Navigaattori ja virransyöttö

navimies

Tulipa hankittua Navigon 40 Premium Live navigaattori ja nyt on virransyötön kans ongelma. Eli autossa tulee jatkuva virta tupakansytyttimeen myös silloin kun virrat on kytketty pois ja avaimet pois lukosta (Skoda Octavia). Tarkoitus kun olisi käyttää tuota navia siten, että kytkeytyy automaattisesti päälle kun saa virtaa ja sammuu kun virransyöttö katkeaa. Tällainen ominaisuus kun navigaattorista löytyy, nyt vain on ongelma että kun tupakansytyttimeen tuleekin jatkuva virta niin hommahan ei toimi.

Onko mitään konstia miten tuon voisi saada pelaamaan? Sulakerasiahan löytyisi tuosta kuskin puoleisen oven vierestä kojetaulusta, joten sieltä saisi ehkä myös tällaisen virran hankittua joka katkeaa virtojen kytkeytyessä pois. Minkähänlaisilla tarvikkeilla/johdoilla tämä voisi onnistua? Tai jos tuon tupakansytyttimen saisi edes toimimaan niin että virta katkeaa kun virta kytketään pois niin sekin olisi jo paljon...

10

978

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Auto-Antero.....

      Itse väsäsin vastaavan jokin aika sitten samanlaiseen autoon.

      Aiotko järjestää irransyötön kuitenkin alkuperäisellä tup.syt.johdolla?
      Jos, niin tarvitset sellaisen irtosytytinholkin, maksaa muutaman euron tarvikeliikkeessä.
      Ja tarkista tuo johto, onko siinä sulake, jos ei niin osta vielä irtosulakepesä ja siihen sulake (3A riittää).

      Octaviassa kojelaudan vasemmassa päädyssä sulakepesään 30 tulee virta virtalukon takaa, eli virta kytkeytyy sytytysvirrasta ja katkeaa kun avaimet ottaa pois lukosta.
      (En muista ihan varmaksi tuon sulakkeen numeroa, muistaakseni oli ylhäältä kolmannessa rivissä toinen tai kolmas pesä vasemmalta.

      Eli; tup.syt. holkista hauenleuat pois ja abico-liittimet päihin (molemmat urospuolisia!), irtosulakepesän johtoihin liittimet päihin (toinen uros ja toinen naaras!).
      Sitten tupsyt holkin urosliitin irtosulakkeen naaraaseen ja tippa tinaa päälle ja kutistesukka kaiken päälle.

      Sitten toinen pää kokonaisuudesta tuonne sulakepesään 30 ja toinen pää jonnekin kojelaudan ruuvin alle maihin.

      Voila; toimii!

      Sitten enää johto kiinni ja sopiva pätkä vain esille tuolta kojelaudan reunasta niin homma on valmis.

      Ei ole vaikeaa.

    • läskipiä

      katkeehan se virransyöttö naviin kun ottaa navin irti tupakansytyttimestä.

      • nää nyky teinit, huh

        ne se olisi luulutavasti tumpelolle liian raskasta ja vaikeaa.


    • olen hämmästynyt?!?!

      Tuo tapa tappaa akun melko nopeasti. Ja miksi helvatussa navin pitää olla jatkuvasti päällä, etkö osaa ajaa markettista kotiin ilman opastusta??
      Koneet tyhmentävät ihmisen ja muistin käyttö hiipuu.

      • täsmennys edelliseen

        ja täsmennetäänn , että navin akku kuolee pian, ei siis auton akku.
        Ihan vaan korjaan ennen ettei joku nero pääse esittämään kapasiteettiaan.


      • joku nero
        täsmennys edelliseen kirjoitti:

        ja täsmennetäänn , että navin akku kuolee pian, ei siis auton akku.
        Ihan vaan korjaan ennen ettei joku nero pääse esittämään kapasiteettiaan.

        Meinaatko että navin virtajohto on kiinni vain silloin kun ajetaan muualla kuin kodin ja marketin väliä? Pakkanen navin akun tappaa - ei lataus - yksikin yö riittää!


      • kansalaistaitoa
        joku nero kirjoitti:

        Meinaatko että navin virtajohto on kiinni vain silloin kun ajetaan muualla kuin kodin ja marketin väliä? Pakkanen navin akun tappaa - ei lataus - yksikin yö riittää!

        ja akun oikea käyttö on siis outo asia. akkua pitää ladata ja välillä purkaa tyhjiin. jatkuva latauksessa oleminen tappaa akun.


    • kaattorinavi

      Onpahan suuren luokan ongelmat, jos ei osaa ottaa johtoa pois sieltä t-sytyttimestä, eiköhän se navikin pidä aina laittaa päälle kun liikkeelle lähtee, sen jälkeen kun autosta on virta ollut poikki.

    • Toisaalta eipä

      nuo akut maksa kuin jotain abaut 15 €, jos ne edes siitä hiipuu. Itsellänikin on entinen kaupan esittelynavigaattori, oletan että ollut päällä yötä päivää, eikä ole vielä hiipunut.

      • battery fail

        Aika harva ne akut osaa tai pystyy vaihtamaan. Mulla meni lahja navista akku vuodessa, tosin oli vähällä käytöllä koko rakkine.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4036
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      102
      3558
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      83
      3383
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2809
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1181
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1164
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe