Kuinka monta kertaa suomenhevonen pitää ruokkia päivässä? Ja kuinka paljon sille pitää antaa mitäkin ruokaa? Mikä olis hyvä viikko-ohjelma suomenhevoselle? Voisitteko laittaa myös muita suomenhevosen hoito-ohjeita=)
suomenhevosista kysymyksiä
1
400
Vastaukset
- suomenhevonen:))
Kuinka monta kertaa suomenhevonen pitää ruokkia päivässä?
-Kaikki hevoset saavat yleensä aamuin ja illoin ruuan ja heinää, sekä päivällä päiväheinät.
Ja kuinka paljon sille pitää antaa mitäkin ruokaa?
-Riippuu kokonaan hevosen liikunnanmäärästä, koosta yms. Ja mitä sille annetaan ruuaksi.
Mikä olis hyvä viikko-ohjelma suomenhevoselle?
-Varmaankin perus 6 kertaa viikossa ratsastusta. n.3-4 kertaa rankempaa, muutama sitten rennosti ja vaikka kerran viikossa maastoilua. Ja ihan koulua ja vaikka esteitä/puomeja muutaman kerran. Riippuen ihan onko kyseessä este- vai koulupainotteinen hevonen. Ja ei aina sitä 1h ratsastusta. Vaan rasituken pituutta muunellen, esim. 40 min tai 1½h. ei tietysti 3 päivää putkeen mitään 2h ratsastusta.
Voisitteko laittaa myös muita suomenhevosen hoito-ohjeita=)
-Ei suomenhevosille ole mitään ns. omia hoito-ohjeita. Ihan niitä hoidellaan samalla tavalla kun muitakin. Muista suuri karvanlähtö!:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1862690Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 84954
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239819Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka285775Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies89774Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708