kilometrit hukassa

aina pitkät niin...

sellanen vika 900-sarj, että miljoonamittari ja trippi pois pelistä. onko vaikea homma korjata?
sinänsä ihan tarpeeton, mutta olisi mukava vähän seurata sitä kulutusta ja matkaakin. tällä autolla
viim kilometri tulee tulee mulla,pelas tahi ei.

6

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 940Dtic

      Jos nopeusmittari toimii, on matkamittarin "moottorista" piuha lähtenyt irti. Jos et ole tottunut tuollaisia osia sorkkimaan, vie johonkin mittarihuoltoon. Ei maksa montaa kymppiä ja voivat samalla kalibroida molemmat mittarit näyttämään oikein.

      • frangröbbä

        höpö höpö vai johto irti sä et näköjään tiedä yhtikäs mitään ja korjaus maksaa ihan vähän enemmän kuin muutamankympin


      • 940Dtic
        frangröbbä kirjoitti:

        höpö höpö vai johto irti sä et näköjään tiedä yhtikäs mitään ja korjaus maksaa ihan vähän enemmän kuin muutamankympin

        Ja mitäs sinä tiedät? Ja paljonko maksaa?
        Jos sinulla ei ole alkeellisintakaan käsitystä koko asiasta, pidä pääsi kiinni, jooko?

        Matkamittarin korjaus maksoi mittarihuolto Ramilla Oulussa kolme vuotta sitten 25€uroa, sisälsi kalibroinnin. Irroitin mittarin itse. Aikaa meni 15 minuuttia, kaveri tiesi mitä tekee.


      • Asentaja 40v
        940Dtic kirjoitti:

        Ja mitäs sinä tiedät? Ja paljonko maksaa?
        Jos sinulla ei ole alkeellisintakaan käsitystä koko asiasta, pidä pääsi kiinni, jooko?

        Matkamittarin korjaus maksoi mittarihuolto Ramilla Oulussa kolme vuotta sitten 25€uroa, sisälsi kalibroinnin. Irroitin mittarin itse. Aikaa meni 15 minuuttia, kaveri tiesi mitä tekee.

        Toi frangröppä on olevinaan asiantuntija autoon kun autoon. Taannoin Nissanpalstalla antoi ohjeita miten vaihdetaan jakopään hihna Primeraan. Valitettavasti Primerassa on KETJU. Jättäisin ton huuhelon neuvot omaan arvoonsa.


    • S80 + 740

      Ei sillä osamatmittarilla niin väliä mutta se miljoonamittari, se on oleellinen asia. Nimittäin mistä tiedät milloin se jakopäänhihna on vaihdettava jos miljoonamittari on poissa pelistä? Varsin yksinkertaista...siinä kohtaa kun se hihna katkeaa.
      Jos painoit trippimittarin nollille auton ollessa liikkeellä niin.....uusi mittari, ei siinä muu auta.

      • aina pitkät niin...

        eipä siinä auta ko laskea n. vuosiajot. hihna vaihtuu kohta ja sillä ajellaan monta vuotta...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9747
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7697
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5805
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5290
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4539
    Aihe