Eilisessä Hesarissa kirjoitti vuokralla asuvan omainen. Kun hänen äitinsä jätti takuueläke anomuksen, niin
hänelle ilmoitettiin, että vuokratukea lasketaan eläkkeen nousun suhteessa! Eli tässä on tilanne sama, kuin
köyhien lapsilisien kohdalla! Hehän menetti lapsilisät toimeentulotuen vähentyessä samassa suhteessa.
Tämä on sitä porvarien hämäys linjaa köyhiä kohtaan.
hänelle ilmoitettiin, että vuokratukea lasketaan eläkkeen nousun suhteessa! Eli tässä on tilanne sama, kuin
köyhien lapsilisien kohdalla! Hehän menetti lapsilisät toimeentulotuen vähentyessä samassa suhteessa.
Tämä on sitä porvarien hämäys linjaa köyhiä kohtaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Suunta sentään oikea. Annetaan edes lisää. Lipponen ja demut vain leikkasi, ja leikkasi. Jätti kaikki leikkaukset voimaan. Demut keksi toimeentulotukeen asumisen omavastuu osuuden.
Nämä kansaneläkeleikkaukset demuilla raskas synti!
vielä tehdä. KELAlta lähetetään postia helmikuun alkupuolella. Kostolla on selittämistä, miksi SDP on perusturvan vastainen puolue.
niin kannatan takuueläkettä, koska nykyinen 520 euron eläke nuosee 680 euroon. Onneksi en tarvitse muita tukia sillä omistan pienen yksiön josta hoitovastike on 122 euroa. Tällä 680 rahalla pystyn elämään normaalia elämää ja käyttämään vielä ratikkaakin, ettei tarvitse kävellä kaikkialle.
Tämä todella auttaa meitä tosi pieneläkeläisiä.
Jos ei tiedä asioista paskan vertaa, niin olisko parempi pitää suu kiinni. Jos on saanut täyttä asumistukea niin asumistuen määrä vähentyy n. 4,5 euroa kuussa. Takuueläke voi vain parantaa kokonaiseläkettä. Jos on saanut täyttä kansaneläkettä, niin takuueläke parantaa kaikkien vähennystenkin jälkeen eläkettä noin sadalla eurolla kuussa puhtaana käteen.
Ei ei ja ei. Siis täysin totuudenvastainen on tuo sinun kirjoituksesi. Hakija saa sen takuueläkkeen.
Hakija saa takuueläkkeen, Tutkain, mutta menettää asumistukeaan eläkkeen nousun suhteessa. Takuueläke ei ole ensisijainen sosiaalietu, vaan takuueläke vähentää esim. asumistukea. Takuueläkkeen osa on siis käytettävä vuokraan. Takuueläkettä ei tarvitse hakea, jos se vähentää esim. asumistukea. Noin 50.000 suomalaisen pieneläkeläisen ei kannata hakea takuueläkettä, koska siitä ei ole mitään hyötyä muiden tukien vastaavasti vähentyessä.
Kannattaa ottaa ensin selville, paljonko takuueläke vähentää toimeentulotukea - että kannattaako kotirouville ja maahanmuuttajien "erikoiseläkettä" hakea. Entiset kansaneläkkeet säilyvät semmoisenaan, eurolla-parilla korotettuna.
Voi kun saataisiin Lipponen takaisin niin vietäsiin tämäkin vähä. Viime kerralla oltiin hyvällä alulla. Ainoastaan palkkatöissä olevista tarvitsee huolehtia kertoi Pia Viitanen viisasti. Loisia emme tarivtse.
Ja köyhät maksakoon ja nosti ruuanalvin 17%. Eläkeläisiltä kansaneläke pois ja rangaistusvero lisäksi. Kyllä sossut ja Paavo, osas kyykyttää..