Valtio hoitaa demokraattisesti ne asiat.
MTK nytkin, kuin olisi osapuoli eduskuntavaaleihin.
Ei järjestö ole demokraattinen puolue.
MTK nytkin, kuin olisi osapuoli eduskuntavaaleihin.
Ei järjestö ole demokraattinen puolue.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Veronmaksajien RAHOJA noin 4,4 MILJARFIA EUROA vuodessa!! tuollainen HINTA KARTELLI YHDISTYS siss mtk on ehdottomasti lakkautettava!!
MTK on suurmaanomistajien talouspoliittinen painostusjärjestö. Kepu on MTK:n poliittinen siipi, jolla se osallistuu valtakunnan politiikaan.
Samoin oli kommunisteilla järjestetty SKP:n poliittiseksi peitejärjestöksi SKDL.
kylläkin täysin suomn kepua!! NKP-KGB edustajana suomessa silloin toimi urkki, kukas nyt? kiviniemi luultavasti..
lopetamme MTK:n.
"LUOTTAA" :))))))
SAK punikkeihinkin ;)))
Pikkusen eläkerahat hupenee mutta hyvään tarkoitukseen...
SAK:n johtajien taskuun.
mainita SAK/DEMU/PUNIKKI!! oppas jatkossa TALIKKOkommari tarkempi!!
josta punikki Ihalainen nussi puolen miljoonan euron lisäeläkkeen itselleen.
Kyllähän se pikkusen harmittaa, toki ;)))
ois ny nostanut palkkiotaan vaikka 5milliin :))
MTK on ylläpitänyt tehotonta ja kallista maataloutta. Se on estänyt maatalouden kehittymisen; on vain pyritti tukiaisten maksimointiin.
Suomessa maataloustuet ovatkin viisinkertaiset esim. Saksaan ja Ranskaan verrattuna.
Nyt jäit vaheesta kiinni pitkät kalsarit nilkoissa kapin tapaan ;)))
Maanantain Hesari todisti kokosivun jutulla vallan muuta Ranskan ja Saksan tukiaisista...
Ranska Saksa 146miljoonaa asukasta yhteensä ja maksavat todellakin enemmän maataloustukea kuin suomi...... mutta mutta sit kun jaetaan maatloustukiaiset per asukas niin jo vot Suomi maksaa viisinkertaisen maataloustuen!!
Ja ei siihen etelän-metiaan saa luottaa ;)
Jos jotain tässä maassa pitäis ulkoistaa, niin se olisi matalous ja niin saadaan nämäkin ihmiset tuottavaan työhön ja enennkaikkea rehelliseen työhön jossa korvaus maksetaan työpanoksen mukaan eikä uuninpankolla makamisesta.
ilman verokirjaa hääräileviä työläisiä ja "yrittäjiä", niin niistäpä ei paljon kassa kasva ;)))
Minähän sanoin että rehelliseen työhön, mikä siinä nyt on niin vaikea ymmärtää. Olisiko hyvä käyttää edes jotain suojainta siellä navetassa, kun tuntuu tuo aivotoiminta pölystä pahasti kärsinyt.
rehelliseen työhön on niitä Grimmin satuja, joita ei enää edes kirjoiteta.
Terveiset iltalypsyltä ;)))
PUNIKKINA OLEN TEHNYT 40V.TÖITÄ VEROKIRJALLA.TOISTA SE ON NOILLA MAALAISPITÄJILLÄ JOTKA TEKIVÄT PUNIKIN OLON VAIKEAKSI PITI MUUTTAA KAUPUNKIIN VEROJA KARTUTTAMAAN.
EK on tällä hetkellä takapajuisin järjestö. Mikään kokonaistaloudellinen, järkevä vaihtoehto ei tule kuuloonkaan, vaan järjestö teutaroi täysin järjettömiä. Muiden muassa paikallista sopimista, eli paluuta työnantajan diktatuuriin. Muutenkin asenne on vähintäänkin pömpöösi.
Suomen maatalous on liian kallista hyötyyn verrattuna. Suomen maatalouden voi mainiosti ulkoistaa. Sen jälkeen Suomen ei enään tarvitse ottaa ulkomaan lainaa.
Tuolta
https://portal.mtt.fi/portal/page/portal/mtt/mtt/ajankohtaista/uutiset/2009/Maataloustulo%20nousee
selviää että maatalouden kokonaistuotto on noin 4,3 miljardia. Tästä lähes 2 miljardia (lähes 45%) on tukia ja vähän yli 2,3 miljardia myyntituottoja. Mutta että lähes 2 miljardin tuella saadaan tuotettua 2,3 miljardin arvoiset tuotteet? Sama asian kuin annettaisiin Nokialle tukea yhtä paljon kuin on Nokian kännykkämyynti?
Ja harjoitetulla maatalouspolitiikalla on myös omat vaikutuksensa kuten tuolta
http://www.soininvaara.fi/2009/11/28/maatalouden-siirto-pohjoiseen-on-virhe/
voidaan havaita. Alempien tukien takia etelän tuotanto on alenemassa ja samaan aikaan pohjoisen tuotanto kasvaa kuten vaikka noista
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/08/fi_FI/maidontuotanto_kasvuu_rajusti_pohjois_pohjanmaalla/
http://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/paauutiset/11/fi_FI/Maitovaltuuskunta_leikkaisi_Calueen_tuottajien_tukia/
huomataan. Mutta onko politiikka järkevää. Pohjoisessa kotieläintuotanto kasvaa ja raivataan uusia peltoja. Samaan aikaan etelässä valmiit paremmat pellot laitetaan vajaatuottoon luonnonhoitopelloksi kun ei kannata pitää niitä kotieläimiä joille sen sadon voisi syöttää ja viljan viljely ei kannata. Järkevää (MTK? Keskusta?) politiikkaa? Vai hölmöläisten peiton jatkamista?
Tehdäänkö maataloudella aluepolitiikkaa? Ja jos niin kuka tekee? Ja onko se järkevää politiikkaa? Oletteko muuten koskaan laittaneet päällekkäin tuota tukialuekarttaa ja puolueiden kannatuskarttaa eduskuntavaaleissa? Laittakaapa?
EIHÄN MEIDÄN TARVI PUUTTUA TOISTEN JÄRJESTÖELÄMÄÄN,KUNHAN PELAAVAT OMILLA RAHOILLA EIKÄ VALTION,MIKÄ KYLLÄ KEPULTA ONNISTUISI SEKIN
MTK ja Kepu ovat kumpikin rikollisjärjestöjä.
hyväksynyt LAKI ehdotusta jossa kiellettäisiin rikollisliikoihin kuuluminen. Sen jälkeen kepu jouduttais lakkauttamaan:))
Kepu ja MTK ovat kummatkin rikollisjärjestöjä. Tämän takia Kepu ei hyväksy lakia, joka kriminalisoi rikollisjärjestöjen jäsenyyden.
tulisi kunnolla voimaan ja kieltäis nämä rikollisjärjestöt ja niihin kuulumisen.
MTK ja Kepu ovat rikollisjärjestöjä. Kiviniemi on mafiapomo.
saatko jotain kiksejä siitä?
mikäli järjestö ei ole lain vastainen. sak yritti viime vaaleissakin vaikuttaa vaalitulokseen, se kuuluisi lakkauttaa