Että saamme kuulla sinulta pakkoruotsinmyönteisen lausunnon jossakin mediassa? Muista velkasi!
Kauanko kestää - Anssi Rauramo?
3
722
Vastaukset
- 2011=1984
Kokoomuksessa riittää hönöjä joita voi pitää lieassa:
http://www.nelonen.fi/uutiset/kotimaa/kanerva-voi-jatkaa-maakuntahallituksen-puheenjohtajana
Näistä ei tarvitse kuin muistuttaa niin Kokoomus tanssii RKP:n pillin mukaan. Pakkoruotsin säilyttäminen on pieni kompromissi ja epämukavuus - lehmänkauppa, jolla Kokoomus saa haluamansa, RKP myös. Suomenkielisten suomalaisten kieliopinnot eivät siinä pelissä paljoa paina. - KePulit ry.
Heikkihän ajoi jalankulkijan yli ja pakeni paikalta kotiinsa juomaan lisää alkoholia... ja sanoi poliiseille ottaneensa vasta kotona, vaikka lähti kostealta aterialta... Tyypillinen KePuli.
MTK:n puheenjohtajana ollessaan Haavisto tuomittiin 29.6.1991 liikenteen vaarantamisesta, ruumiinvamman tuottamisesta ja liikennepaosta 72 000 markan sakkoon. Aarno Laitinen käsittelee Haavistoa kirjassaan Tamminiemen pesänjakajat.
Lauantaiseura: Tamminiemen pesänjakajat, s. 5. Tampere: Kustannus-Vaihe Ky, 1981. 951-99336-6-2.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Heikki_Haavisto- HS - Kotimaa
Ex-ulkomaatalousministeri Heikki Haavisto
HS - Kotimaa - 24.3.1991 : ”Poliisi tutkii Heikki Haaviston pakoa yliajopaikalta
Poliisi tutkii Espoon Tapiolassa sattunutta yliajoa, jossa Maataloustuottajain Keskusliiton puheenjohtaja Heikki Haavisto pakeni onnettomuuspaikalta ajettuaan autollaan jalankulkijan päälle.
Haavisto ilmoittautui itse myöhemmin poliisille. Hän puhalsi poliisikuulusteluissa oman kertomansa mukaan alkometriin, joka osoitti 0,1 promillea.
Puheenjohtaja Heikki Haaviston mukaan onnettomuus sattui tammikuun lopulla. Hän oli tulossa illalla töistä kotiin noin kello 21:n aikaan.
Haavisto kertoo itse tapauksesta: "Humalainen jalankulkija syöksyi autoni eteen niin nopeasti, että en ehtinyt tehdä mitään. Siinä ei ollut jalankulkukaistaa. Ajoin hiljaista nopeutta. Järkytyin niin, että ajoin siinä lähellä olevaan asuntooni ja menin myöhemmin poliisin puheille ja kerroin, että näin oli tapahtunut."
Ennen kuin Haavisto meni ilmoittautumaan poliisille, aikaa ehti hänen omien sanojensa mukaan kulua noin puolitoista tuntia.
Hän kiistää olleensa alkoholin vaikutuksen alainen yliajon tapahtuessa. "En ollut, se ei kuulu tapoihini. Olin tehnyt pitkän työpäivän ja söin siinä hiukkasen. Alkometrin tulos tuli siitä, että kun vein auton pois, söin ja join olutta hiukan. Otin siinä ehkä puoli pulloa ennen kuin menin."
Haavisto sanoo olleensa yhteydessä yliajon uhriin, joka sai onnettomuudessa pienen haavan. Haaviston autosta meni tuulilasi rikki.
Heikki Haaviston mukaan jalankulkija oli suurin syyllinen onnettomuuteen. "Mutta ainahan kolarissa on molemmat osapuolet. Tämä on yleisen syyttäjän alainen asia, hän sitten harkitsee, mitä tekee."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1029414Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645869Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El235282Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1505213Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään424252Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m873521Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta653461Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1132872En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102841Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä442800