Kävin tuossa alustavasti hieromassa kauppoja, ja myyjä meinas että tuollaiset 1.5 kk olisi toimitus aika 1.6 etuvedolla. Onkohan realistinen arvio?
ix35 toimitusajat
audi--->hyundai
251385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
täällähän se paremmin tiedetään!!!!!!!!!!!!!!!!
Eipä ainakaan noiden neliveto mallien luvatut toimitusajat ole tuntuneet pitäneen alkuunkaan, vaan ovat venyneet kuukausia luvatusta joten se siitä autokauppiaan tietämyksestä.
Pääasiahan autokauppiaalla on saada auto myytyä, toimitusaikahan on siinä sivuseikka autokauppiaalle, kun ei sitä kauppaa niin vain puretakkaan vaikka toimitus myöhästyy luvatusta.
No ei se nyt myyjänkään kannalta sivuseikka ole, jos kauppaa tehtäessä sitoudutaan tiettyyn hyvitykseen vaihtoautosta. Jos toimitus venähtää reilummin, niin nuo vanhalla ajettavat kilometrit ovat asiakkaalle sitten arvonaleneman puolesta ilmaisia.
Ei viivästykset autokauppiaasta johdu...luuletko että se myyjä sitä autoa on siellä valmistamassa?
Niinpä eihän myöhästyminen ole pelkästään ostajalle huono vaan myös liikkeelle kun tulee paljon ylikilometrejä vaihturiin.
No joo kaikissa autokaupoissa mitä minä olen tehnyt lukee kyllä paperissa arvioitutoimitusaika tms... mistäs pirusta se myyjä sen tarkan ajan löytää.. Eri asia on jos autotakapihalla. jostain muualta päin maailmaa autotulee niin tyhmäähän se olisi luvata että saat auton 23.2. kun asiassa on aika monta muuttujaa.. Ostaja ottaa vaan järjen käteen ja ajattelee ihan omilla aivoillaan ei perseellään miten asia menee.. luetaan ne paperit mihin nimi pistetään ettei tarvi itkeä keskustelupalstoilla..
Näinhän se on että myyjän tulisi tietää juuri se arvioitutoimitusaika, eihän kukaan voi vaatia että se olisi päivän, eikä viikonkaan tarkkuudella mutta jos käy näin kun on käynyt näiden nelivetomallien kohdalla, että arvioidut toimitusajat on heittäneet useilla kuukausilla, niin silloin kyllä jokin mättää tässä ketjussa: tehdas, maahantuoja, autoliike.
Ps. Minä kun olin ostamassa nykyistä autoani uutena, niin myyjä näki tietokoneeltaan sen että milloin tehdas alkaa kyseistä autoa valmistamaan ja milloin se on valmis ja siitä myyjä laski arvion koska auto tulee Hankoon ja sieltä liikkeeseen. Arvio oli noin 3 kk ja auto tuli 2 viikkoa etuajassa.
Eli kyllä se joillakin automerkeillä ja myyjillä onnistuu tuo arviointi.
Näinhän se on että myyjän tulisi tietää juuri se arvioitutoimitusaika, eihän kukaan voi vaatia että se olisi päivän, eikä viikonkaan tarkkuudella mutta jos käy näin kun on käynyt näiden nelivetomallien kohdalla, että arvioidut toimitusajat on heittäneet useilla kuukausilla, niin silloin kyllä jokin mättää tässä ketjussa: tehdas, maahantuoja, autoliike.
Ps. Minä kun olin ostamassa nykyistä autoani uutena, niin myyjä näki tietokoneeltaan sen että milloin tehdas alkaa kyseistä autoa valmistamaan ja milloin se on valmis ja siitä myyjä laski arvion koska auto tulee Hankoon ja sieltä liikkeeseen. Arvio oli noin 3 kk ja auto tuli 2 viikkoa etuajassa.
Eli kyllä se joillakin automerkeillä ja myyjillä onnistuu tuo arviointi.
Kun viimeksi tilasin itselleni uuden auton, tiesi myyjä koska se saapuisi suomeen, ja koska olisi heillä liikkeessä varustelua varten, niin oli helppoa sopia myös luovutuspäivä, mikä myös piti. Toimitusaika oli kokonaisuudessaan vajaa 2 kk. Näin toimii homma silloin kun se osataan, eikä vain tunaroida.
Näinhän se menee silloin kun kaikki menee niin kuin on ajateltu. MUTTA onko esim. myyjän vika jos joku autolastissa olevan laivan miehistö on viikon kännissä ja sen jälkeen karanteenissä kun joku pöpö löytyis ja taivas tippuis ja alihankkijat ei toimita tarpeellisia osia ajoissa että TEHTAAN arvio pysyisi aikataulussa. Myyjäähän siinä kuuluu mennä sättimään. Koneelta varmasti näkee paljon ARVIOITA. Automerkeistä eikä edes niistä myyjistä johdu mitkään aikataulu muutokset. vaan jostain tavallisuudesta poikkeavasta mitä ei oltu pystytty ottamaan huomioon! Esim. yllä mainitut ja poikkevan suuri kysyntä keskieuroopan markkinoilla joka on ruuhkauttanut tehtaan ja alihankkijat eivät ole pystyneet toimittamaan osia tarpeeksi.
Valinta kysymyksiähän on jos haluaa merkin jolla ei ole tullut yllättäen suurta kysyntää. esim.renaulttia en uskoisi kauhean kauan joutuvan odottamaan.
kyllä täältä saa vastauksen ihan päivän tarkkuudella, odota muutama päivä.
Tällä palstalla ei kukaan teistä kykene autoja ylipäätäänkään ostamaan, saati vielä uutta?
Ei niitä tällä palstalla ostetakkaan, ostetaan liikkeistä tmv:ssa ja täällä käydään keskusteluja autokaupoista ja paljon muustakin. Ymmärrätkö? No hyvä. Kyllä elämä on hauskaa.
Mene pyytämään muijaltasi muutama euro, että saat iltakaljan.
hinta tippuu mikäli toimitusaika venyy, tai lisää varusteita. Eipä ainakaan puhuta tuubaa toimitusajoista.
Kunigas on hyvä ja lukee kaupanehdot. Silloinhan mahd. vaihdokkikin hinoitellaan uusiksi ylikilometrien kohdalla. On nykyäänkin tilaussopimuksessa mutta kukaan ei moista viitti käyttää. kuluttajaneuvojaan vaan yhteyttä niin sillä siitä selviää..
Ostin syyskuun 2010 alussa IX35 nelivedon ja luvattiin toimittaa 24.3.2011 Saas nähä pitääkö aika.Melko pitkät on toimitusajat.
Annoin niille vaihtoautoni,kun en sitä talvella tarvinnut, heti myytäväksi ja hyvittivät siitä ylimääräiset 1500 euroa.Saivatkin auton melkein heti myytyä ja antoivat saamastaan kaupasta minulle 80% ja lopun ottivat varausmaksuksi.Aika outo menettely,mutta menköön.
tänään tein kaupat ix35 1,7d eli etuveto mallista,juuri sellainen malli ja väri oli suomessa joten saan auton parin viikon päästä,,
ix-35 4wd luvattiin vajaassa kahdessa kuukaudessa mutta kysyntää oli vähän enemmän kuin olivat varautuneet, muistaakseni loppuvuodenmyyntiarvio oli 30 000 autoa ja ensimmäisenä kuukautena myynti 30-35 000 autoa elikkä meidän auton tulo myöhästyi noin kuukaudella,sinä aikana nousi autovero. Maahantuoja hyvitti veron osuude ja valmistaja laittoi avaimettoman systeemin (700 €) veloituksetta , tuli aika yllätyksenä en olisi älynnyt edes vaatia mitään.
Tilasin ix 35 viime toukokuussa,luvattiin elokuuksi,mutta autoa ei ole vieläkään tullut.Aika pitkät on toimitusajat.
IX 35 ,1,6L etuveto odotettu jo 7 kk........uh uh
tein kaupat helmikuussa auto luvattiin kesuun lopulla. Tällä hetkellä myyjä ei tiedä koska tulee?
Näitä joutuu odottamaan, onko kukaan purkanut kauppaa?
Itse tilasin ix35 nelivedon bensakoneella tammikuussa ja autoa ei vielä näy eikä kuulu. Saimme uuden i30:sen ennen juhannusta siksi aikaa kunnes omamme saapuu. Liike maksaa kaikki kulut bensoja lukuunottamatta, joten kk säästöt ovat hyvät, mutta kyllähän kieltämättä autokuume on laskenut melkoisesti...
Myyjä on kertonut että voimme perua kaupan halutessamme, mutta nyt on odoteltu jo niin pitkään ettei viitsi enää luovuttaa..Myyjä näytti meille tilastoja joista ilmeni, että noin puolet häneltä tilanneista ovat peruneet kaupat..
Itse tein kaupat ix35 nelivedosta benskoneella (automaatti) jo viime lokakuussa, mutta autosta ei ole mitään hajua vieläkään milloin tulee.
Olen ajellut maahantuojan laina-autolla huhtikuusta lähtien.
Kaveri teki kaupat ix 35 nelivedosta syyskuussa, luvattiin maaliskuulle. Tänä päiväna ajaa lainaautolla eikä ole tietoa milloin saa oman.
Naurattaa kun radiossa mainostetaan, Hunday ix 35 nopealla toimituksella.
Itse purkaisin kaupat ja kiertelisin Hundayta kaukaa.