Kovasti odottamani Master Chef -kilpailu jää katsomatta kammottavan äänimaiseman takia. Dramaattinen "tausta"musiikki pauhaa koko ajan erittäin kovalla eikä vaimene edes puheen ajaksi. Ensimmäiseen mainoskatkoon jaksoin, sitten vaihtui kanava. SÄÄLI.
Ei sitten, Master Chef Suomi!
3
948
Vastaukset
- Kuikka Slobonen
Suomalaiset äänen jälkikäsittelijät on aikalailla surkeita ammattitaidoltaan tai sitten äänet käsittelee se, jolla on se minuutti aikaa. Yleensä ei saa mitään selvää puheesta ellei voimakkuus ole kovalla, ei riipu edes laitteistosta josta ääni tulee ulos. Musiikki ja ns. taustakohina kyllä on selvää, esim. jonkun askeleet sivummalla kuuluu selvästi vaikka ne pitäis editoida pois. Takit rahisee ja kävelijän jalkojen alla olevan lumen narske kuuluu. Ilmeisesti sitten ääniä ei jälkikäsitellä edes millään lailla. No, eipä suomalaista ole pakko katsoa, mieli vaan tekis koska joskus draama on ihan laadukasta mutta äänet sitten vie sen vähänkin nautinnon ja on pakko vaihtaa kanavaa tai deletoida tallennus.
- Retsam
Selvähän se on että suomalaiset ryssii kaiken mihin ne koskee, paskaa tuutin täydeltä.
Lähettäisivät uusintana Master Cheft Australian.- Desibeli pelle
MasterChef 1.2 oli taas pohjanoteeraus verrattuna Australian vastaavaan: taustamusiikki oli niin kovilla että puheäänet hukkuivat taustameluun. Tämä näyttää olevan Suomessa yleinen trendi näissä puheohjelmissa tuo taustamusiikin korkea äänitaso. Mun puolesta noissa tulevissa vaalikeskuteluissa tuon taustamusiikin ääntä vosi korotta niin että niitä tyhjiä vaalilupauksia ei kuulisi. Siitä ei varmaan olis mitään haittaa kellekkään.
Oli muuten ilo katsoa eilen tuota HBO:n tuottamaa Pacific sotasarjaa: siinä tuota taustamuukkia ei ollut kuin nimeksi ja äänitaso matala. Kyllä näillä tv ohjelman tekijöillä Suomessa on vielä paljon opittavaa mm äänitarkkailussa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1087785Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3686880Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite774251Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293959Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2022428Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os272143- 761973
Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps191843Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11707Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11700