Pää kuin puuroa, muisti pätkii

Mulla todettiin vajis vajaa vuosi sitten. Lääkityksen (0,1 mg Thyroxin) aloittamisen jälkeen olo on vaihdellut laidasta laitaan, mutta välillä on ollut parempiakin kausia. Viimeiset labrat olivat 0.68 ja 17 eli lääkärin mukaan oikein hyvät. Sovittiin kuitenkin, että menen helmikuussa uudelleen labroihin, kun olo tuntui hyvistä labratuloksista huolimatta epävireiselle ja väsyneelle. Sen jälkeen olo on tullut vain huonommaksi, jopa siinä määrin, että nostin omatoimisesti annosta 0,0125 mg:lla eli puolikkaalla lasten tabletilla (vaihdoin yhden sukulaisen kanssa lääkkeitä päittäin) joulun pyhien jälkeen. Olo alkoikin pikku hiljaa kohota, mutta kun minulle tuli kivun tunteita kaulaan, en uskaltanut jatkaa lisälääkitystä, vaikka kipu saattoikin johtua vallan hyvin myös jostain muusta kuin lääkityksen nostosta.

Palattuani normaaliin annokseen (0,1 mg) olin jo viikon kuluttua ihan poikki. Pää oli kuin puuroa, ajatus ei kulkenut, muisti pätki, tunsin eläväni ihan ulkopuolista elämää, eikä ajattelukaan kovin positiivista ollut. Elin pääsääntöisesti kuin hidastetussa filmissä ilman ajantajua. Aina välillä vähän piristyin, mutta vain vähän. Aikani kärsittyäni päätin nostaa jälleen annosta, tällä kertaa neljäsosatabletilla eli n. 0,0063 mg:lla. Eihän sitä tablettia ihan noin tarkkaan sanoa jaettua, mutta melko hyvin kuitenkin. Ensimmäisinä päivinä oli normaaleja nostamiseen liittyviä oireita, mutta aloin olla selvästikin pirteämpi ja normaalioloisempi. Kunnes nyt vajaa viikko annoksen nostamisesta olen taas aivan rätti, pää on puuroa, ajatus ja muisti pätkii ja olen hidas ja ihan hukassa & pihalla. Mitä minun pitäisi tehdä, siis annostuksen suhteen, vai liittyvätkö oireeni mahdollisesti johonkin muuhun kuin vajikseen? Lekurille en ole mennyt, kun olen kokenut, ettei hänen kanssaan keskusteluista ole ollut mitään hyötyä paitsi siinä mielessä, että hän ymmärtää, että vointi on parempi mittari kuin labrat. En vaan nyt jaksaisi mennä selostamaan asiaa hänelle, kun en kuitenkaan saisi mitään kättä pidempää. Siksi kirjoitin tänne. Toivottavasti täältä löytyy jotain apua.
2569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pyydä että katsoo T3V:n myös verikokeesta, se kertoo tarkemmin mikä tilanne on.

Äänestä

Siis lääkäriin, hopi hopi! Et saa itse ruveta leikkimään lääkkeillä. Jos yksi lääkäri tuntuu tylsältä, mene toiselle! Sano, että olo ei ole OK, apua on pakko saada.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vajiksella kirjoitti:

Mulla todettiin vajis vajaa vuosi sitten. Lääkityksen (0,1 mg Thyroxin) aloittamisen jälkeen olo on vaihdellut laidasta laitaan, mutta välillä on ollut parempiakin kausia. Viimeiset labrat olivat 0.68 ja 17 eli lääkärin mukaan oikein hyvät. Sovittiin kuitenkin, että menen helmikuussa uudelleen labroihin, kun olo tuntui hyvistä labratuloksista huolimatta epävireiselle ja väsyneelle. Sen jälkeen olo on tullut vain huonommaksi, jopa siinä määrin, että nostin omatoimisesti annosta 0,0125 mg:lla eli puolikkaalla lasten tabletilla (vaihdoin yhden sukulaisen kanssa lääkkeitä päittäin) joulun pyhien jälkeen. Olo alkoikin pikku hiljaa kohota, mutta kun minulle tuli kivun tunteita kaulaan, en uskaltanut jatkaa lisälääkitystä, vaikka kipu saattoikin johtua vallan hyvin myös jostain muusta kuin lääkityksen nostosta.

Palattuani normaaliin annokseen (0,1 mg) olin jo viikon kuluttua ihan poikki. Pää oli kuin puuroa, ajatus ei kulkenut, muisti pätki, tunsin eläväni ihan ulkopuolista elämää, eikä ajattelukaan kovin positiivista ollut. Elin pääsääntöisesti kuin hidastetussa filmissä ilman ajantajua. Aina välillä vähän piristyin, mutta vain vähän. Aikani kärsittyäni päätin nostaa jälleen annosta, tällä kertaa neljäsosatabletilla eli n. 0,0063 mg:lla. Eihän sitä tablettia ihan noin tarkkaan sanoa jaettua, mutta melko hyvin kuitenkin. Ensimmäisinä päivinä oli normaaleja nostamiseen liittyviä oireita, mutta aloin olla selvästikin pirteämpi ja normaalioloisempi. Kunnes nyt vajaa viikko annoksen nostamisesta olen taas aivan rätti, pää on puuroa, ajatus ja muisti pätkii ja olen hidas ja ihan hukassa & pihalla. Mitä minun pitäisi tehdä, siis annostuksen suhteen, vai liittyvätkö oireeni mahdollisesti johonkin muuhun kuin vajikseen? Lekurille en ole mennyt, kun olen kokenut, ettei hänen kanssaan keskusteluista ole ollut mitään hyötyä paitsi siinä mielessä, että hän ymmärtää, että vointi on parempi mittari kuin labrat. En vaan nyt jaksaisi mennä selostamaan asiaa hänelle, kun en kuitenkaan saisi mitään kättä pidempää. Siksi kirjoitin tänne. Toivottavasti täältä löytyy jotain apua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu