APUA! Kuinka kasvit saavat eloa? Kasvaisivat korkeutta?

Hanna-

Minulla on 350litrainen akvaario ja haluaisin kasveistani vähän näyttävämpiä, mutta ne eivät kasva millään tuuheutta tai korkeutta! Mikä avuksi?

4

444

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kongo81

      Millainen on valaistus? Siis kuinka monta putkea ja millä wateilla? Miten lannoitat? Millainen pohjamateriaali? Ja kerro vielä mitä kasveja sinulla on?

    • pipru

      Ensinnäkin kannattaa koittaa kasvilannoitteita jota laitetaan kerran viikossa aksvaarion koosta riippuva määrä. Toiseksi kasvien kasvua voi tehostaa valaistuksella, aika moni kasvi tarvitsee paljon valoa että alimmatkin lehdet kasvavat ja niistä tulee tuuheita. On esimerkiksi ihan omia kasvivaloja jotka tehostavat kasvien kehitystä. Sitten on pohja materiaali, yleensä mitä hienompaa materiaali on sitä paremmin kasvit juurtuvat.

      Itselläni hienoa hiekkaa oleva pohja, on toki työläs, mutta miakkalehdet ja muut isommat kasvit kasvavat niin että tulvivat yli akvaarion laitojen.

      Huomaathan että kaikki kasvit eivät kasva kovinkaaan kookkaiksi ;)

    • boraras.

      Kasvit tarvitsevat kasvaakseen valoa, hiilidioksidia ja lannoitteita.
      Ja kaikkia näitä sopivassa suhteessa.
      Jos valoa on vähän ja ravinteita liikaa, tulee akvaarioon levää. Siksi en suosittele laittamaan kasvilannoitteita ennen kuin tiedetään mistä on puute.

    • tero40

      Uusia kasveja ja hienoja saa www.petsfriendsshop.com

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1896
    2. 121
      1375
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1150
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1071
    5. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      283
      1053
    6. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1049
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      136
      1024
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      88
      862
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe