muutosta eduskuntaan

Kyllä ottaa päähän, kun katsoo millaisia idiootteja äänestetään aina eduskuntaan. Sitten ihmetellään, miksi ei äänestäminen ja politiikka kiinnosta nuoria. Itse olen jo aikuisten lasten äiti ja todella suivaantunut poliitikkoihimme. Aina vaan äänestetään uudelleen Kanervat ja Vanhaset jne., vaikka he eivät ole kansan luottamusta ansainneet. Mikä saa ihmiset tekemään jotakin niin tyhmää?
Kansanedustajat ovat poissa istunnoista ja ovat samalla jonkin muun yrityksen johtokunnissa ja nostavat suuria palkkoja ja optioita. Jos tavallinen duunari on töistä poissa ilmoittamatta, se on lopputili, saatikka saisi siltä ajalta vielä palkkaa. Kansanedustajalle saisi maksaa palkkaa vain siltä ajalta, kun on ollut paikalla tai osoittanut muuten tehneensä kansanedustajan hommia.
He tekevät "töitä"monissa yrityksissä ja yhtiöissä ja eivät varmasti maksa veroa sivutuloista, niinkuin me työläiset. Kun kansa päättää, että joku edustaja ei ole enää luottamuksen arvoinen, eikä äänestä häntä enää, hän saa komean eläkkeen. Jos minä saan potkut, missä on eläke?
Täällä taitaa olla duunarienkin asiat tosi hyvin, kun aina vaan äänestetään tuollaisia varakkaiden hyysääjiä ja oman edun tavoittelijoita. Aina, kun tehdään leikkauksia, niin ne kohdistuu vähempiosaisiin. Ei rikkaiden rahoihin saa koskea. Haloo suomalaiset, tätäkö te haluatte? Äänestetään vaan noita samoja typeryksiä, niin asiat ei muutu.

3

338

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leivonen PerusS

      Olen huomannut saman asian, äänestetään samoja ihmisiä eduskuntaan, jotka mässäävät vaalirahoilla... Sitten joku fiksu huomaa että rahat ovat väärin ansaittu. Tai sitten ei äänestetä ollenkaan, mutta kehdataan valittaa. Meillä Suomalaisilla ei ole varaa valittaa jos emme äänestä. Näin se vaan on, samoja naamoja ei kannata äänestää eduskuntaan olemmehan jo huomanneet että vaalilupaukset pitää hakea lakkojen kautta ja silti mikään ei muutu.
      Minä en tarvitse valtiolta torkkupeittoja enkä unileluja... töissä ei nukuta ja ne rahat voi käyttää jonkun eläkeläisen hyvinvointiin... Jyskistä olisi nuo peitot saanut 5€/kpl.

      Voin väittää että minun vaaliohjelmani on monen sydäntä lähellä, toivottavasti vaan saamme monta edustajaa jotta voimme asioille jotain tehdä!!!

      www.sannaleivonen.net

    • fuher

      Mitä oiken odotat eduskunnalta ?
      Rahaa ja etuisuuksia.
      Olet tainnut syntyä viime vuonna... Ja nyt jo äänestyskelpoinen...

      ". Kansanedustajalle saisi maksaa palkkaa vain siltä ajalta, kun on ollut paikalla tai osoittanut muuten tehneensä kansanedustajan hommia. "

      Ja kuka sen laskee, ja tiedätkö edes mitä kansanedustajan työhön kuuluu ?
      Laitetaanko kello kaulaan ja mittaritaksalla mennään.
      Oletko valvomassa, lukeeko iltistä vai Tiede-lehteä ?
      Ottaako selvää asioista vai populisio ?
      Kas kun sattui ennen minua kirjoittamaan joku perussuomalainen.
      Joka lupasi parantaa Suomen ja maailman.
      Usko häntä.
      Ihmiskunnan ja Suomen historia ollut täynnä koettelemuksia, mutta
      perussuomalaisten vaalipraganda kopioitu kansallissosialistien ohjelmasta
      -30 luvulta.

      • Jotenkin vain jäi sellainen olo, että olet kepulainen tai kokoomuslainen. Haluan ensin sanoa, että en todellakaan paljoa perustanut perussuomalaisen vaalimainoksesta.
        Haluaisin vain tietää, miksi kansanedustajat eivät osallistu istuntoihin, vaikka me heidät sinne olemme äänestäneet. Voisivat istua harvemmilla palleilla, että aika riittäisi siihenkin, mistä heille kansanedustajana maksetaan. (vielä sen jälkeenkin ruhtinaallisena eläkkeenä).
        Näin vältyttäisiin noilta esteellisyysongelmilta. Ei tarvitsisi tehdä kalliita tutkimuksia ja oikeusprosesseja jälkeenpäin.
        En minäkään voi olla poissa töistä ja sanoa,että olisi muita hommia.En ainakaan saisi palkkaa, vaan saisin lopputilin. Minusta juuri noihin asioihin tulisi puuttua, sillä minulta on ainakin usko mennyt eduskuntaan.
        Olen 60-luvulla syntynyt ja aina äänestänyt. Aion nytkin äänestää, enkä takuulla ketään nykyisestä eduskunnasta.
        Luulen, että olen aika tavalla elämää nähnyt, enkä ole korvauksia ja avustuksia nostellut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      129
      1364
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      460
      1084
    3. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      160
      651
    4. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      47
      575
    5. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      187
      574
    6. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      558
    7. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      41
      544
    8. Nainen mitä jos kaivattusi olisi biseksuaali

      Loppuisiko kiinnostus
      Ikävä
      71
      533
    9. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      40
      517
    10. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      20
      516
    Aihe