Nyt äkkiä etsimään: Turusta Lumikonkadulta katosivat tänään illansuussa 8-vuotias Miika-poika ja hänen 6-vuotias Emmi-siskonsa, joita nyt etsitään viranomais- ja vapaaehtoisvoimin Pansion ja Artukaisten alueelta. Poliisi etsii lapsia myös Raision ja Turun alueelta.
Vanhemmat ilmoittivat lasten katoamisesta iltaseitsemältä etsittyään heitä sitä ennen jo parin tunnin ajan.
Pojalla on yllään tumma toppatakki ja mustat housut, tytöllä pinkin väriset toppahousut, karvahupullinen takki ja vaaleanpunainen hattu.
Lapsiin liittyvät havainnot pyydetään imoittamaan hätäkeskukseen numeroon 112.
http://www.ts.fi/online/kotimaa/192789.html
Vanhemmat ilmoittivat lasten katoamisesta iltaseitsemältä etsittyään heitä sitä ennen jo parin tunnin ajan.
Pojalla on yllään tumma toppatakki ja mustat housut, tytöllä pinkin väriset toppahousut, karvahupullinen takki ja vaaleanpunainen hattu.
Lapsiin liittyvät havainnot pyydetään imoittamaan hätäkeskukseen numeroon 112.
http://www.ts.fi/online/kotimaa/192789.html
Vastaukset 9
Vanhimmat
Miten kaksi lasta voi vaan "hävitä"? Tekisi kyllä mieli lähteä etsimään, mutta pimeää on enkä kyllä yksinäni uskalla..
Poliisi etsii myös Turusta ja Raisiosta. Eli, onko mahdollista, että joku tuttu tai sukulainen on vienyt lapset? Eikö muuten etsittäisi naapureista tai lähiympäristöstä? Asuinympäristö näyttää kallioiselta maastolta, valtatie menee lähellä, jossa ympäristössä näyttäisi olevan teollisuusaluetta. Kadun varsi on täynnä isoja samannäköisiä kerrostaloja. Tuli vaan mieleen, että muutenhan heitä etsittäisi kotikadun ympäristöstä.
Mutta tosi outoa kyllä, jos vapaaehtoisetkin on heitä etsimässä.. Jos olisi joku tuttu/sukulainen vienyt, tuskin liikkuisivat täällä missään näkösällä? Lisää jos saisi tietoa niin voisi näin Raisiolaisena yrittää pitää silmät auki.
mistään raisiosta vaan raision suunnalta ja se on ihan eri asia!Heti pernon jälkeen alkaa raisio ja matka ei ole pitkä...Kyllähän 8v pojanviikari nyt äkkiä jonkun tutun kaverin luo hilpaisee ja vanhemmat eivät välttämättä tunne kaikkia kavereita!
Hyvä, että löytyivät. Mutta pieni selitys löytöpaikasta olisi paikallaan, kun puoli Suomea ehti olla huolissaan. Siis, mistä lapset löytyivät?
Todella ikävää päivitellä asiaa täällä keskustelupalstalla. Aina - kun joku on kadonnut, sama juttu!
Kun teillä on hätä, toivotteko tällaista omalle kohdallenne?
Pakko ihmetellä keskustelussa, jos on jotain melkein tuhat kilsaa matkaa katoamiskadulle. Ja pianpa riensit itsekin tänne móllaamaan muita.
Olivatkohan lätkämatsissa?
Ahhaa, ovatkin löytyneet jo.. Hieno juttu :)