Kun hevonen saa liikaa valkuaista, mitä se siis silloin on? Heinää,kauraa, rehuja..?
Valkuainen
ruokinta
3867
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaikki rehut koostuu hiilihydraateista, rasvoista, valkuaisaineista ja kivennäisistä. Valkuaisaineita kutsutaan yleisesti myös proteineiksi (olisiko tämä käsite sinulle tutumpi).
Paljon valkuaista on mm. soijassa ja maitojauheessa, sikis näitä kutsutaan usein proteini- tai valkuaislisiksi. Perusrehuista valkuaista on erityisen paljon alkukesän laitumessa ja apilapitoisessa laitumessa. Aika paljon valkuaista on myös nuorena korjatussa heinässä ja säilöheinässä ja kaurassa. Niukasti valkuaista on taas esim. oljessa, melassileikkeessä, myöhään korjatussa heinässä. Teollisten rehujen valkuaispitoisuudet vaihtelevat.
Kiitos tiedoista! Lueskelin eräästä kirjoituksesta jossa kerrottiin karsinan haisevan voimakkaasti ammoniakille, syy tälle voi olla jos hevonen on saanut liikkaa valkuaista ..
valkuaista on myös paljon heinässä ja ruohossa.se voi ilmentyä jos
hevosen iholle ilmestyy valkuaispatteja