Tupakka

ja henget?

Oululainen vl-mies oli päästä hengestään, kun tupakka sai sohvan käryämään. Valpas EI-VL-naapuri kuuli palovaroittimen äänen ja pelasti miehen hengen.

Tapaus sattui sunnuntaina viiden aikaan. Tupakkatiellä sijaitsevassa asunnossa palovaroitin reagoi ensiksi asunnon täyttäneeseen savuun. Sohvalla nukkunut VL-mies ei kuitenkaan herännyt palovaroittimen ääneen.

Miehen onneksi valpas EI-VL-naapuri lähti tutkimaan tilannetta takapihalle. Naapuri kurkisti HÄRSKISTI asunnon ikkunasta sisään, havaitsi savun ja ilmoitti kirjallisesti asiasta SKR:n johtokunnalle.

Paikalle hälytetyt hoitomiehet joutuivat murtamaan asunnon oven. He itsekin altistuivat paitsi savulle myös väärien henkien hyökkäykselle.

Tässä vaiheessa asunto oli jo täyttynyt myrkyllisestä savusta ja vääristä hengistä. Paineilmalaitteiden avulla hoitomiehet löysivät asunnosta miehen, joka kaikessa rauhassa nukkui kytevällä sohvalla henkivaltojen tanssiessa sohvan ympärillä. Palo oli saanut alkunsa joko miehen taikka jonkin hengen tupakasta.

Hoitomiehet ennättivät pelastaa miehen täpärästi ja hänet toimitettiin sairaalahoitoon. Tämän jälkeen huoneisto tuuletettiin sekä hengistä että savusta.

SKR:n työvaliokunta kiittää yliuteliasta ei-vl-naapuria, sekä muistuttaa palovaroittimen tärkeydestä ja väärien henkien salakavaluudesta.

1

534

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Palowiina

      VL-mies oli kännissä! Siksi ei tiennyt maailmasta mitään!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      88
      1368
    2. Minkä ikäinen on kaivattusi

      ja sinä? Vai tiedätkö hänen ikää?
      Ikävä
      68
      1116
    3. Milloin olette

      Nähneet viimeksi kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      941
    4. Ei kai nyt kukaan oikeasti kuvittele, että hallitus eroaisi Garden Helsingin takia?

      Ongelmanahan tässä kuitenkin on se, että mitään tavallisuudesta poikkeavaa ei ole tapahtunut. Joten mikä se eroperuste
      Maailman menoa
      160
      832
    5. Välillä tulee haikeus

      Et kaikki päättyi näin. Etten saanut vastauksia. Ei meitä oltu tarkoitettu. Niin se vain on.
      Ikävä
      66
      685
    6. Tunteilla leikkiminen

      Oletko leikkinyt kaivattusi tai jonkun kiinnostuneen tunteilla, pelannut jotain peliä tai pelleillyt asioilla? Miksi?
      Ikävä
      102
      625
    7. Oothan sä erilainen mies

      Kaikintavoin. Ikävä kyllä en tunnistanut sitä seikkaa aikoja sitten, ja nyt olen armottoman rakastunut. Olen vaan ❤️
      Ikävä
      37
      596
    8. El Khamenein arkku K-Kaupan autossa?

      Kyllä kauppias hoitaa?
      Maailman menoa
      77
      581
    9. Mahdoton tilanne

      Täällä monella tuntuu olevan jumissa oleva tilanne. Joillakin kaipuu ja ikävä on kestänyt jo vuosia. Osapuoli/puolet ova
      Ikävä
      53
      563
    10. kaikkea sitä onkin tullut

      valehdeltua 🤣🤣🤣🤣🤣 ja nainen uskoo kaiken 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      77
      558
    Aihe