Olemme menossa toukokuussa Mallorcalle, lennot on jo varattu. Tarkoituksemme olisi majoittua Solleriin. Onko vinkkejä majoituksesta kahdelle aikuiselle (ei hotelli)?
Majoitusta Sollerissa
5
410
Vastaukset
- don luis
vaan puerto solleriin.pistin googleen habitaciones para alquilar,puerto soller.näkyihän siellä jotain olevan,alkakaa siitä.
- jvr
Miksi valitsisit mieluummin Puerto de Sollerin? Emme ole menossa rantalomalle, joten meille ranta ei ole tärkeä. Haemme ehkä enemmän pikkukaupunkifiilistä. Onko Sollerista jotain negatiivista kerrottavaa?
- don luis
jvr kirjoitti:
Miksi valitsisit mieluummin Puerto de Sollerin? Emme ole menossa rantalomalle, joten meille ranta ei ole tärkeä. Haemme ehkä enemmän pikkukaupunkifiilistä. Onko Sollerista jotain negatiivista kerrottavaa?
paikkakunnat espanjassa ovat ikäänkuin pareja siten että on ensin,vaikkapa soller ja sitten sen puerto(satama).sollerissa käyneenä pidän sitä hieman turhan vaatimattomana,ikäänkuin puerton "satelliittina"joka ei ainakaan kaupungin keskialueella ole kovinkaan viihtyisä.en tunne riittävästi sen laita-alueita joissa voi olla vaikka kuinka idyllisiä ja edullisia asuinpaikkoja.mallorca jos mikään on tyypillisimpiä rantakohteita joten ajatus meni tälle uralle.tottakai siellä voi asua rannattakin.
- Pueblo y puerto
don luis kirjoitti:
paikkakunnat espanjassa ovat ikäänkuin pareja siten että on ensin,vaikkapa soller ja sitten sen puerto(satama).sollerissa käyneenä pidän sitä hieman turhan vaatimattomana,ikäänkuin puerton "satelliittina"joka ei ainakaan kaupungin keskialueella ole kovinkaan viihtyisä.en tunne riittävästi sen laita-alueita joissa voi olla vaikka kuinka idyllisiä ja edullisia asuinpaikkoja.mallorca jos mikään on tyypillisimpiä rantakohteita joten ajatus meni tälle uralle.tottakai siellä voi asua rannattakin.
voisin hyvinkin kuvitella viettäväni lomani Sollerin kylässä,minusta se oli erittäin sievä paikka.
Puerton alueella on mielestäni enempi turisteja,Sollerin kylässä saa tuntumaan "aidompaan "elämään".
Kannattaa tutustua molempiin paikkoihin.
- Soller rules
Hep,
Palasimme juuri Sollerista. Vietimme koko viikon keskustan pikku hotellissa nimeltä Can Isabel. Suosittelen, paikka on eroaa positiivisesti massojen hotelleista. Kaikki huoneet ovat erilaisia ja aamiainen tarjoillaan pöytään puutarhassa tai antiikisessa ruokasalissa jos ilma on huono. Varasimme hotellin netistä ja se maksoi ~ 830/vko.
Tee google-haku "soller can isabel".
Port de Soller voi tuntua aluksi kivalta. Siinä vaiheessa kun haluaa hieman liikkua ympäristössä joko jalan tai julkisilla kulkuneuvoilla, niin huomaa että Port de Soller ei ole paras tukikohta.
Sollerista pääsee suoraan tosi mahtaville kävelyreiteille. Suoraan tarkoittaa sitä, että parissa kymmenessä minuutissa olet kaupungin ulkopuolella tosi siistissä maalaismaisemassa kapuamassa kohti vuoria (jos niin haluat).
Päivän kävelyllä (9h) voit valloittaa vaikkapa 1091 metrisen L'Ofren huipun. Google-haku "puig de l'ofre". Tämä on klassikkokävely. Homma onnistuu asiallisilla eväillä, vaelluskengillä ja järkevällä matkavauhdilla.
Mikäli et ymmärrä näistä kävelyistä mitään, niin voi olla että port de Soller on oikea paikka Sinulle. Kävelyreiteille ei pääse mistään niin hyvin kuin suoraan Sollerista. Homman kruunaa se kun voi marssia uupuneen oloisena keskusaukiolle ja nauttia sopivia virvokkeita. Mitä myöhempään ja mitä likaisemmissa kengissä saavut paikalle, niin keräät pisteet muilta turisteilta. Tässä vaiheessa askemittarin toivottavasti näyttää yli 30000 askelta.
Kaikki bussit kulkevat Sollerin kautta Palman, Deian ja Llucin suuntaan. Täytyy kyllä myöntaa, että monesti bussi oli jo melko täynnä kukkahattutädeistä saapuessaan Solleriin Port de Sollerista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1986908- 1592036
- 1131688
- 511390
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️551238Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢501098Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu1001074Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?7996Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan251954- 41929