Mitä ihmettä tehdä, kun olen aivan pettynyt lähipiiriini?
Raskauteni on loppuvaiheessa, viimeiset 2 kuukautta olen ollut levossa verenpaineen ja myrkytyksen vuoksi kotona ja sairaalassa. Suurin osa ystävistä ei ole kysellyt edes kuulumisia, he vain katosivat elämästäni.
Toisaalta on myös näitä, jotka satuttavat kysymyksillään enemmän. Esimerkkinä ystäväni, joka pyysi minua tekemään haastavia koulujuttujaan (lopputyö) tässä tilassa. Hän on kuitenkin sairaanhoitaja, joten luulisi ymmärtävän ja olen hänen lapselleen kummi, joten elämästä poissulkeminen on mahdotonta. Muuten ei ole kysellyt oikein kuulumisia, mutta tällaiseen asiaan kehtaa kysyä. Olin aivan henkisesti rikki, kun tuntemani viha oli niin suurta. Toinen ystäväni kyselee joka puhelussa lapsen sukupuolta, sillä hän toivoo aasialaisen taustansa vuoksi poikaa. Itse en asiaa ole varmistellut lukuisissa ultrissa, sillä lapsen terveyshän on pääasia ja olen selittänyt ettei sukupuolella ole merkitystä. Tilanne on ollut henkisesti muutenkin sietämätön ja nämä ihmiset vain pahentavat tilannetta. En haluaisi lasta antaa kenenkään nähtäväksi sen synnyttyä, tuntuu että löydän muutaman tapauksen vuoksi vihaa ja pettymystä kaikkia hyviäkin ihmisiä kohtaan :( Kenties nämäkin tarkoittavat hyvää, mutta eivät osaa toimia tahdikkaasti.
"Ystävät" pahentavat mielialaa
1
560
Vastaukset
- Pirkko23
Kurja lukea tekstiäsi. Elämässäsi olisi varmasti tärkeämpää saada nyt lähimmäisiltäsi tukea ja turvaa, positiivista energiaa, eikä sisältäsyövää mielipahaa. Olen itse ollut pari kuukauta vauvan kanssa kotona ja huomaan eristäytyväni lähipiiristä. On ollut harmi huomata että yhteydenpito on ollut paljolti minun harteillani.
Voisiko kuitenkin olla, että lähimmäisesti haluaa antaa sinulle tilaa ja aikaa tähän vaiheeseen? Voi myös olla että lapsettomat (miksei lapsellisetkin) ihmiset eivät oikein osaa suhtautua vakavaan tilaasi ja siksi ottavat etäisyyttä?
Muista myös että pitkä lepoaikasi vaikuttaa energiatasoosi ja mielialaasi vahvasti. Myös hormonit tekevät tulevasta äidistä herkemmän. Itsestäni tuntuu että olen menettänyt yheyden kaikkiin läheisiini ja heitetyt sammakot satuttavat pitkään. Mutta asiaa tarkemmin mietittyäni suurin osa johtuu herkästä mielialastani ja kotona olemisesta.
Yritä ihan tietoisesti muistuttaa itsellesi että lähimmäisesi ovat myös ihmisiä ja erehtyvät siinä missä muutkin. Puhu suoraan tässä vaiheessa niin kiität sitten kun jäät kotiin vauvasi kanssa. Tuen tarve vain vahvistuu sitten.
Voimia ja tsemppia odotukseen, synnytykseen ja vauvanhoitoon!
Pirkko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4037266Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai886092Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2055573Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi894329Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r173566Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673558Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta923511HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok703469Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava193455SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha633236