Tehtäväpalkki

Liisa Emilia

Muksut räpelsi konetta ja nyt on tuo tehtäväpalkki kaksiriviä korkea. Miten tuon saa takaisin yksiriviseksi? Palkkin kokoa kyllä pystyy suurentamaan mutta pienentämään takaisin kaksi riviseksi mutta yksi riviseksi tuo ei suostu menemään?

Mikähän asetus on vituillaan?

11

882

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Liisa Emilia

      Ennenkuin kukaan ehdottaa niin tehtöv' palkki ei ole lukossa...

    • Mene hiirellä hitaasti tehtäväpalkin reunaan ja kun hiirikursori muuttuu 2 päiseksi nuoleksi niin paina hiirinappi pohjaan ja siirrä hiirikursoria alaspäin.

      • tehtäväpalkin yläreunaan


      • Liisa Emilia

        No kun sanoin mielestäni varsin selkeästi että tehtäväpalkkia kyllä pystyy kasvattamaan ja takaisin kutistamaan mutta vain kaksi riviseksi asti. Palkki ei suostu kutistumaan yksi riviseksi!!

        Tuosta tyhmempi voisi päätellä että osaan muuttaa tehtäväpalkin kokoa.... Silloin kun toimii...


      • eth5457gyj
        Liisa Emilia kirjoitti:

        No kun sanoin mielestäni varsin selkeästi että tehtäväpalkkia kyllä pystyy kasvattamaan ja takaisin kutistamaan mutta vain kaksi riviseksi asti. Palkki ei suostu kutistumaan yksi riviseksi!!

        Tuosta tyhmempi voisi päätellä että osaan muuttaa tehtäväpalkin kokoa.... Silloin kun toimii...

        Lopeta niitä ohjelmia jotka on oikella kellon vieressä tai sitten siellä vasemmalla. Kokeile sitten niin ehkäpä mahtuu yksiriviseksi. Jos ei niin haista Vista.


      • voi vittu sentäs

        Tarvitseeko tuokin oikeasti tehdä Windowsissa noin saatanan hankalasti, että pitää oikein pikselin miljoonasosan tarkkuudella osua oikeaan kohtaan, jotta pääset vaihtamaan tehtäväpalkin kokoa? Voi vittu sentäs.

        Ubuntussa määritellään palkin asetuksista suoraan montako pikseliä se on korkea ja sitä ei voi muksut räpeltää hiirellä pilalle. Ubuntun tarjoama vakio on muuten erinomainen jo valmiiksi, sitä ei ole tarvetta muuttaa.

        Voi vittu, että Windows-käyttäjien elämä on vaikeaa. Onneksi ei itse tarvitse kiroilla Winukan omituisuuksien kanssa. Sattuu olemaan koneessa Ubuntu.

        Jos elämä Windowsin kanssa on noin hankalaa, niin en ihmettele yhtään suomalaisten suurta sydän- ja verisuonitautikuolleisuutta. Windows lienee pääsyy siihen ainakin kaikkien tietokoneen käyttäjien keskuudessa.


      • 72v.mummo
        voi vittu sentäs kirjoitti:

        Tarvitseeko tuokin oikeasti tehdä Windowsissa noin saatanan hankalasti, että pitää oikein pikselin miljoonasosan tarkkuudella osua oikeaan kohtaan, jotta pääset vaihtamaan tehtäväpalkin kokoa? Voi vittu sentäs.

        Ubuntussa määritellään palkin asetuksista suoraan montako pikseliä se on korkea ja sitä ei voi muksut räpeltää hiirellä pilalle. Ubuntun tarjoama vakio on muuten erinomainen jo valmiiksi, sitä ei ole tarvetta muuttaa.

        Voi vittu, että Windows-käyttäjien elämä on vaikeaa. Onneksi ei itse tarvitse kiroilla Winukan omituisuuksien kanssa. Sattuu olemaan koneessa Ubuntu.

        Jos elämä Windowsin kanssa on noin hankalaa, niin en ihmettele yhtään suomalaisten suurta sydän- ja verisuonitautikuolleisuutta. Windows lienee pääsyy siihen ainakin kaikkien tietokoneen käyttäjien keskuudessa.

        Heitä seinään jos et osaa käyttää. 72v. mummokin ratkaisee useimmat ongelmat joita koneessa joskus on, varmasti kaikissa joskus on.Sanotaan että etsivä löytää ja kolkuttavalle avataan.


    • lolhaharandom

      windows xp/vista, tehtäväpalkin nuoli hävisi, jolla voi katsoa mitä ohjelmia on päällä tai laittaa ne takaisin piiloon, miten saan sen takaisin

    • oijosdifjoijf

      Jätä koneiden käyttö lapsillesi.

      • windows=paskaa

        Ei ne lapsetkaan osaa, koska koneessa on Windows, joka on maailman vaikeatajuisin ja käyttäjäepäystävällisin käyttöjärjestelmä. Sitä ei ole suunniteltu tavallisen ihmisen käyttöön lainkaan.

        Windows on tarkoitettu tasan tietokonealan rautaiselle ammattilaiselle, jonka logiikka on samaa kuin käyttiksen sisäinen logiikka. Eli täytyy ajatella binäärikoodina. Tavallisen käyttäjän kotikäyttikseksi Windowsista ei ole. Se on liian vaikea, liian raskas ja liian buginen tavalliselle ihmiselle, jolla ei ole aikaa 24/7 pähkäillä Winukan ongelmien kanssa.

        Käyttöjärjestelmän tärkein alkupiste ja lähtökohta on "keep it SIMPLY STUPID!" Mitä helpompi ja yksinkertaisempi käyttis on käyttäjälleen, sitä ystävällisempi se on käyttäjälleen joka EI OLE alan ammattilainen.

        Käyttäjän ei voi olla pakko kaivaa kaikkea mahdollista miljoonan valikon takaa ja sittenkin vielä välilehtien takaa jos etsitty asia löytyy sittenkään. Eikä käyttäjän voi olla pakko ihmetellä jonkun tehtäväpalkin koon kanssa siksi, että sitä ei ole osattu kirjoittaa toimimaan oikein ja laadukkaasti. Windowsissa kaikki mahdollinen on niin saatanan vaikeasti toteutettu, että ei jeesus sentään. Nämä asiat voi myös toteuttaa helposti ja yleistajuisesti niin kuin Ubuntu on toteutettu.

        Miksi ihmeessä Windowsissa muuten pitää asentaa ajurit kaikelle mahdolliselle? Ei se ole yhteensopivuutta. Ubuntussa laitteet toimivat pääsääntöisesti suoraan ja asennuslevyjä käyttämättä. Se on aitoa yhteensopivuutta.

        Käyttäjän näkökulmasta katsoen Windows on luotaantyöntävän vaikea, liki mahdoton ylläpidettävä eikä se kerro käyttäjälleen yhtään mitä taustalla tapahtuu, ei sitten millään. Käyttäjä ei tiedä onko koneeseen asennettu joku halvatun keyloggeri vai ei ja pyöriikö taustalla ehkä vielä joku muukin vakoilusofta. Ubuntussa kukaan ei pääse asentamaan koneelle vakoilijoita, eivätkä virukset ja muut pöpö tartu linux-ytimeen.
        Käyttiksen voi nimittäin rakentaa myös turvalliseksi.


        Silloin kun käytin vielä Windowsia, löysin yhden kerran koneeltani varman keyloggerin kun älysin sellaista etsiä. Kyseinen paskasofta lähti koneelta hyvin äkkiä, mutten nyt tietenkään uskaltanut sen jälkeen enää luottaa koneeseeni, joten Windows sai luvan lähteä koneelta. Windowsiini oli myös kertaalleen murtauduttu netistä käsin. Joku oli luonut koneelle oman käyttäjäprofiilinsa ilman, että edes käytännössä huomasin sitä ennen kuin menin katsomaan käyttäjäprofiiliasetuksia. Tämä siis Windows Vistan kanssa.

        Ubuntuun ei tulla kutsumatta, ei varsinkaan käyttämäni palomuurin läpi enää.


    • adaggaga

      Noita ne muksut on, mutta söpön näkösiä varmasti, kun tekivät koneelles vähä kepposta ;D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos nainen harrastaa seksiä

      Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi
      Ikävä
      243
      2201
    2. Pihlaja-puulle

      Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos
      Ikävä
      15
      1440
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      14
      1406
    4. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      371
      1255
    5. Kysymys Kuhmolaisille

      Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t
      Kuhmo
      21
      968
    6. Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin

      ”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist
      Maahanmuutto
      174
      872
    7. Ensi viikolla tulen takaisin

      Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin
      Ikävä
      19
      806
    8. Taidat nainen haluta vain sitä yhtä asiaa?

      Minusta tuntuu nyt siltä.
      Ikävä
      75
      752
    9. Olen valtavan ihastunut

      Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.
      Ikävä
      57
      746
    10. Oon varma siitä

      Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä
      Ikävä
      101
      675
    Aihe