Onko kellään positiivisia kokemuksia tästä? Itselläni on ilmennyt unettomuutta ja mietin olisiko melatoniinista apua. Unettomuus alkoi vaivaamaan asuttuani homekämpässä jonkun aikaa.
Melatoniini unettomuuden hoidossa
13
796
Vastaukset
- "Onko kellään positiivisia kokemuksia tästä?" 
 - Hyvin positiivisia. Riittoisa pakkaus, kaikki 21 pilleriä koskemattomina edelleen.- Ystävän kehotuksesta resepti, teki yötöitä ja sai melatoniinin avulla nukuttua päivisin. 
 Ongelmallista vaan, kun tykkään olla vähän silloin sun tällöin hereillä.
- melatoniini_sanasinko kirjoitti:Ystävän kehotuksesta resepti, teki yötöitä ja sai melatoniinin avulla nukuttua päivisin. 
 Ongelmallista vaan, kun tykkään olla vähän silloin sun tällöin hereillä.Minäkin tykkäisin valvoskella ja nukkua omaan tahtiin, mutta kun päivät on juostava kumminkin töissä :) Unirytmi selkästi viivästynyt ja huhheijaa nyt alkaa tulla raja vastaan. 
 Mitenkä yleistä tämä unettomuus on "homesairailla" ja tietääkö kukaan mahdollista syytä? Onko tämä vaarallista, neurologista vai mitäköhän ihmettä?
- melatoniini_ kirjoitti:- Minäkin tykkäisin valvoskella ja nukkua omaan tahtiin, mutta kun päivät on juostava kumminkin töissä :) Unirytmi selkästi viivästynyt ja huhheijaa nyt alkaa tulla raja vastaan. 
 Mitenkä yleistä tämä unettomuus on "homesairailla" ja tietääkö kukaan mahdollista syytä? Onko tämä vaarallista, neurologista vai mitäköhän ihmettä?- "Mitenkä yleistä tämä unettomuus on 'homesairailla' ja tietääkö kukaan mahdollista syytä? Onko tämä vaarallista, neurologista vai mitäköhän ihmettä?" 
 - Ymmärrätkö yhtään englantia, olen linkittänyt tämän videon jo kauan sitten tänne:
 Parasites, Fungal Infections are pandemic in America
 http://www.youtube.com/watch?v=qEE9lEAQjMc&feature=related
 Tuossa vaan kerrotaan asia niin käytännönläheisesti ja hyvin. Video ei ole kuin 5:46 pitkä ja katsoin sen taas uudestaan, löytyy homeeseen liittyvistä monista sadoista kirjanmerkeistäni. Videon kohdasta 4:40 alkaen Paul Chek kertoo, kuinka sieni syö kudoksiamme aiheuttaen tulehduksen, joka johtaa kortisonin vapautumiseen elimistössämme herättäen meidät keskellä yötä. Kortisoni on aktivoiva ja herättävä hormoni, jonka ei pitäisi vapautua kuin vasta auringon noustessa, Paul Chek sanoo.
- sanasinko kirjoitti:- "Mitenkä yleistä tämä unettomuus on 'homesairailla' ja tietääkö kukaan mahdollista syytä? Onko tämä vaarallista, neurologista vai mitäköhän ihmettä?" 
 - Ymmärrätkö yhtään englantia, olen linkittänyt tämän videon jo kauan sitten tänne:
 Parasites, Fungal Infections are pandemic in America
 http://www.youtube.com/watch?v=qEE9lEAQjMc&feature=related
 Tuossa vaan kerrotaan asia niin käytännönläheisesti ja hyvin. Video ei ole kuin 5:46 pitkä ja katsoin sen taas uudestaan, löytyy homeeseen liittyvistä monista sadoista kirjanmerkeistäni. Videon kohdasta 4:40 alkaen Paul Chek kertoo, kuinka sieni syö kudoksiamme aiheuttaen tulehduksen, joka johtaa kortisonin vapautumiseen elimistössämme herättäen meidät keskellä yötä. Kortisoni on aktivoiva ja herättävä hormoni, jonka ei pitäisi vapautua kuin vasta auringon noustessa, Paul Chek sanoo.- Jos ajattelen edellistä, on paljon parempi herätä keskellä yötä ottamaan esimerkiksi lisää nikotiiniamidia sieni-infektiota vastaan kuin turruttaa itsensä keinotekoiseen uneen, jonka aikana vihollinen saa aivan rauhassa punoa lisää polkujaan elimistöön. Vähän sama on kipulääkkeen ottaminen oireisiin, joiden syytä ei tunne - hutkimista ilman tutkimista. 
- Kuumettasanasinko kirjoitti:Jos ajattelen edellistä, on paljon parempi herätä keskellä yötä ottamaan esimerkiksi lisää nikotiiniamidia sieni-infektiota vastaan kuin turruttaa itsensä keinotekoiseen uneen, jonka aikana vihollinen saa aivan rauhassa punoa lisää polkujaan elimistöön. Vähän sama on kipulääkkeen ottaminen oireisiin, joiden syytä ei tunne - hutkimista ilman tutkimista. Myös nämä uniongelmat alkoivat itsellänikin, eikä rytmiä ole vieläkään löytynyt. 
 Pätkittäistä on uni ja tunnit jää vajaax.
 Astman lääkitys ym. toimenpiteet on tosin parantanut unta, kun tukehtumistilaa ei enää oo öisin.
 Nyt saa toisinaan sentään uudestaan unen päästä kii.
 Nukahtamislääkkeitä tosin menee vähän turhankin usein kyseiseen vaivaan..
- avun saanutresepti lyhytvaikutteiselle melatoniinille, nimimerkki SANASINGOLLA näyttää olevan depot-versio (pakkauksen koosta päätellen). Lisäksi 2 mg on aika matala annos. 
 Itse olen saanut avun melatoniinista, otan iltaisin yleensä 3 mg (joskus 6 mg) ja nukun oikein hyvin, onneksi.
- melatoniini_avun saanut kirjoitti:resepti lyhytvaikutteiselle melatoniinille, nimimerkki SANASINGOLLA näyttää olevan depot-versio (pakkauksen koosta päätellen). Lisäksi 2 mg on aika matala annos. 
 Itse olen saanut avun melatoniinista, otan iltaisin yleensä 3 mg (joskus 6 mg) ja nukun oikein hyvin, onneksi.Heippa taas! 
 En varmuudella osaa sanoa vielä, mutta tämä melatoniinivalmiste mitä kävin lääkäriltä noutamassa näyttäisi viimeinkin tuoneen avun unettomuuteen. Ainakin oloni on monin verroin rauhallisempi ja nukahtaminen käy helpommin kun ei käy ylikierroksilla! Siis aivan mahtavaa! Odotan iltaa milloin pääsen taas ottamaan tabuletin :) rauhoittuneen olon huomaan mm.hengityksestä, mikään rentoutuskikka ei tähän ole aiemmin auttanut muutamaa minuuttia pidempää. En olisi uskonut että näin nopeasti alkaa vaikuttamaan.
 Oisko tuo stressi liittyen mm.homehommeleihin sitten kuluttanut serotoniinivarastot tyhjiin niin että melatoniinin eritys sitten olematonta? Hm?
 Toivon mukaan tämä tästä korjaantuu ja elimistö pääsee unen muodossa paikkailemaan vaurioita mitä homehelvetti toi mukanaan.
- melatoniin_melatoniini_ kirjoitti:Heippa taas! 
 En varmuudella osaa sanoa vielä, mutta tämä melatoniinivalmiste mitä kävin lääkäriltä noutamassa näyttäisi viimeinkin tuoneen avun unettomuuteen. Ainakin oloni on monin verroin rauhallisempi ja nukahtaminen käy helpommin kun ei käy ylikierroksilla! Siis aivan mahtavaa! Odotan iltaa milloin pääsen taas ottamaan tabuletin :) rauhoittuneen olon huomaan mm.hengityksestä, mikään rentoutuskikka ei tähän ole aiemmin auttanut muutamaa minuuttia pidempää. En olisi uskonut että näin nopeasti alkaa vaikuttamaan.
 Oisko tuo stressi liittyen mm.homehommeleihin sitten kuluttanut serotoniinivarastot tyhjiin niin että melatoniinin eritys sitten olematonta? Hm?
 Toivon mukaan tämä tästä korjaantuu ja elimistö pääsee unen muodossa paikkailemaan vaurioita mitä homehelvetti toi mukanaan.http://www.fluoridealert.org/health/pineal/ 
 Tällainen jännä juttu löytyi fluorista ja siitä miten se sotkee käpyrauhasen toiminnan ja aiheuttaa fluorilla hoidetuilla eläimillä unettomuutta. Testaamaan nyt uutta fluoritonta hammastahnaa, vesijohtovedestä ei taida päästä mihinkään..
 Olen lueskellut myös viimeaikoina pineaalikystista, joka 10.llä ihmisellä sellainen kuulemma löytyy ja ovat kuulemma usein vaarattomia nestarakkuloita. Jossain tapauksissa ne voivat kasvaa niin isoiksi että aiheuttavat erinäisiä oireita.
 Eikös tämä kystamuodostuskin liittynyt myös jollain tapaa homeisiin?
- .melatoniin_ kirjoitti:http://www.fluoridealert.org/health/pineal/ 
 Tällainen jännä juttu löytyi fluorista ja siitä miten se sotkee käpyrauhasen toiminnan ja aiheuttaa fluorilla hoidetuilla eläimillä unettomuutta. Testaamaan nyt uutta fluoritonta hammastahnaa, vesijohtovedestä ei taida päästä mihinkään..
 Olen lueskellut myös viimeaikoina pineaalikystista, joka 10.llä ihmisellä sellainen kuulemma löytyy ja ovat kuulemma usein vaarattomia nestarakkuloita. Jossain tapauksissa ne voivat kasvaa niin isoiksi että aiheuttavat erinäisiä oireita.
 Eikös tämä kystamuodostuskin liittynyt myös jollain tapaa homeisiin?ei enää missään suomessa eikä ole ollut enää pitkään aikaan 
- melatoniini_. kirjoitti:ei enää missään suomessa eikä ole ollut enää pitkään aikaan Ok! 
 Eikö edes vähäisiä pitoisuuksia? :)
 Tosin onhan maaperässä ja vihreässä teessäkin jonkinnäköistä fluoria, mutta onko tämä fluori sitten harmittomampaa tai mistä se edes on peräisin?
 Kyseleepi tyhmä.
 
- AnonyymiMinä kokeilin melatoniini pillereitä ei oikein tehoa ja näin painajaisia nyt löysin prismasta suihkepullon Hyvän olon apteekin suihkeen ja olen käyttänyt muutaman suihkeen ja illalla nukahdan hyvin. On valmistettu Espanjassa liekö erilainen kuin melatoniini kuin meillä ei ole aiheuttanut painajaisia unia kyllä näen normaalisti kannattaa mielestäni kokeilla itse aloitin kokeeksi kolmella suihkeella nt jotain 4 5 suihketta tuote 1.9mg 
- AnonyymiOlen käyttänyt pari vuotta itselläni toimii, luulen että myös se vaikuttaa että elämä on nykyisin säännöllistä. Väittävät että olisi hyvä jos pääsisi joka päivä nukkumaan samaan aikaan illalla. 
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset738114
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti905737
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut443882
- Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen"Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu923652
- Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessäänmutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät443645
- Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueitasillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi603594
- Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueitanäin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään263236
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1133060
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k572859
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral972833