Onko nainen heti ruma, kun ei meikkaa? Olen 18-vuotias nainen, enkä ole KOSKAAN meikannut. Olen aina ollut hiukan poikamainen, enkä ole kokenut meikkaamisen olevan tarpeellista. Olenko siis ruma?
Minua on kehuttu söpöksi ja nätiksi, mutta on myös ihmisiä, jotka haukkuvat ulkonäköäni. Jotkut jopa erehtyvät minua pojaksi. Onko väärin, etten halua meikata, tai kulkea edes herutopeissa?
En ole poikatyttö tämän ns. "lesbovillityksen" takia, vaan koska niin minun on hyvä olla, on aina ollut. Poikaystäviä on ollut, mutta silti jokin saa minut tuntemaan itseni rumaksi. Minulla on erittäin huono omatunto, joten kehumiset eivät oikein auta asiaan.. Olen ollut pitkän aikaa masentunutkin, kun pelkään kohdata ihmisiä ja peiliin katsominen tekee kipeää.
Minua on kehuttu söpöksi ja nätiksi, mutta on myös ihmisiä, jotka haukkuvat ulkonäköäni. Jotkut jopa erehtyvät minua pojaksi. Onko väärin, etten halua meikata, tai kulkea edes herutopeissa?
En ole poikatyttö tämän ns. "lesbovillityksen" takia, vaan koska niin minun on hyvä olla, on aina ollut. Poikaystäviä on ollut, mutta silti jokin saa minut tuntemaan itseni rumaksi. Minulla on erittäin huono omatunto, joten kehumiset eivät oikein auta asiaan.. Olen ollut pitkän aikaa masentunutkin, kun pelkään kohdata ihmisiä ja peiliin katsominen tekee kipeää.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miehen mielipide asiaan:
"Onko nainen heti ruma, kun ei meikkaa?"
Ei.
"Olen 18-vuotias nainen, enkä ole KOSKAAN meikannut. Olen aina ollut hiukan poikamainen, enkä ole kokenut meikkaamisen olevan tarpeellista. Olenko siis ruma?"
Et.
"Minua on kehuttu söpöksi ja nätiksi, mutta on myös ihmisiä, jotka haukkuvat ulkonäköäni. Jotkut jopa erehtyvät minua pojaksi. Onko väärin, etten halua meikata, tai kulkea edes herutopeissa?"
Ei.
"En ole poikatyttö tämän ns. "lesbovillityksen" takia, vaan koska niin minun on hyvä olla, on aina ollut. Poikaystäviä on ollut, mutta silti jokin saa minut tuntemaan itseni rumaksi. Minulla on erittäin huono omatunto, joten kehumiset eivät oikein auta asiaan.. Olen ollut pitkän aikaa masentunutkin, kun pelkään kohdata ihmisiä ja peiliin katsominen tekee kipeää."
Ei kannata miettiä muitten mielipiteitä sillä niitä nyt aina riittää joka lähtöön. Olennaista on, että pukeutuu, toimii ja tekee kuten itse haluaa ja mikä itsestä tuntuu hyvältä. Itsetunto yleensä tuppaa kohenemaan iän ja sen mukana tuoman "viisauden" myötä - viisaus tässä yhteydessä tarkoittanee elämänkokemusta eli juuri sitä, ettei paljoakaan välitä muitten mielipiteistä.
Kyse on sinun elämästäsi ja siitä miten sen haluat elää.
ikää vielä tulee niin sitä oppii lopulta hyväksymään itsensä sellaisena kuin on.
Yksinkertainen vastaus: Kaikkia ei voi miellyttää, eikä tarvitsekaan.
Itse olen 17-vuotias tyttö, en koskaan ole kuullut haukkuja ulkonäöstäni, mutta silti itsetunto on huono. Se on kaikki vaan omassa päässä, sanoit että sinun on hyvä olla noin, ole siis noin.
Haukkujat varmaankin ovat juuri niitä pakkelinaamaisia tusinatyttöjä, joilla ei ole pokkaa olla oma itsensä ja kadehtivat sinua siitä, että olet juuri se mikä olet, etkä esitä mitään tai sulaudu harmaaseen massaan. Miehen alut ovat mielestäni muuttuneet myös iän myötä fiksummiksi, poikkeuksia toki löytyy..
Itselläni on myös sosiaalisten tilanteiden pelko, mikä on alkanut siitä, että mietin liikaa mitä muut minusta ajattelevat. Se kaikki jää päähän muhimaan ja kohta tuntuukin, että kaikki katsovat ja kuiskivat susta haukkuja, vaikka asia saattaa olla täysin päinvastoin!
Olen saanut kuulla olevani poikamainen, muttei se poikaystävän saamistakaan ole haitannut. Ihmisiä on erilaisia, itse kukin on varmasti sanonut pahasti jonkun ulkonäöstä. Harva ihminen on OIKEASTI ruma, rumuus on vain ihmisen keksimä juttu. Jokaisella on omanlainen mielikuva siitä, millainen ihminen on ruma. Esimerkiksi eräs parhaista ystävistäni oli mielestäni todella söpö ja nätti, kuitenkin hän osoittautui täysin kaksinaamaiseksi. Sen jälkeen en nähnyt hänessä enää mitään söpöä tai nättiä.
Ole siis oma itsesi, kellään ei ole varaa haukkua toista. Ne ketkä haukkuvat, ovat itse yleensä niitä, ketkä kulkevat isossa porukassa ja haluavat näyttää muille että "Hohhoh olenpas kova, nyt sanon tolle että sen nenä on kuin norsulla niin saan muiden hyväksynnän".
Ikää kun tulee, niin ihmisetkin muuttuvat. Me ollaan vielä nuoria, nauretaan haukkujille ja käytetään niiden meikkaamiseen käyttämä aika ja raha johonkin hyödyllisempään. :)
Tuli vähän pitkä viesti, mutta ei kai se ny mitään kun kirjoitusripuli sattui iskemään...