Kun muistelee sitä jatkuvaa työtä (äänikirjoja autossa, radio-ohjelmia, satunnaisia kirjoja ja filmejä, kieliopin kertausta), jota joutuu tekemään kerran koulussa opiskeltujen kielten säilyttämiseksi, voi vain kuvitella, miten hankalaa on täysin ruotsinkielisillä seuduilla Suomessa ylläpitää suomea, kun kaikki arki eletään ruotsiksi ja ruotsinkielinen kulttuurialue on niin lähellä, että voitaisiin olla samaa maata.
Pitäisikö meidän selkeästi todeta, että ne suomenruotsalaiset, joille suomi ei ole millään tavoin läheinen kieli, voisivat jättää suomen kokonaan pois?
Onhan meillä esimerkiksi paljon aikuisia maahanmuuttajia, jotka eivät tule oppimaan suomea ja joiden kanssa asioidaan aina tulkin kautta. Lisäksi liikkuva maahanmuutto tuo tilapäisesti työntekijöitä perheineen ilman kielitaitoa.
Eikö ruotsinkielisten katkeruus helpottaisi, kun he tietäisivät, ettei heidän tarvitse opiskella suomea, jos eivät tahdo?
Pitäisikö meidän selkeästi todeta, että ne suomenruotsalaiset, joille suomi ei ole millään tavoin läheinen kieli, voisivat jättää suomen kokonaan pois?
Onhan meillä esimerkiksi paljon aikuisia maahanmuuttajia, jotka eivät tule oppimaan suomea ja joiden kanssa asioidaan aina tulkin kautta. Lisäksi liikkuva maahanmuutto tuo tilapäisesti työntekijöitä perheineen ilman kielitaitoa.
Eikö ruotsinkielisten katkeruus helpottaisi, kun he tietäisivät, ettei heidän tarvitse opiskella suomea, jos eivät tahdo?
Vastaukset 12
Vanhimmat
"Eikö ruotsinkielisten katkeruus helpottaisi, kun he tietäisivät, ettei heidän tarvitse opiskella suomea, jos eivät tahdo? "
Mistäköhän tuollainen tieto on peräisin että meikäläiset muka olisivat katkeria koska joutuvat opiskelemaan suomea? Olen tavannut monta ruotsinkileistä jotka harmittelevat sitä etteivät kunnolla osaa suomea mutta etteivät haluaisi sitä opiskella?? Kuulostaa oudolta..
Ei edes tällä palstalla ole osunut silmiini yhtään sellaista katkeruuden ilmausta, ei ensimmäistäkään!
Kyllä ruotsinkielisissä keskusteluissa tulee katkeruus esille. Toistuvasti sanotaan, ettei olisi reilua, jos suomenkieliset saisivat kielivapautensa mutta ruotsinkielisten pitäisi edelleen opiskella ruotsia. Tosin sitäkin pidetään epäoikeudenmukaisena, että ruotsinkielisten pitäisi vielä oikeasti osatakin ruotsia pärjätäkseen Suomessa, kun suomenkielisille riittää vain se, että ovat osaavinaan ruotsia.
Vasabladetin tuore lukijakysely kertoo, että ainakin 42% lukijoista pitäisi tärkeänä vapautta olla opiskelematta ruotsia:
http://www.vasabladet.fi/Poll/?pollID=1955
siis ruotsinkielisten pitäisi opiskella SUOMEA ;)
sori
Aamukankeus teettää minulla aivan outoa tekstiä, sori - näin piti olla
Toistuvasti sanotaan, ettei olisi reilua, jos suomenkieliset saisivat kielivapautensa mutta ruotsinkielisten pitäisi edelleen opiskella suomea. Tosin sitäkin pidetään epäoikeudenmukaisena, että ruotsinkielisten pitäisi vielä oikeasti osatakin suomea pärjätäkseen Suomessa, kun suomenkielisille riittää vain se, että ovat osaavinaan ruotsia.
Vai hurrit ei ole valittaneet tällä palstalla pakkosuomesta. Tämä otsikko toistuu Jatkuvasti isoin kirjaimin kirjoitettuna.
PAKKOSUOMI POIS.
Miksi valehtelet Ankdam.
"Kyllä ruotsinkielisissä keskusteluissa tulee katkeruus esille. Toistuvasti sanotaan, ettei olisi reilua, jos suomenkieliset saisivat kielivapautensa mutta ruotsinkielisten pitäisi edelleen opiskella ruotsia."
Pyh, mistään sellaisesta katkeruudesta ole ollut puhetta! Eihän se niin menisi, jos pakkoruotsi poistuisi niin poistuisi ilman muuta samalla meidän pakkosuomi. Tänä päivänä molemmat lukee molempia ja tehän sitä vastoin SIITÄ olette katkeria.
Teidän suomenkielisten kannalta tilanteen tekee harmilliseksi se että me ruotsinkieliset tuskin lakkaisimme opiskelemasta suomea vaikka se muuttuisikin vapaaehtoiseksi ja te jäisitte meihin verrattuna yhtä suomalaisessa yhteiskunnassa ja talouselämässä tärkeätä kieltä köyhemmiksi. Ei kenties kaikki mutta todella moni.
Meillä on yleinen yhtäläinen oppivelvollisuus, ei meille vastaisuudessakaan tulla tekemään eri sääntöjä, se on aivan varmaa se!
"Toistuvasti sanotaan, ettei olisi reilua, jos suomenkieliset saisivat kielivapautensa mutta ruotsinkielisten pitäisi edelleen opiskella suomea. "
Ei sellaista kukaan ole sanonut! Jos pakkoruotsi poistuu niin poistuu myös pakkosuomi, se on takuuvarmaa se. Me sen sijaan opiskelemme suomea vastaisuudessakin, suurin osa ainakin mutta teistä moni saattaa tyhmyyksissään luopua ruotsin opiskelusta.
Kiitos vain siitä etulyöntiasemasta jonka me sitä kautta saamme. Niin makaa kuin petaa.
Käyttämällä Suomi24:n hakurobottia saan tulokseksi että sanat "pakkoruotsi pois" on aikavälillä 25.3.2003 - 28.2.2011 kirjoitettu suomi24 keskustelupalstoille yhteensä 152 kertaa joten ei sitä kovin ponnekkaasti olla vaatimassa pois. Jokainen viesti noista 152 sitä paitsi tuskin vaatimus pakkosuomen poistamiskeksi vaan ovat osa yleistä keskustelua keskustelua. Sana pakkosuomi esiintyi 820 kertaa.
Sana "pakkoruotsi" esiintyi samalla aikavälillä 9425 kertaa ja sanat "pakkoruotsi pois" 1975 kertaa.
"te jäisitte meihin verrattuna yhtä suomalaisessa yhteiskunnassa ja talouselämässä tärkeätä kieltä köyhemmiksi."
Me olemme, kuten kaikki kielienemmistöt, aina yhtä kieltä köyhempiä kuin kielivähemmistöt, suomenruotsalaiset tai maahanmuuttajat.
Vapaus toisi tietysti mahdollisuuden tehdä valintoja ja kenties hankkia sellaista kielitaitoa, josta on itsellekin jotain hyötyä - tai keskittyä muuhun.
Mutta sen verran kauan olen keskusteluja seurannut, että katkeruus on suomenruotsalaisten kohdalla kova. Se tulee myös suomenkielisiin keskusteluihin, mutta vahvimpana se huokuu ruotsinkielisltä palstoilta, missä koetaan, että omat finnbetet on vieneet kohtuuttomasti omaa elämää ja jatkuva ponnistelu suomen kanssa on ollut liian kovaa.
Uskon, että tiedätkin asian. Et nyt jostain syystä halua myöntää.
Suomenkieli on rikkaus ruotsinkieliselle! Siksi heidän kannattaa opiskella suomea ja englantia.
Ruotsinkieliset puhuvat Suomessa niin paljon suomea koska se on hyödyllistä heille. Ruotsinkielinen oppii suomen kielen lähes äidinkielen veroisesti, hän oppi suomen kielen melkein itsestään koulussa hieman avittaen, eikä hän tule toimeen ilman suomen kieltä.
Suomen kieliselle EI ole MITÄÄN vastaavia etuja ruotsin kielestä. Suomenkielinen ei opi ruotsia äidinkielen veroisesti, hän ei opi sitä ympäristöstään itsestään, eikä hän edes tarvitse ruotsia Suomessa.
Suomen kieli on välttämätön ruotsinkieliselle ja siksi rikkaus.
Åbo Akademi kielsi opetusta suomenkielellä jossain Vaasan tienoilla, vaikka lasten vanhemmat sitä halusivat.
Det rena svenska landet on akatemian lähtökohta.
Ulkomailla suomenruotsalaiset korostavat ja kerskuvat ruotsalaisuudellaan ja kertovat etteivät osaa suomea. Ovat siitä ylpeitä.
Suomenruotsalaiset valitsevat symbolikseen Lucioita, jotka julistavat etteivät osaa suomea.
Suomen osaamattomuus on jonkinlainen oikean rodun ja statuksen symboli.
Se suomenruotsalainen kansakoulun opettaja, joka sitten kiipesi diplomaatiksi on tällaisen ajattelun brändääjä.
Kun kielilainsäädäntö muutetaan siten, ettei ruotsin kieli ole edellytys työn ja viran saannille tai opiskelulle, on peti ihan OK sekä suomenkieliille, saamelaisille että maahanmuuttajille.