Mitä yhteisövero tarkoittaa käytännössä? Siis maksaako jokainen Oy tosiaan ensin tuotteistaan alvia 23 % ja sitten vielä yhteisöveroa 26 % eli yrityksen tuloista maksetaan veroa 49 % ja sitten vielä omistaja maksaa ansioistaan/pääomatulostaan veroa? Eihän tämän ole mahdollista. Eihän yritys voi tehdä voittoa, jos näin on. Mitä en ole tajunnut?
Vero.fi:
"Yhteisövero on osakeyhtiöiden ja muiden yhteisöjen maksama tulovero, jonka määrä on 26 % yhteisön verotettavasta tulosta."
Yhteisövero?
6
2309
Vastaukset
- 8+8
Verotettava tulo = veronalaiset tuotot - vähennyskelpoiset kulut. Yhteisöveroa maksetaan käytännössä siis voitosta, ei liikevaihdosta kuten arvonlisäveroa. Jos yritys ei tee voittoa, ei se maksa myöskään yhteisöveroa.
- jjjjjjjjjj
Kansainväliset yritykset voi kikkailla itsensä tilaan missä ei tarvitse maksaa yhteisöveroa. mm. kotiuttamalla voitot vähennyskelpoisina kuluina emoyhtiölle. Lisenssimaksuina, velkojen lyhennyksinä sun muuna.
Täysin varmasti esim. McDonalds, Nestle (mm. Valio jäätelöt, Bona ja Piltti lastenruuat) tätä tekevät vaihtelevissa määrin. Tällä saadaan voitot maksimoitua. Mitä enemmän rahaa niin enemmän voi kiertää veroja, kun on mahdollisuuksia tehdä niin. Ei pikkufirmalla ole paljoa mahdollisuuksia kotiuttaa rahoja pienen veron maahan ja hoitaa hankintoja sitä kautta.- joku vaan
Google parempi esimerkki.
Niillä on joku kuvio missä euroopan toiminnot ovat Irlannissa ja omistus Hollannissa. Veroprosentti on hämmästyttävän pieni ja kaikki on laillista.
- dskfjöaslfjöl
Ajattele asia niin, että ALV on koko ajan verottajan rahaa, ei yrityksen rahaa. Asiakas maksaa tuotteestasi sinulle tuotantokustannukset voiton verottajalle alvin, jonka sinä VÄLITÄT verottajalle.
- Kukin omastaan
Juu, ALV on kulutusvero, ei yritykselle tulosvaikutteinen erä. ALV:n maksaa nk. loppukäyttäjä tavaroiden ja palveluiden hinnoissa eli käytännössä kuluttaja tai muu ei-arvonlisäverovelvollinen, jolla ei ole ostojen vähennysoikeutta. Alv-velvollinen yritys siis toimii alv:n laskijana ja tilittäjänä valtiolle.
Yhteisövero on osakeyhtiöiden ja muiden tuloverovelvollisten yhteisöjen, kuten säätiöiden, verotettavasta tulosta perittävä vero (26 %/2011).
Osingot on voitonjakoerä, joka on taas osingonsaajan tuloja ja verotetaan osakkeenomistajilta pääomatulona ja/tai ansiotulona. Yritys ja sen omistaja ovat kaksi erillistä verovelvollista. - tilitoimistoyrittäjä
Jokainen yritys maksaa ensin alvia 23 % kaikista myymistään tavaroista ja palveluista. Yhteisövero maksetaan verotettavasta tuloksesta - eli kun myynnistä vähennetään liiketoimintaan kohdistuneet hankinnat ja palkkakulut, niin siitä maksetaan sitten yhteisövero. Eli ei se käytännössä ole ihan 49 %, mutta kyllä jokainen yritys joutuu valtaosan tuloistaan tilittämään verottajalle. Ja sitten vielä omistajat maksavat sekä ansioistaan että mahdollisista osingoistaan veron.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1123413Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja801261GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys501235- 831202
Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!351102- 601047
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn28963- 53897
- 67888
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39882