Mitä mieltä vuokraisännästä?

Tuli vaan mieleen kun Verotoimisto lähentyi yhtymäselvityspyynnöllä.
Oikein Kiinteistöyhtymä ... hande & ritu kp.
Eli onko vuokranantaja kohdellut Sinua oikein?
9322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ole asuneet päivääkään vuokralla.

Äänestä
  • Itse asuin Malmilla 6v vuokralla, että tiedän mistä puhun.
    No, sitten siitä pankin vuokralaisena...

    Äänestä

  • kednah kirjoitti:

    Itse asuin Malmilla 6v vuokralla, että tiedän mistä puhun.
    No, sitten siitä pankin vuokralaisena...

    minun lupaa pyytävän. :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

    Äänestä

En millään tavoin koskaan loukkaa heidän yksityisyyttään. Eräskin tyttö asui 4v että ei keskusteltu kuin tilisiirtojen kautta. Se riitti ja riittää.
On kuulemma sellaisiakin jotka pitävät ns. vuositarkastuksia, tulevat omilla avaimillaan sisään jne.

Ps. nuoret naiset ovat niitä kaikkein parhaita vuokralaisia, no tälläkin hetkellä tosin Kirkkokadulla taitaa asua uros

Äänestä

yksityisen kautta edelleenkin eikä Stadin näihin kaupungin asuntoihinkaan kaikki hakijat pääse....Me onnistuttiin...saamaan toiselle kundille Kalliosta kämppä...Täytyy sanoa ei mitään ongelmaa tämän vuokra-isännän kanssa ole...kuitenkin siinä ei tämä otettava huomioon aina...saattaa lähteä tämäkin kämppä milloin tahansa myyntiin. On sen verran hyvällä paikalla...mutta, toistaiseksi ei ole ilmoitellut tällaisista aikeista...toivon mukaan nyt ei...kundi kun viihtyy alueella hyvin ja paljon kaverita asuu samalla alueella hänelläkin...jo nyt... Ainoa ongelma on tämä epävarmuus... Omistusasuntoon hän ei itseään vielä sitoa. Vaikka sitäkin hänelle jossain vaiheessa vaihto-ehtona tyrkytettiin...ehkä sitten kun tietää....että, duunimesta on pysyvä...

Tsau:Friidu

Äänestä

Olen asunut kahdeksassa vuokra-asunnossa mutta vain kahden asunnon vuokraisännän olen nähnyt.

Auvoisen liittomme ensimmäisen asunnon, rintamamiestalon yläkerran kyökki, kammari yhdistelmän ja vuosia myöhemmin vastaavan asunnon työpaikakunnallani.

Muutkin olivat "oikeita" perheen vakinaisen asumisen vuokra-asuntoja mutta vuokraisäntiä en koskaan nähnyt.

Sama tilanne myös toisin päin. Vuokralaisistamme olen nähnyt ainoastaan kaksi.

En minä ole isännistä mitään mieltä.
Minä maksoin vuokrat ajallaan enkä turmellut asuntoja.
Yksikään isäntä ei koskaan puuttunut meidän oloomme.

Äänestä
  • Näin kai meidän jokaisen pitäisi olla ja saattaa.

    Äänestä

Monta on ollut niin vuokraisäntää kun emäntääkin kaikki on kohdelleet hyvin, eli oikein.
Nytkin asuu vuokraemätä ja hänen poikansa samassa talossa.
Sain heiltä jopa kyydin terveyskeksuun kun jalat oli leikattu, ja kysyivät muutenkin kuinka pärjään.

Äänestä

Kuten esim. jäi uunin luukun kahva käteen tässä taannoin kun vedin uunia ulospäin, jotta saisi ne pölyturriaiset sieltä uunin takaa poies. No hänpä vaihtoi kahvan uuteen ja jopa vaihtoi luukkuun tiivisteenkin kun oikein nätisti pyysin.
Onhan täällä aina jotain pientä ja mielellään hän käy asunnossani :) varsinkin kun olen töissä.

Ja itse saan asua rauhallisessa vuokratalossa jossa ei tarvitse pelätä ketään eikä mitään. Ei ole edes alakerran ulko-ovessa lukkoa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kednah kirjoitti:

Tuli vaan mieleen kun Verotoimisto lähentyi yhtymäselvityspyynnöllä.
Oikein Kiinteistöyhtymä ... hande & ritu kp.
Eli onko vuokranantaja kohdellut Sinua oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu