tykinammuksen tunnistus

ei tykkimies

Hei!
EN ole varma onko tämä oikea paikka etsiä apua venäläisen (tai neuvostoliittolaisen) tykinammuksen tunnistukseen. Isäni sen "keräsi" matkoiltaan viime vuonna entisessä jugoslaviassa ja tässä sen kuvaus kannassa olevat seuraavat merkinnät:
- se on isohko hylsy ei mistään Sergeistä vaan kunnon kenttätykistä
- hylsyn kanta on kullankeltainen ja keskellä on musta/tumma pyöreä sytytinosa jossa on kolme "kuoppaa" reunoilla
- ylhäällä on iso K (kellotaulun kello 12:ssa) ja sen alla hieman oikeassa sivussa numero 60 (kellotaulun kohta klo 13)
- vasemmalla on numerot 113 ja 84 allekkain (klo 21)
- suoraan oikealla on sitten numero 170 ja sen alla venäläiset kirjaimet BW (kello 15). OIkeastaan tuo W on varmaan sen kyrillisen akkosten suhuäänteinen SCH... tai sinne päin
- tuon edellisen yläpuolella on vielä pieni numero 150 (kello 14)
- lisäksi siinä sytytinkannassa on kolme numeroa/kirjainta mutta en tiedä onko sillä väliä.

Voin myös lähettää kuvan ja kunhan pääsen ko. hyvlsyn "luo" niin voisin mitata sen.

MUTTA osaako kukaan näiden perusteella kertoa millaisesta tykistä oli kyse. Meitä kiinnostaisi kovin :-D

5

1465

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyhysyjäjä

      Mittaa hylsyn pituus ja reiän halkaisija. Ne ovat kaikkein tärkeimmät tiedot tunnistuksessa!

      • ei tykkimies

        Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.


      • Kapteeni Nalli
        ei tykkimies kirjoitti:

        Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.

        Noin pieni ammus e ole todellakaan vaarallinen vaikka räjäyttäisit sen hampaittesi välissä. Mutta kun menet isona armeijaan saat räjäytellä siellä taloja enemminkin. Se on siellä tapana.


      • 28
        ei tykkimies kirjoitti:

        Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.

        Ammus on hylsyn kärjessä. Ei tuo tykin ammukselta vaikuta, kun on noin pieni. Mieleeni tulee kiväärin hylsy, ehkä it-konekiväärin hylsy. Ammus voi räjähtää, hylsy ei räjähdä, korkeintaan siinä oleva käyttämätön nalli.

        Mene siis vielä kotiin kasvamaan. Anna hylsy isukillesi.


      • erkki nestori
        ei tykkimies kirjoitti:

        Ops joo, noi unohtu. Ammus on tasan 7,5 cm pitkä ja reikä noin 8,5mm. Onkohan tää vaarallinen ja voiko tää räjäyttää esim. omakotitalon kokonaan.

        noiden tuntomerkkien perusteella kyseessä on varmasti joku ilmantorjuntakonekiväärin patruuna. jos kuitenkin tarkoitat noilla mitoilla hylsyä, niin ei se voi tavallista kiväärikaliberia kummempi olla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11406
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5874
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      162
      4749
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      15
      4671
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4331
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4193
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3487
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3240
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1741
    Aihe