Hei!
EN ole varma onko tämä oikea paikka etsiä apua venäläisen (tai neuvostoliittolaisen) tykinammuksen tunnistukseen. Isäni sen "keräsi" matkoiltaan viime vuonna entisessä jugoslaviassa ja tässä sen kuvaus kannassa olevat seuraavat merkinnät:
- se on isohko hylsy ei mistään Sergeistä vaan kunnon kenttätykistä
- hylsyn kanta on kullankeltainen ja keskellä on musta/tumma pyöreä sytytinosa jossa on kolme "kuoppaa" reunoilla
- ylhäällä on iso K (kellotaulun kello 12:ssa) ja sen alla hieman oikeassa sivussa numero 60 (kellotaulun kohta klo 13)
- vasemmalla on numerot 113 ja 84 allekkain (klo 21)
- suoraan oikealla on sitten numero 170 ja sen alla venäläiset kirjaimet BW (kello 15). OIkeastaan tuo W on varmaan sen kyrillisen akkosten suhuäänteinen SCH... tai sinne päin
- tuon edellisen yläpuolella on vielä pieni numero 150 (kello 14)
- lisäksi siinä sytytinkannassa on kolme numeroa/kirjainta mutta en tiedä onko sillä väliä.
Voin myös lähettää kuvan ja kunhan pääsen ko. hyvlsyn "luo" niin voisin mitata sen.
MUTTA osaako kukaan näiden perusteella kertoa millaisesta tykistä oli kyse. Meitä kiinnostaisi kovin :-D
tykinammuksen tunnistus
5
1479
Vastaukset
- kyhysyjäjä
Mittaa hylsyn pituus ja reiän halkaisija. Ne ovat kaikkein tärkeimmät tiedot tunnistuksessa!
- ei tykkimies
Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.
- Kapteeni Nalli
ei tykkimies kirjoitti:
Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.
Noin pieni ammus e ole todellakaan vaarallinen vaikka räjäyttäisit sen hampaittesi välissä. Mutta kun menet isona armeijaan saat räjäytellä siellä taloja enemminkin. Se on siellä tapana.
- 28
ei tykkimies kirjoitti:
Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.
Ammus on hylsyn kärjessä. Ei tuo tykin ammukselta vaikuta, kun on noin pieni. Mieleeni tulee kiväärin hylsy, ehkä it-konekiväärin hylsy. Ammus voi räjähtää, hylsy ei räjähdä, korkeintaan siinä oleva käyttämätön nalli.
Mene siis vielä kotiin kasvamaan. Anna hylsy isukillesi. - erkki nestori
ei tykkimies kirjoitti:
Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.
noiden tuntomerkkien perusteella kyseessä on varmasti joku ilmantorjuntakonekiväärin patruuna. jos kuitenkin tarkoitat noilla mitoilla hylsyä, niin ei se voi tavallista kiväärikaliberia kummempi olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,854520Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263314- 203005
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt412936Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172757Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka492737Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172569Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132305MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142115- 71811