Clint Eastwoodin kiinnostus tuonpuoleiseen kertoo vain sitä asiaa miten avarakatseinen elokuvantekijä Eastwood on tällä hetkellä.Hereafter elokuva kertoo kolmessa eri maanosassa tapahtuvia kuolemaan liittyviä rajatiedon outoja sattumuksia.Asenteellisella tavalla tämä elokuva on luultavasti ensimmäisiä vakavasti otettavia tuonpuoleiseen liittyvä draamaelokuva.David Zuckerin ohjaama viihteellinen hitti "Ghost"(1990) oli kyllä lupaava muttei kovinkaan pohdiskeleva.Clint Eastwoodilla on kykyä päästä asian varsinaiseen ytimeen,eli siihen miten suhtaudutaan tuonpuoleiseen.
Matt Damonin esittämä vastahakoinen meedio pitää kykyään kirouksena.Selvänäkijän lahjoja omaava meedio haluaa elää normaalia elämää ilman yksinäisyyttä,mutta juuri nuo selvännäkijän lahjat ovat siihen esteenä.Frankie ja George McLaren esittämät nuoret kaksosveljet elävät toisistaan kovasti riippuvaista elämää alkoholisti yksinhuoltajaäidin lomassa.Cecile De France esittämä toimittaja joutuu muuttamaan käsitystään olemassaolostaan kuolemanrajalla käynnin seurauksena.Näillä kaikkilla kolmella tapahtumalla on yhteinen tarkoitus saattaa elokuvan henkilöt etsimään elämäntarkoitusta.
Koskettavan draamaelokuvan verkkainen kerronta huokuu epähollywoodmaista tyyliä.Eastwood ei ohjaa katsojaa kosiskelevalla tavalla.Ainoastaan lopun häämöttävässä ratkaisussa on tuttua dramatiikkaa,muttei ohjaaja silläkään paljoa elämöi.Hereafter kuvastaa rajatiedon olemassaolon yleismaailmasuutta,kuitenkaan mitään uskontoa ei olla kieltämässä.Elokuva saattaa olla joillekkin elämää selkiinnyttävä katsomiskokemus,sanomana toimii eteenpäin vievä löytämisen vimma.
Eastwood tyrmää katsojaa jälleen koskettavalla elokuvalla,josta tulee tippalinsiin.
TÄHTIÄ ¤¤¤¤
Hereafter (2010)
Veteranfan
2
370
Vastaukset
- yllättävä aihe...
Yllättävä aiheen valinta Eastwoodilta - jälleen kerran. Täytyypä katsoa kuinka Maestro aihetta lähestyy.
- fjoerdx
Hieno elokuva. Erittäin viihdyttävä ja hyvin näytelty. Etenkin belgialainen Cecile De France on ihastuttava. Koko filmistä kuultaa läpi ohjaaja Clint Eastwoodin lämminhenkinen ote ja rikas eletty elämä. Tarinan uskottavuus on katsojan itse päätettävä. Minä otin elokuvan ihanana viihteenä, jollaista harvoin nykyään näin hyvin paketoituna näkee.
5 tähteä *****
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1492023Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3051727- 931567
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001210Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois781193- 671150
- 251061
- 481007
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73956- 45947