja sinua minä tuskin voin miellyttää millään tai koskaan, joten ei ole edes tarvetta yrittää.
Olen tehnyt myös bongeja, joista ei tule sota mieleen. Ei silloinkaan, vaikka vaihtaisi nimimerkkiä joka viestin jälkeen ja haukkuisi minua taas kerran. Haluatko nähdä sellaisen? Tai kuulla suunnitelmiani todella erikoisesta bongista, jonka tekemisen aloitan jossain vaiheessa? Lähtökohtana tulee olemaan halkaisijaltaan 60 millinen umpimessinkiakseli ja hopea.
sehän on minun mielipiteeni, jonkun muun mielestä se voi olla kaunis tuo bongisi. Ei kannata ottaa itseensä toisen mielipiteen takia. Anteeksi nyt vallan kauheesti, että osallistuin keskusteluun. Miksiköhän ryhdyit heti haastamaan riitaa?
Saat anteeksi, mutta älä enää jatkossa osallistu tähän keskusteluun millään nimimerkillä, uudella, vanhalla tai jonkun toisenkaan nimimerkillä, niin sinun ei tarvitse enää toista kertaa anteeksi pyydellä.
Miksiköhän? Ehkä minusta jotenkin tuntuu, että jotenkin kerjäät sitä, ja siksi sinun kannattaakin pysyä nyt vaan poissa, etten saa enempää vääriä käsityksiä sinusta, kun olet kuitenkin niin suoraselkäinen ja rehti kaveri, ja sellaisena sinut haluaisin muistaa. Itse valitettavasti pilaat sen käsitykseni, mutta vika on vain minussa, eikä sinun monissa nimimerkeissäsi, rehellisyydessäsi ja kirkasotsaisuudessasi tietysti milloinkaan.
Kirjoita jotain vaikka huumeistakin välillä palstalle, edes kerran elämässäsi, niin on vähän muuta puuhaa sinullakin, ja myös käsitykseni sinusta paranee, enkä enää "haasta riitaa" kanssasi, nimimerkki "12 9".
huomenta, taisin jo kahdessa edellisessä viestissäni sanoa, sinulle, etten osta bongiasi, joten turha sinun on enää jauhaa asiaa.
'Hienoa, että käytät rekisteröityä nimimerkkiäsi. Keskustelu pysyy asiallisena. Toiset pystyvät keskustelemaan asiallisesti ilman rekisteröintiä ja toiset ei.
onko tämä Mikke-Sirke-generaliusmax-pajatsopalaa-trolli joku palstan kuningas, joka tuntemustensa perusteella määrää kuka saa osallistua keskusteluun? mitä vitun väliä jonkun Miken käsityksellä jostain asiasta on?
joumään
en nyt menisi sanomaan tuota Mikke-peelon tyliä kovinkaan asialliseksi! Sehän inttää ettei sulla ole järkeä tms.
hän on jeesus
vai pakottaako sinullakin päätä
haista haista
ensin kirjoitat jotain Mikestä ja sitten kirjoitat itsestäsi jotain, mutt unohdat mainita,että kirjoitat koko ajan Mikestä.
millaista olet siitä bongista tekemässä?
Ensin jyrsin messinkiakseliin jonkin siistin kuvion, jonka täytän hopealla. Sen jälkeen koneistan ja kiillotan akselin, jolloin hopeainen kuvio näkyy messingissä. Siitä umpiakselista sorvataan sitten vesiosa, siihen pääty, aktiivihiilisuodatin ja pesä ja tarvittavat reiät ja kierteet.
Sellainen.