APUA! Kuinka kasvit saavat eloa? Kasvaisivat korkeutta?

Hanna-

Minulla on 350litrainen akvaario ja haluaisin kasveistani vähän näyttävämpiä, mutta ne eivät kasva millään tuuheutta tai korkeutta! Mikä avuksi?

4

396

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kongo81

      Millainen on valaistus? Siis kuinka monta putkea ja millä wateilla? Miten lannoitat? Millainen pohjamateriaali? Ja kerro vielä mitä kasveja sinulla on?

    • pipru

      Ensinnäkin kannattaa koittaa kasvilannoitteita jota laitetaan kerran viikossa aksvaarion koosta riippuva määrä. Toiseksi kasvien kasvua voi tehostaa valaistuksella, aika moni kasvi tarvitsee paljon valoa että alimmatkin lehdet kasvavat ja niistä tulee tuuheita. On esimerkiksi ihan omia kasvivaloja jotka tehostavat kasvien kehitystä. Sitten on pohja materiaali, yleensä mitä hienompaa materiaali on sitä paremmin kasvit juurtuvat.

      Itselläni hienoa hiekkaa oleva pohja, on toki työläs, mutta miakkalehdet ja muut isommat kasvit kasvavat niin että tulvivat yli akvaarion laitojen.

      Huomaathan että kaikki kasvit eivät kasva kovinkaaan kookkaiksi ;)

    • boraras.

      Kasvit tarvitsevat kasvaakseen valoa, hiilidioksidia ja lannoitteita.
      Ja kaikkia näitä sopivassa suhteessa.
      Jos valoa on vähän ja ravinteita liikaa, tulee akvaarioon levää. Siksi en suosittele laittamaan kasvilannoitteita ennen kuin tiedetään mistä on puute.

    • tero40

      Uusia kasveja ja hienoja saa www.petsfriendsshop.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      49
      3311
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      543
      2037
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1917
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1287
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      113
      1195
    Aihe