Mitä aineita minun kannattaa valita lukiossa (olen nyt 1. vsk opiskelija), jos tavoitteenani on päästä opiskelemaan oikeustieteelliseen tiedekuntaan?
Vaihtoehtoja minulla tosiaan on kaksi, oikeustieteellinen ja kauppatieteellinen. Niiden väliltä sitten pitäisi valita, onneksi on tätä lukiota vielä runsaasti jäljellä.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vaihtoehtoja minulla tosiaan on kaksi, oikeustieteellinen ja kauppatieteellinen. Niiden väliltä sitten pitäisi valita, onneksi on tätä lukiota vielä runsaasti jäljellä.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mielestäni kaikista kielistä on hyötyä. Osaa hyvin ruotsin kieli, koska yliopistolla oletetaan, että lukion taidot on hyvin hallussa. Englannin kieltä.. Mahdollisesti saksaa ja ranskaa.
Sitten yhteiskuntaoppia, historiaa, äidinkieltä. Ne nyt lukion aineista auttavat eniten oikeustieteen ymmärtämiseen.
Psykologian taidoista on hyötyä alalla kuin alalla. Mutta voin sanoa, että ei siitä hyötyä oikeustieteellisessä tiedekunnassa ole... Sitten filosofiassa on teorioita, joiden ymmärtäminen auttaa ymmärtämään oikeusteoriaa.
Filosofia ei kuitenkaan ole välttämätöntä, vai tarvitaanko sitä esim. pääsykokeessa? Kielet ovat kohtuullisen hyvin hallussa.
Pääsykokeessa sinua ei suoranaisesti auta mikään lukiossa opiskeltavista aineista, pääsykokeessa mitataan vain ja ainoastaan sitä, miten hyvin olet omaksunut (ja ulkoaopetellut) pääsykoekirjat.
Itse panostaisin lukiossa eniten äidinkieleen ja kieliin, ja toki historian ja yhteiskuntaopin kurssitkin ovat yleissivistäviä, mutta eivät ne sinua pääsykokeissa tai itse opiskeluissakaan auta.
Älä sitä lukiota niin hirveästi mieti vaan (sen kunnollisen suorittamisen ohella) keskity seuraamaan ihan oikeaa elämää: lue uutisia, politiikkaa; vilkaise joskus, miten vaikkapa KHO tai KKO on jonkin asian katsonut olevan jne.
Oli pääsykoekirjojen aiheena sitten mikä tahansa oikeudenala niin kummasti helpottaa asian omaksumista ja (ulkoa) muistamista jos lukiessa ymmärtää, mihin edes suurinpiirtein asia liittyy, siis mihin todellisen maailman ja elämän ilmiöihin.
Lukiota tarvitset nyt lähinnä siihen, että saat oikeuden hakea oikikseen; se ei ole itseisarvo vaan sillä on vain välinearvo ihmiselle, joka on päättänyt ryhtyä lakimieheksi.
Tervetuloa porukkaan! :)