Oletko perinyt henkivakuutuksen ?

epäileväinen123

Onko ketään kuka olisi perinyt esim. vanhemmiltaan henkivakuutuksen ?

Olen maksanut 8 vuotta Fennian kallista henkivakuutusta ja heräsi epäilys näinköhän kuolemantapauksen yllättäessä vakuutusyhtiö maksaa vakuutusrahat sopimuksen mukaisesti. Vai alkaako jokin erityinen säätö ja lakipykäliin vetoaminen, ettei tarvitse maksaa tai vain murto-osa.

Minkälaisia kokemuksia teillä on ?

Kiitos kaikille vastanneille etukäteen !!!

3

929

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos maksat Fennian "kallista" riskihenkivakuutusta niin ehdot on aika selkeät. Riskihenkivakuutus on henkivakuutustuote, jossa on joko kiinteä maksu tai kiinteä korvaussumma. Mikäli vakuutettu kuolee korvausumma maksetaan edunsaajalle ja sitä verotetaan edunsaajasta riippuen.
      Kuolintavalla ei ole kovin paljoa merkitystä. Sodassa ja ydinonnettomuudessa menehtynyt -> ei korvata. Muuten ei ole väliä miten kuolema on kohdannut. Oman hengenriistossa on vuoden karenssi vakuutuksen alkamisesta.
      Henkivakuutuksen verotuksesta voit katsoa esimerkin vaikka laki24.fi http://www.laki24.fi/vero-henkivakuutus.html
      Riskihenkivakuutuksen idea on siinä että suurin osa ihmisistä lopettaa riskihenkivakuutuksen ennen kuolemaansa. Silloin maksetut riskimaksut jäävät yhtiöön ja korvausta ei tarvitse koskaan maksaa. Henkivakuutukselle on monta käyttöä elämän eri vaiheissa. Lainanotto, lasten turvaaminen, puolison turvaaminen, yhtiökumppanin turvaaminen, perintöverot, jne...
      Kun näistä velvoitteista on päästy omavaraiseksi lopettavat vakuutuksenottajat vakuutuksensa "tarpeettomina". Riskihenkivakuutus on yksinkertaisuudessaan hyvä sijoitus. Mikäli 60 mies ottaa 100 000€ henkarin ja maksaa sitä 1000-1500€ vuodessa oletettuna elinaikana 80 vuotiaaseen asti hän maksaa vakuutusta 30 000€. Korvaustilanteessa edunsaaja saa 100 000€ korvauksen. Ei kuulosta kovin huonolta korolta ja sijoitus on 100% varmempi kuin esim. sijoitussidonnainen säästövakuutus tai vastaava. Tämä tietenkin oletuksena että vakuutettu elää mahdollisimman vähän aikaa vakuutuksen ottamisen jälkeen.

      • epäileväinen123

        Kiitos oikein paljon selventävästä vastauksesta !!!

        Välillä mietitytti, että minkälainen porsaanreikä vakuutusyhtiöllä on kun maksunaika joskus koittaa pojalleni.


    • Anonyymi00002

      Kyllä, mä oon kanssa miettinyt näitä henkivakuutuksia aika paljon kun on tullut niitä itekin otettua. Hyvä, että kysyit, koska onhan se sellainen asia, jota harvemmin tulee pohdittua ennen kuin on pakko.

      Mä en itse ole perinyt henkivakuutusta, mutta isovanhempien kuoleman yhteydessä tuli kyllä vähän seurattua, miten asiat hoitui. Se onneksi meni ihan saumattomasti, kun vakuutukset oli kunnossa ja edunsaajat merkattu oikein. Tuntuu, että just se selkeys näissä on kaiken A ja O, ettei jää mitään epäselvää. Se, että sulla on jo vuosia Fennialla maksanut, niin kyllä sen pitäisi hoitua, jos ei siellä mitään poikkeavia ehtoja ole. Mä kattoin noita hintoja täältä https://paljonkomaksaa.fi/hinta/henkivakuutus ja siellä oli aika hyvä erittely siitä, mitä kaikkiin erilaisiin henkivakuutuksiin kuuluu ja millaisia ne on keskimääräisesti. Helsingissä hinnat voivat toki vaihdella hieman, mutta perusperiaatehan on yleensä sama.

      Yleensä just näissä riskihenkivakuutuksissa ehdot on kyllä aika suoraviivaiset. Siinä tosiaan tosi hyvin misterifvi jo summasikin sen, että jos kuolema yllättää, niin korvaus maksetaan. Ne harvat poikkeukset, kuten sota tai itsemurha vuoden sisällä, on yleensä selkeästi mainittu ehdoissa. Ei mulla ainakaan ole tullut vastaan, että vakuutusyhtiö alkaisi jostain porsaanreiästä vänkäämään, jos kaikki on ollut tehty oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe