Oululainen vl-mies oli päästä hengestään, kun tupakka sai sohvan käryämään. Valpas EI-VL-naapuri kuuli palovaroittimen äänen ja pelasti miehen hengen.
Tapaus sattui sunnuntaina viiden aikaan. Tupakkatiellä sijaitsevassa asunnossa palovaroitin reagoi ensiksi asunnon täyttäneeseen savuun. Sohvalla nukkunut VL-mies ei kuitenkaan herännyt palovaroittimen ääneen.
Miehen onneksi valpas EI-VL-naapuri lähti tutkimaan tilannetta takapihalle. Naapuri kurkisti HÄRSKISTI asunnon ikkunasta sisään, havaitsi savun ja ilmoitti kirjallisesti asiasta SKR:n johtokunnalle.
Paikalle hälytetyt hoitomiehet joutuivat murtamaan asunnon oven. He itsekin altistuivat paitsi savulle myös väärien henkien hyökkäykselle.
Tässä vaiheessa asunto oli jo täyttynyt myrkyllisestä savusta ja vääristä hengistä. Paineilmalaitteiden avulla hoitomiehet löysivät asunnosta miehen, joka kaikessa rauhassa nukkui kytevällä sohvalla henkivaltojen tanssiessa sohvan ympärillä. Palo oli saanut alkunsa joko miehen taikka jonkin hengen tupakasta.
Hoitomiehet ennättivät pelastaa miehen täpärästi ja hänet toimitettiin sairaalahoitoon. Tämän jälkeen huoneisto tuuletettiin sekä hengistä että savusta.
SKR:n työvaliokunta kiittää yliuteliasta ei-vl-naapuria, sekä muistuttaa palovaroittimen tärkeydestä ja väärien henkien salakavaluudesta.
Tupakka
ja henget?
1
511
Vastaukset
- Palowiina
VL-mies oli kännissä! Siksi ei tiennyt maailmasta mitään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt394568Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.532464Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391014Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161985- 111840
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok70824- 136771
- 48760
Taas mietin että
mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,48706- 52690