Paljon puhutaal Lestadiolais-pedofiileistä! Ottakaa huomioon se, että pedofiilit on ollut joskus aikoinaan lestadiolaisia, eikä silloin tekohetkellä! Ette voi leimata lestadiolaisia pedofiileiksi, jos jotkut uskonsa kieltäneet ihmiset ovat myöhemmin syyllistynyt pedofiliaan. Ja ne jotka syntiä tekee, eikä usko syntejä anteeksi jeesuksen nimessä ja veressä, ei ole enää uskovaisia. Eli ei pedofiili ole enää lestadiolainen, jos ei pyydä tekojansa anteeksi niin kuin jeesus opettaa!
Olkaa tarkkana!
EL
16881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ette näköjään pysty vastaamaan tähän, koska sanoin tosiasia miten ne oikeasti ovat ja miten media vääristää niitä!
..on naisen tai vaimon himoiteminen. Pitäisi saavuttaa jumaluus Aatamissa kuolemisen jälkeen. Paavalikin kirjoittaa tästa kirjeissään.
Paavali ei kirjoita "Jumalan Terveestä -tai Rauhasta. Paavali ei koskaan päätä kirjeitään "Jeesuksen nimessä ja veressä", kuten vl-saarnajat puheitaan.
..ettei mies ja nainen ole yhtä, kuten on lapsenkaltaisissa tai enkelinkaltaisissa evankeliumien mukaan(esim.Luuk.20:34eteenpäin).
Pelastuneet Kristus-ihmiset eivät Jeesuksen eikä Paavalin tavoin enää nai. Paavali kirjoittaa: ..Kristus elää minussa"(Gal:20:2).
Poliisi TV:ssä taasen muistutettiin 7:n 10.tä pf. uusii tekonsa. Missään tapauksessa minkäänlainen salaaminen aikuisilta ei saisi tulla kysymykseen.
Ei ole olemassa mitään syntilistoja. Jos koet että joku asia ei edistä ja tee hyvää uskonelämällesi ja mikä omantunnon mukaan ei ole hyväksi, on syntiä. Eikä usko ole järjen asia, jos sitä aletaan järjen kautta ajattelemaan niin usko menee siinä helposti. Ei sitä voi ulkopuoliset hirveän hyvin tajuta. usko on uskomisen asia, ei järjen. Täällä kaikki ihmiset jotka ei asioista tiedä, järkeilee ja ajattelee liikaa järjen kautta.
""ajattelee liikaa järjen kautta""
sitten sopiva määrä järjenkäyttöön?
tarkoita lapsellista sokeutta oman yhteisön opetukselle. Jokainen on velvoitettu omalla paikallaan tutkimaan ja ajattelemaan Herran sanaa "päivin ja öin". Eikä kenenkään pidä tunnustaa ihmisoppeja ja alistua uudelleen orjuuteen, hyväksyä sellaisia vaatimuksia jotka eivät perustu kirjoituksiin (Gal. 2:5).
-Kunpa pian pättyisi tämä vl-ajan korpivaellus, ja saataisiin omistaa edes pieni peltopalanen luvattua maata.
Ei e ole uskovaisia jotka tekee tuommosta.
sellanen etä aina syntiä tehdesään ei ole vl. ja seuroissa vilkutellessaan sitten on.
Että tällainen systeemi teilä...
Raamatun mukaan teemme kaiken aikaa syntiä - ajatuksin sanoin ja töin.
Koska synti kuin synti erottaa Jumalasta niin vl-logiikan mukaan kukaan ei voi tietää, kuka on
salassa tehnyt syntiä (vaikka himoinnut mielessään naista). Kun synnin tekee siis on epäuskossa.
Kuka voi tietää onko synninpäästön julistaja väärässä rauhassa, ilman Pyhää Henkeä ja siis mitätön
antamaan syntejä anteeksi. Edelleen logiikan mukaan päästön saaja jää väärään rauhaan.
Saman logiikanmukaan ihmetyyttää, että jotkut puhujaveljet vasta aivan puheen lopussa pyytävät
syntejään anteeksi kun tuntee itsensä syntiseksi ja on ollut epäuskoa ja vaikka mitä., mutta kuitenkin
on puheen aikana julistanut synninpäästöä ollessaan 'mätä kala'.
Samoin kuolevalle pitäsii olla kaiken aikaa joku viereesä papukajoimassa syntejä anteeksi kun kuolevalle voi
tulla kaiken laista epäsukosita mieleen.
Onneksi Kristus uskoiselle riittää Raamatun Sana eli uskominen siihen, että Kristus on sovittanut kaikki synnit ja saa elää armon jatkuvassa virrassa. (Ja halu elää Raamatun Sanan mukaan - ettei tuhlaisi kallista lahjaansa, jonka Jumala armossaan on lahjoittanut).
tässäkin aloituksessa sanotaan, ettei pedofiili ole tekohetkellä uskovainen, mutta taas sunnuntaina seurojen jälkeen hän on ja kaikki seksileikit voi aloittaa alusta, niin kuin pedofiilin on pakko aloittaa, koska seksi lapsen kanssa on riippuvuus.
Miten riippuvuuden voi saada anteeksi?
Eikö uskon ehtona pitäisi olla terapia, ellei pedofiili käy terapiassa hän ei voi olla uskovainen, koska hänen seksiriippuvuuttaan ei hoideta millään tavalla, anteeksi anto ei paranna seksiriippuvuudesta.
Miten pedofiilille voidaan saarnata synnit anteeksi, kun pedofilia on riippuvuus ja pedofiilin on pakko jatkaa seksiä lasten kanssa.
SRK:n tilintarkastajia, Ry:n puheenohtajia, kanttoreita, suviseurasaarnaajia jne, jne...
Parasta A-luokkaa Herran viinivainiolla.
opetti niin?
Näytä paikka Raamatusta, että usko vain siihen pelastaa.
Niinhän vl-liike opettaa, niin monta kertaa tulet ja kadut, niin kaikki saarnataan anteeksi jokaiselle katuvalle seiniä myöten pyytämättäkin.
Voi vata ettei ole lesta jos ei oo pyytäny anteeksi se fiilispeto:))
Oisko ees suomessa koko pedofiileja kun ei oo pyytäny presitentiltä tai hallitukselta anteeksi niin se on varmaan jostaki muusta maasta tai kuusta. on logiikka noila.