Piz Buin Allergy spf 50 vai jokin muu

Mauritiuksen lämpöön

Olisiko kenelläkään ystävällisellä sielulla oikeasti kokemusta tuosta tuotteesta?
Suomen kielisiltä sivuilta olen onnistunut löytämään tuotteesta muutaman positiivisen sanan, en negatiivista, mutta ulkomaiset sivut ovat täynnä tuotteen dissausta että iho menee punaiseksi, näppyläiseksi, turpoo ja muuta hurjaa.
Lähdössä etelään, aurinko polttavaa ja palan herkästi. Aurinkoihottumaa tulee silloin tällöin. Louis Widmerin suihkutettavaa 25 suojakertoimella olen jo ostanut toiseksi rasvaksi, tämän Piz Buinin tilasin netistä itselleni mutta aloin epäröidä jos se pilaakin lomani... :(
Apteekin tuotteet ovat varmasti hyviä, kuten tiedän tuon Lois Widmerin olevan! mutta suojakertoimet 50 maksavat älyttömästi... 50 ml purkki maksaa noin 20 € ja kun sitä voidetta menee lähes tuo määrä päivässä ei paljoa naurata...
Suurkiitokset jos joku vaivautuisi kertomaan kokemuksistaan! :)

Aurinkoa odotellessa... B)

3

723

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reissuli

      Tämä ei ole nyt vastaus kysymykseesi, mutta suosittelen Ultra Sunin aurinkovoiteita. Imeytyy hyvin ja kestää ja ainakin minun allergiselle iholleni sopivat hyvin. Ovat myös riittoisia ja löytyy esim. sk 50 voide (Finnairin nettikaupassa 20 €).

    • helposti punanahka

      Mistään aurinkovoiteesta ei ole koskaan tullut iho-ongelmia, liiasta auringosta kylläkin, jo 15 minuuttia Suomessa toukokuussa ulkona ilman suojavoidetta on liikaa minulle.
      Luotan Riemann P20 -voiteeseen. Olen ostanut myös Niveaa, Eucerinia ja muita, joiden kerroin on vähintään 35. Dermalogicalta riittää kasvoille SuperSensitive Face Block kertoimella 30.

    • vaaleaihoinen

      Ystavani vannoo Piz Buin aurinkovoiteen kanssa, etta se on paras markkinoilla. En osaa nyt sanoa tasta 50 SPF tuotteesta.
      Itse kaytan etela Afrikassa BizBuin SPF 8, ja se suojaa minua hyvin, ja antaa kauniin rusketuksenkin. Olen erittain herkka ihoinen vaalea henkilo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      91
      7431
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      222
      7295
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      137
      5038
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      123
      4694
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4540
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      86
      4251
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      115
      4050
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      162
      1711
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1459
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      235
      1314
    Aihe