Kuka oikein ostaa näitä autoja?

Kalle

En uskaltaisi kyllä vielä ostaa näitä Korean ihmeitä vaikka ovatkin muka edullisia! Samalla hinnalla saa käytetyn tunnetun automerkin, josta sentään on jotain tietoja arvon säilymisestä jne.
Daewoo Tacumakin on ihan kauhean näköinen irvistyksineen! En ottaisi niin ruman näköistä autoa vaikka maksettaisiin! Ja Evandakaan ei ole nätimmästä päästä, sehän on ihan lahnan näköinen ja keula on täysin epäonnistunut!

Ei kiitos!

7

2350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KJS

      Suomi on vapaa maa ja täällä ei ole pakko ostaa mitään autoa. Osta uuden Daewoon hinnalla vaikka 300 tkm ajettu vanha Volvo. Auto pohjolan oloihin Mitsubishin alustalla ja Renaultin koneella.

      • eroa

        Volvon (sarja 40) ja Mitsun (Carisma) välillä oli alustassa sen verran, että Mitsu oli hyvä ajaa talvellakin ja kiipesi mäkiä, Volvo ei (jos testeihin on luottamista). Kokemus Mitsusta oli, että liukkailla ei ollut mitään vaikeuksia, kun VAG-autolla (Octavia) ei ollut toivoakaan mäennoususta. Toisekseen Mitsun moottori (1.6 l) kuljetti autoa paremmin, mutta pienemmällä bensankulutuksella. Eli ei ihan samoja.


    • late

      Jos tunnet autojen irvistelevän sulle, niin missähän vika?

      Keula muuten toimii niinkuin sen pitääkin.

      • Automies

        Auto voi olla hyvä mutta ei minustakaan ihan kyllä tuo Ewanda on kaikkein parhaimman näköinen keulasta- ja tuo Tacumakin on vähän kumman näköinen.Taisi olla Tacumasta juttua AutoBildistä tai muussa lehdessä että maskia on muutettu uudempaan malliin kun ei mennyt niin kaupaksi tuo rumempi malli. No kauneus on katsojalla silmissä...

        Hyvää kevättä kaikille autoilijoille!
        Toivoopi Automies (Volvo 240 vm 89 ja 346tkm)


    • tutttotto

      Volvon lahnamallin näköinen on Evanda, mutta hinta oikealla tasolla verrattuna ylihintaiseen Volvoon.
      Ja katsokaa miten käytettyjen s80 hinnat ovat romahtaneet.
      Nyt on sellainen tilanne, että ei ole takeita minkään merkin arvon säilymisestä, joten ihan sama mllä ajelee,

      • Automyyjä

        Aivan oika on tietämyksesi. Aivan sama minkä merkin ostaa, niin arvonsäilyminen on vain arvailua, niin tilanteet muuttuu. Varmasti on faktaa, että esim. Volvo S 80:ssä häviää varmasti enemmän arvonalenemisessa, kuin Daewoo Evandassa.

        Tänne on kummallinen päähäniskostuma tullut joillakin Daewoota kohtaan laadusta, niidenlaatu on todella hyvää, ja tekniikka perinteistä ja kestävää. Laadun voi todeta menemällä katsomaan uusia, ja todeta esim. työn laatua, jos ymmärtää autoista mitään. Jos ei ymmärrä, silloin kannattaa olla kirjoittamatta perättömiä mollauksia täällä.


    • Daewoo

      Näitä ostavat viisaat laatu-, ja tyylitietoiset ihmiset, jotka eivät halua maksaa brandista, vaan hyvästä ja edullisesta laadusta pitkine takuineen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2697
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1034
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      887
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      839
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      59
      702
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      53
      657
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      18
      591
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      504
    Aihe