Majoitusta Sollerissa

jvr

Olemme menossa toukokuussa Mallorcalle, lennot on jo varattu. Tarkoituksemme olisi majoittua Solleriin. Onko vinkkejä majoituksesta kahdelle aikuiselle (ei hotelli)?

5

427

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • don luis

      vaan puerto solleriin.pistin googleen habitaciones para alquilar,puerto soller.näkyihän siellä jotain olevan,alkakaa siitä.

      • jvr

        Miksi valitsisit mieluummin Puerto de Sollerin? Emme ole menossa rantalomalle, joten meille ranta ei ole tärkeä. Haemme ehkä enemmän pikkukaupunkifiilistä. Onko Sollerista jotain negatiivista kerrottavaa?


      • don luis
        jvr kirjoitti:

        Miksi valitsisit mieluummin Puerto de Sollerin? Emme ole menossa rantalomalle, joten meille ranta ei ole tärkeä. Haemme ehkä enemmän pikkukaupunkifiilistä. Onko Sollerista jotain negatiivista kerrottavaa?

        paikkakunnat espanjassa ovat ikäänkuin pareja siten että on ensin,vaikkapa soller ja sitten sen puerto(satama).sollerissa käyneenä pidän sitä hieman turhan vaatimattomana,ikäänkuin puerton "satelliittina"joka ei ainakaan kaupungin keskialueella ole kovinkaan viihtyisä.en tunne riittävästi sen laita-alueita joissa voi olla vaikka kuinka idyllisiä ja edullisia asuinpaikkoja.mallorca jos mikään on tyypillisimpiä rantakohteita joten ajatus meni tälle uralle.tottakai siellä voi asua rannattakin.


      • Pueblo y puerto
        don luis kirjoitti:

        paikkakunnat espanjassa ovat ikäänkuin pareja siten että on ensin,vaikkapa soller ja sitten sen puerto(satama).sollerissa käyneenä pidän sitä hieman turhan vaatimattomana,ikäänkuin puerton "satelliittina"joka ei ainakaan kaupungin keskialueella ole kovinkaan viihtyisä.en tunne riittävästi sen laita-alueita joissa voi olla vaikka kuinka idyllisiä ja edullisia asuinpaikkoja.mallorca jos mikään on tyypillisimpiä rantakohteita joten ajatus meni tälle uralle.tottakai siellä voi asua rannattakin.

        voisin hyvinkin kuvitella viettäväni lomani Sollerin kylässä,minusta se oli erittäin sievä paikka.
        Puerton alueella on mielestäni enempi turisteja,Sollerin kylässä saa tuntumaan "aidompaan "elämään".

        Kannattaa tutustua molempiin paikkoihin.


    • Soller rules

      Hep,

      Palasimme juuri Sollerista. Vietimme koko viikon keskustan pikku hotellissa nimeltä Can Isabel. Suosittelen, paikka on eroaa positiivisesti massojen hotelleista. Kaikki huoneet ovat erilaisia ja aamiainen tarjoillaan pöytään puutarhassa tai antiikisessa ruokasalissa jos ilma on huono. Varasimme hotellin netistä ja se maksoi ~ 830/vko.

      Tee google-haku "soller can isabel".

      Port de Soller voi tuntua aluksi kivalta. Siinä vaiheessa kun haluaa hieman liikkua ympäristössä joko jalan tai julkisilla kulkuneuvoilla, niin huomaa että Port de Soller ei ole paras tukikohta.

      Sollerista pääsee suoraan tosi mahtaville kävelyreiteille. Suoraan tarkoittaa sitä, että parissa kymmenessä minuutissa olet kaupungin ulkopuolella tosi siistissä maalaismaisemassa kapuamassa kohti vuoria (jos niin haluat).
      Päivän kävelyllä (9h) voit valloittaa vaikkapa 1091 metrisen L'Ofren huipun. Google-haku "puig de l'ofre". Tämä on klassikkokävely. Homma onnistuu asiallisilla eväillä, vaelluskengillä ja järkevällä matkavauhdilla.
      Mikäli et ymmärrä näistä kävelyistä mitään, niin voi olla että port de Soller on oikea paikka Sinulle. Kävelyreiteille ei pääse mistään niin hyvin kuin suoraan Sollerista. Homman kruunaa se kun voi marssia uupuneen oloisena keskusaukiolle ja nauttia sopivia virvokkeita. Mitä myöhempään ja mitä likaisemmissa kengissä saavut paikalle, niin keräät pisteet muilta turisteilta. Tässä vaiheessa askemittarin toivottavasti näyttää yli 30000 askelta.

      Kaikki bussit kulkevat Sollerin kautta Palman, Deian ja Llucin suuntaan. Täytyy kyllä myöntaa, että monesti bussi oli jo melko täynnä kukkahattutädeistä saapuessaan Solleriin Port de Sollerista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      10002
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4842
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3300
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1740
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1560
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe