Erotaan Eu:staja sälytetään Suomessakin oikeus lämmittää asuntonsa puulla. Pohjois-Norjassakin n. 60%
Ei sähkönjakeluun voi luottaa? Sähkönhinnasta on 50% siiromaksuja, joten malli EU-maan tulee pohtia aivan perusasioita Suomen olosuhteissa.
Ei sähkönjakeluun voi luottaa? Sähkönhinnasta on 50% siiromaksuja, joten malli EU-maan tulee pohtia aivan perusasioita Suomen olosuhteissa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
samoin helvettiin kaikki etuluettavat mittarit, pörssin armoilla haluavatten mejät laittaa. Sitten vaan pannaan Ruotsissa ydinvoimala kiinni pahimman pakkasen aikaan tai kerrotaan etä virolandiassa on kaapelivika ja - hups - hinnat pomppasivat pilviin, kun peräkylän mummon mökki lämpiää sähköllä.
Hirveetä on tämä korporaatioiden ylivallan alla eläminen, jota EU edustaa
Kyllä Siperia opettaa, oli reilut satavuotta sitten sanonta. Ei Suomalainen usko ennenkuin koittaa!
Meidän tulee muurata uunit taloihin saada märät puut palamaan, päältäsytytettynä.
Tässä haastetta selviytymiselle Suomen talvessa.
kieltää puullalämmityksen?
Mutta se on tulossa kohta ja pantatkaa polttopuita. Keskusta pelastaa meidät ja saadaan vielä tuloakin.
ja puunpolton. "EU:n valmisteluissa oleva päästörajoja koskeva direktiivi tekisi jopa puolet Suomen teollisesti valmitetuista tulisijoista lainvastaisia"
On todettu mm. Tekniikka & Talous lehdessä, EU- valmistelee direktiiviä joka tulisi voimaan 1.1.2012.
esim. Savon, Mäntyharjun alueella, jossa uutisten kuvan peusteella VANHUSTYÖNPÄÄLLIKKÖ ajoi taxilla kotona asuvien vanhusten luona. Vanhukset tuntuivat pärjäävän tekevän lumesta veden, koska sähköpumppu ei toimi kaivossa.
Se sukupolvi pärjää, mutta entäs nämä uusavuttomat - maahanmuuttajat jne...., entä laajemman poikeusolojen aikana kuinka hallitus laittaa tiukasti suunsa suppun.
Eduskunnan työjärjestyksen 27 §:ään viitaten esitän asianomaisen ministerin vastattavaksi seuraavan kysymyksen:
" Mihin toimiin hallitus ryhtyy, ettei Suomessa käydä soveltamaan mahdollista EU:n direktiiviä tulisijojen päästörajoituksista, koska ympäristön kannaltaparas tulos on saavutettavissa perinteisillä ja hyviksi koetelluilla puunpolttovälineillä ja -tavoilla sekä neuvonnan ja valistuksen avulla?"
On yhteiseurooppalaisen säädösohjauksen osalta oleva direktiivi jossa tulisijoja koskevia päätöksiä käsitellään.
Kun sähkö ei tule kaiva tämä direktiivi esille ja toimi sen mukaan , ohjeistaa asuntoministeri Jan Vapaavuori.
Ei sinulla pitäisi olla nälkä , on herrat ne kalorit laskeneet( Väinö Linnan, Tuntematon Sotilas)
Ei sinua pitäisi palella, kun sähkö tulee ja sähkönsiirto maksut on maksettu......? Suomen HALLITUS
tuntevat ministerit töpeksivät sähkönsaatavuuden ja jätevesien kanssa. Ei kumma jos Persujen SOINI valitsisi ministerisalkkunsa Pekkariselta.