Tein Tuoppi kotikalja-uutteesta kotikaljaa ja nyt pitäis pullottaa se. Olen ensikertalainen ja en tiedä pitääkö hiiva joka on kaljan pinnalla sekottaa vai kaataa vain kattilasta pulloihin? :D Kiitos etukäteen :)
Kotikaljan pullotus
7
14855
Vastaukset
- mamma-91
eikö kukaan oikeesti tiedä?
- poisvei
tarvitse pullotella
- k-ukko
Eli mallasliuos pussi ja sokerit ja vesi (haalea) on sekaisin , kaadat tuon puhtaisiin pulloihin varistat hiivapussin sisällön perään ( ei tarvii sekoittaa) korkki löysästi päälle , pullo lämpimään 24 tunniksi esim. keittiön pöytä lähellä lämpöpatteria , sitten kylmään ....
- ........
En ole sekoittanut sakkaa juomaan mukaan enkä ole koskaan kaatanut sitä pohjasakkaakaan pulloihin. Kyllä siitä on silti tullut ihan käypää juomaa, puoli päivää lämpimässä korkit kiinni niin alkaa käydä, sen jälkeen jääkaappiin. Sen verran se on käynyt että kun tarjoan sitä sekoitan joukkoon aina sokeria - maistuu sille vaarinkaljalle, jota sai ostaa mm. myymäläautosta 60/70 -lukujen taitteessa.
- ........
Joka tapauksessa elävää hiivaa on käyvässä kaljassa. Lienee merkityksetöntä tuleeko sakka mukaan vai ei. Kalja kannattaa ehdottomasti pullottaa, viedä viileään käymään (voi jättää lämpimäänkin, jos on kiire saada juoma valmiiksi) muutamaksi päiväksi. Korkit tulee laittaa kunnolla kiinni, jotta pulloon kehittyy hiilidioksia (käymisreaktio). Hiilihappo on tärkeä osanen kunnollista kaljaa. Voi sen avoimeen astiaankin jättää, mutta kunnollista siitä ei, mielestäni, tule
- ei_ainakaan_martta
Sama ongelma kuin aloittajalla. Eikä vastausta ole kukaan ainakaan täällä tiennyt ja kaikki mahdollinen googlailtu. Ei auta kuin kokeilla, että jos vuorokauden jälkeen kuorii sen hiivamössön pois pinnalta ennekuin pullottaa.
- Anonyymi
Jos se hiiva on pinnalla niin se käy vielä. Se putoaa pohjaan kun käyminen loppuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot971009- 64881
- 61774
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85680Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648