rasvakaapelin kytkentä??

KeijoRR

Osaisiko kukaan kertoa tähän vastausta?

Tutullani on talo, jossa on nykyisin kaksi asuntoa. Ennen oli vain yksi. Molempiin asuntoihin haluttaisiin nyt omat ADSL yhteydet. Paveluntarjoaja taas ei ota mitään kantaa siihen mitkä parit on käytössä rasvakaapelissa joka tulee taloon ja tämän tietäminen olisi hyvinkin oleellista että rasvakaapelista voidaan kytkeä oikea lanka oikeaan asuntoon. Asunto sijaitsee helsingissä. En nyt tiedä mistä tätä alkaisi purkamaan!?!?!? En haluaisi tehdä typerää oletutsta: oranssipari=asuntoA, sininenpari=asuntoB, vaan haluaisin tietoa, eli faktoja.

Suurimmat kiitokset tietäjälle!!!!

2

484

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ADSL-asentaja

      Ei uudet toimittajat saa useinkaan mitään dokumentteja talojakamon kytkennöistä, joten vaatii usein ammattitaitoista arvausta ja modeemin kytkentää ensin asuntoon ja siinä virtojen päälläaloa. Sitten vaan kännykällä kysellään asiakkaalta koska DSL-ledi syttyy. Tai näkyyhän se siellä jakamossakin, jos yhteys on kunnossa ja on varmuus, ettei muissa asunnoissa ole vastaavaa modeemia.

    • .............

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      192
      4445
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      31
      3170
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      31
      2884
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      60
      2766
    5. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      68
      2759
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2615
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2351
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      100
      2119
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      108
      1282
    10. Missä me nähtiin viimeksi nainen

      Paikka ja siitä vähän kuvailua. Mitä kohtaamisessa tapahtui?
      Ikävä
      63
      1128
    Aihe