Pitääkö kaapelimodeemin (ulkoinen) näkyä "Laitehallinta" luettelossa ? Verkkokortti näkyy. En saa yhteyttä toimimaan, missähän vika?
kaapelimodeemi Scientific Atlanta
töpö
2455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On koneesi verkkokortissa kiinni, niin ei pidä näkyä. Eihän se ole koneesi osa, vaan se verkkokortti on.
Jos modeemi on usb-portissa kiinni, niin sitten pitää näkyä laitehallinnassa.
Katso eka manuaalista, että miten modeemin valojen tulee palaa, että laite toimii oikein. Yleensä niissä on ainakin PC- ja Cable-valot.
Tietokoneessa liität verkkokorttiisi tcp/ip protokollan ja sen asetuksiin "Hae automaattisesti"
Kannattaa tehdä liittymän asennusohjeiden mukaan myös selaimen asetukset.
Ongelmana IP-osoite väärä. Ei auta vapauttaminen winipcfg komennolla, IP-osoite ei nollaudu että saisi uudistettua. Vanha pysyy, vaikka mitä tekisin. Kaapeliyhteys on toimintavalmis, palveluntarjoaja tarkisti.Ihmetteli vain. Protokollat käytiin läpi. Valot palaa ok, Data valo vilkahtelee välillä. Onko puhelinverkkoyhteydestä haittaa, jota vielä käytän? Internet asetuksiin laitoin rastin:Älä koskaan muodosta yhteyttä puhelinverkon kautta. En haluaisi poistaa puh.verkkokorttia koneesta vielä tässä vaiheessa.Olen välillä poistanut puhelinverkkoyhteyden mutta siitä ei ollut apua. Mitä nyt teen?