Mites on muiden uuden malliset Kolmoset kestäneet talven lumikokkarekosketuksia? Allekirjoittaneella alkoi öljynvaihtoluukun etureuna repsottaa jo alkutalvesta. Sitä pois ottaessani huomasin, että oli kerännyt aikamoisen jääpaakun muovisuojan ja moottorin väliin. En edes harkinnut luukun korjaamista ja takaisin kiinnittämistä. Pääseepähän vedet valumaan luukusta poijes.
Nyt sitten alkaa näyttää siltä, että aukon reunoistakin on muovisuojus alkanut ottaa osumaa..
Kysymys kuuluu, mitä virkaa tuolla muovisella ja helposti kevyissäkin talvikosketuksissa vaurioituvalla moottorin alasuojalla on? Varmasti liukasta hiemaan auton aerodynamiikkaa, mutta muuten? Vettä ja märkää pääsee suojasta huolimatta ihan riittävästi moottoritilaan, eli kosteudelta suojaus ei voi olla syy.
Entäs kivet?
Voinko turvallisin mielin ottaa suojan poijes aina talvikaudeksi, niin ei tarvitse murehtia sen jokavuotisesta uusimisesta?
Tai sitten laitan kyllä vaihtoehtoisesti vahvempaa tavaraa tuon rimpulan tilalle..
Sivumennen sanottuna, on vm. 2010 Mazda 3 (1.6 diesel) kulkenut ensimmäiset 20tkm oikein kiltisti. Ei mitään valittamista. Webaston asennuksen jälkeen on tosin alkanut kuulua lievää resonanssiääntä moottoritilasta kun kone käy kylmänä tyhjäkäyntiä (eli ravistaa hieman lämmintä konetta enemmän). Pitää käydä asennusliikkeessä pyytämässä, että vilkaisevat koskemansa paikat läpi.
Mazda 3 (2010) ja moottorin alasuoja
5
736
Vastaukset
Minulla 2010 1,6 bensaversio joka on menossa huomenna ekaan huoltoon, kai ne siellä sit tarkistavat onko
kunnossa, ite en oo auton alle vilkuillut.- k,jhgfvygfk
Ei ollut mitään ongelmia ekassa huollossa.
- Kovilla pakkasilla
k,jhgfvygfk kirjoitti:
Ei ollut mitään ongelmia ekassa huollossa.
Lämpeneekö 1,6 bensa kone kovilla pakkasilla normaaliksi, vai käykö kylmänä, tarviseeko kurittaa normaalia enemmön että lämpiää. Kerrotko, kun minun autoni -09 vm 1,6 bensa ei oikein lämpene -20 pakkasella.
- 9
Kovilla pakkasilla kirjoitti:
Lämpeneekö 1,6 bensa kone kovilla pakkasilla normaaliksi, vai käykö kylmänä, tarviseeko kurittaa normaalia enemmön että lämpiää. Kerrotko, kun minun autoni -09 vm 1,6 bensa ei oikein lämpene -20 pakkasella.
itse vaihdoin varmuuden vuoksi 98:iin ja loppui pieni nakutus kylmäkäynnistyksen yhteydessä. Eikä ole lämpiämisen kanssa ollut ongelmia.
Kovilla pakkasilla kirjoitti:
Lämpeneekö 1,6 bensa kone kovilla pakkasilla normaaliksi, vai käykö kylmänä, tarviseeko kurittaa normaalia enemmön että lämpiää. Kerrotko, kun minun autoni -09 vm 1,6 bensa ei oikein lämpene -20 pakkasella.
Kyllä minusta lämpenee ihan normaalisti, elikkäs on aika nopee lämpiämään. Toisaalta vaikea sanoa kun ei oo vertailukohtaa, kun aikaisemmat masit on olleet kutosia.
Mazda 3 on tunnetusti lämmin auto, harvoin tarvii lämppäriä pitää täysillä, silloinkin ihan hetken aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1572558Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658