Simmottismiähi ja naisi ne maakuntahallitukse erustaja sit ova, ova gyl vaa. Hiano näkössi ja aikas ylväit - ne vippuri meinate ovakki. Auring kivast vilkku kon ne pyärivä ja suhiseva, o niinko olis isoveki paik.
http://www.varsinais-suomi.fi/WebRoot/329043/Local.aspx?id=401516
siält alareunast kun klikkaile ni aukke kartoi
http://www.varsinais-suomi.fi/WebRoot/329043/Local.aspx?id=401516
siält alareunast kun klikkaile ni aukke kartoi
Vastaukset 4
Vanhimmat
Over my dead body !
Ei hätää. Olen valmistelemassa aaltojen voimalla toimivaa voimalaitosta tuulivoimaloiden tilalle. Laitehan toimii isojen levyjen avulla, tuulimyllyperiaatteella, ja se asetetaan kokonaan meren pinnan alapuolelle. Ainoa haitta tästä on voimalan alapuolella olevan rannan tyntyminen, jos sitä nyt haittana voi pitää.
Ko. keksintöhän ei ole omani, mutta ajan voimakkaasti politiikkaa, jossa nämä näkymättömät ja tehokkaat voimalat korvaisivat kauaksi näkyvät ja meluisat tuulivoimalat.
T. Kälviäinen
Ota niitä pieniä vaaleita illalla ja isompia kolmion muotoisia aamulla. Ja lasillinen vettä päälle. Hyvä ja sitte nukkumaan.
Katsotaan mikä on tulos. Mikäli minusta riippuu, niin Pyhämaahan ei tule yhtään vippuria. Toivottavasti joku muukin olisi asian suhteen toimelias, pelkkä valittaminen keskustelupalstalle kun ei ihan pelkästään riitä. Yhteisvoimin ne parhaimmat tulokset syntyvät.
Talbot-terveisin,
T. Kälviäinen