Onko kenelläkään tietoa, kuinka usein marjapensaiden taimia pitäisi lannoittaa kanankakalla??
Vastaukset 1
- marja
Herukkapensaat ja karviaiset
Istutus
Kunnosta marjapensaiden kasvualusta poistamalla istutuspaikasta kaikki monivuotiset rikkakasvit. Kevennä liian jäykkää maata lisäämällä hiekkaa ja turvetta. Paras kasvupaikka on aurinkoinen tai puolivarjoinen. Taimien istutusetäisyydeksi suositellaan 1,5 -2 metriä.
Herukat ja karviainen kasvavat parhaiten hyvin kalkitussa maassa, jonka pH- luku on 6 - 6,5. Siten kalkitse kasvualusta reilusti ennen pensaiden istutusta Rakeisella puutarhakalkilla.
Myös peruslannoitus on tärkeä istutettaessa. Sekoita 0,6 - 1 desiä PK-syyslannosta tasaisesti istutuskuopan multaan. Kastele taimet istutuksen yhteydessä reilusti eli 10 - 20 litraa pensasta kohden. Herukoiden ja karviaisen istutusleikkauksesta kerrotaan s. 40.
Hoito
Kalkitse marjapensaiden kasvupaikat ainakin muutaman vuoden välein, jotta maan happamuus pysyy sopivana. Voit kalkita milloin vain.
Lannoita marjapensaita keväisin Puutarhan yleislannoksella. Kastele niitä raakilevaiheessa ja anna veden seassa Puutarhan täyslannosta lisävoimaksi, jotta kaikki raakileet kehittyvät suuriksi ja maukkaiksi marjoiksi. Sadonkorjuun jälkeen annettu PK-syyslannos varmistaa seuraavan vuoden kukka-aiheiden kehittymisen ja sadon ja auttaa kasveja selviämään talven kylmyydestä.
Kata marjapensaiden alustat ruoho- tai oksasilpulla tai muulla eloperäisellä katteella, niin kosteus juuristoalueella säilyy tasaisena. Tue parhaassa satoiässä olevat pensaat, niin estät oksien repeämisen. Myös sato kypsyy tasaisemmin. Pensaiden hoitoleikkaukset selviävät s. 40.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791692
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109893En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo96653Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15520