Tupakka

ja henget?

Oululainen vl-mies oli päästä hengestään, kun tupakka sai sohvan käryämään. Valpas EI-VL-naapuri kuuli palovaroittimen äänen ja pelasti miehen hengen.

Tapaus sattui sunnuntaina viiden aikaan. Tupakkatiellä sijaitsevassa asunnossa palovaroitin reagoi ensiksi asunnon täyttäneeseen savuun. Sohvalla nukkunut VL-mies ei kuitenkaan herännyt palovaroittimen ääneen.

Miehen onneksi valpas EI-VL-naapuri lähti tutkimaan tilannetta takapihalle. Naapuri kurkisti HÄRSKISTI asunnon ikkunasta sisään, havaitsi savun ja ilmoitti kirjallisesti asiasta SKR:n johtokunnalle.

Paikalle hälytetyt hoitomiehet joutuivat murtamaan asunnon oven. He itsekin altistuivat paitsi savulle myös väärien henkien hyökkäykselle.

Tässä vaiheessa asunto oli jo täyttynyt myrkyllisestä savusta ja vääristä hengistä. Paineilmalaitteiden avulla hoitomiehet löysivät asunnosta miehen, joka kaikessa rauhassa nukkui kytevällä sohvalla henkivaltojen tanssiessa sohvan ympärillä. Palo oli saanut alkunsa joko miehen taikka jonkin hengen tupakasta.

Hoitomiehet ennättivät pelastaa miehen täpärästi ja hänet toimitettiin sairaalahoitoon. Tämän jälkeen huoneisto tuuletettiin sekä hengistä että savusta.

SKR:n työvaliokunta kiittää yliuteliasta ei-vl-naapuria, sekä muistuttaa palovaroittimen tärkeydestä ja väärien henkien salakavaluudesta.

1

361

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palowiina

      VL-mies oli kännissä! Siksi ei tiennyt maailmasta mitään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      149
      2852
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      365
      2030
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1757
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      35
      1698
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1401
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1213
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1173
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      949
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      938
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      782
    Aihe