Jokusen kerran vuodessa tulee pikku simoissa laitettua joku hölmö Bavaria aloitus, muutaman viikon jälkeen muistaa ehkä käydä kurkkaan kun fanaattiset Bavarian puolustajat alkaa täällä todisteleen tosissaan muille kuinka hyvä rompe toi Ikea kanootti oikein onkaan.Onneksi en omista moista itsetunnon alentajaa.
Nyt sitten kuuluu vastatata tähän viestiin jotain homescandi juttua ja luetella jotain bavarian lys lukuja, niin tai sitten mainita että olenkin veneetön kadehtija, jok ei koskaan ylety ostamaan moista saksan tusina ihmettä
Nyt sitten kuuluu vastatata tähän viestiin jotain homescandi juttua ja luetella jotain bavarian lys lukuja, niin tai sitten mainita että olenkin veneetön kadehtija, jok ei koskaan ylety ostamaan moista saksan tusina ihmettä
Vastaukset 21
Vanhimmat
No niin, ensimmäinen Fifi jo terhakkaalla iltahaukulla :)
Osta Bella sinusta tulee onnellinen!
Hanki elämä
"Hanki elämä" on kohtuuttoman usein nähty kommentti, ja jälleen kerran kommentin perusteena on ilmiselvästi se, että vastaaja ei ole ymmärtänyt yhtään mitään viestistä, johon hän on "vastaamassa". Tuskin vastaaja edes ymmärtää, mitä "hanki elämä" tarkoittaa, koska siitä on tullut vain yleinen veetuilufraasi.
Mitäpä jos yrittäisit itse löytää jotain järkevämpää tekemistä, "sekoo00000"?
hanki ite salesta saa kympillä.. >.>
Näillä palstoilla joku tai jotkut ovat ottaneet urakakseen solvata Bavarioita ja tämä jatkuu jatkumistaan. Alkaa jo tuntua ääliömäiseltä. Ei kaikkien tarvitse niistä tykätä enkä ole koskaan omistanut. Joskus hetkittäin harkinnut toki. Kun kyseessä on maailman toiseksi eniten purjeveneitä valmistava konserni (Bavaria, Cantiere del Pardo, Dufour) niin jotkut aivan ilmeiseti pitävät hinta- laatu-suhdetta sopivana. Sama pätee ykköskonserniin Beneteau-Jeanneau-CCNB, Lagoon jne. Kyllä keskieurooppalaiset ovat ihan oikeasti asiantuntevaa purjehtijaväkeä. Ja parjatut venetehtaat tuottavat vuodessa veneitä enemmän kuin kaikki pohjoismaiset purjevenevalmistajat yhteensä vuosikymmenessä. Antaa Bavaristien purjehtia rauhassa. Jotkut mallit ovat ihan kivan näköisiä ja viikon vuokrakäytössä täysin sopivia.
oli ihan nättejä ja purjeveneen näköisiä. Sitten meni jokin pieleen........
sitä yksi bavarian puolustaja, järkevä sitä, järkevä tätä
Bavarian kannattajia on 2000-luvun puolenvälin jälkeen ollut valtaosa purrenostajista. Itsekin ostin käteisellä sellaisen vuonna 2006 ja olen ollut erinomaisen tyytyväinen päätökseeni. Isompaan vaihtoa olen toki harkinnut, mutta merkkiä en mene hyvistä kokemuksistani johtuen vaihtamaan.
Nähdään venemessuilla, siitä se kevät alkaa!
Kaikki häpee teitä, meidän kissakin häpee Bavaria kuskeja,ihmiset nauraa teille vesillä, hähää
Naurettava hupi mulla, keskustella selvinpäin köyhien ja tampioiden kanssa.
Tiedätkös, minä omistan ihan oikean avomerikelpoisen purjeveneen.
Valtameriä on ylitetty purjealuksilla aina muutaman metrin pituisista yli sata metrisiin, siis moni purjealus on avomerikelpoinen. Myös uimalla on päästy pitkälle, oikeista varusteita ja henkilöistä on kiinni miten merellä matkanteko sujuu.
http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/Maailmanennätys - 56-vuotias nainen ui Atlantin yli!/art-1288337308295.html
Parasta A luokkaa on
Parhaassa A-luokassa maston olisi syytä tulla kannesta läpi. Monessa CE category A:n veneissä näin ei ole.
Onpahan silti, kaikilla ei
on mielestäni kovin vaarallinen haveri. En haluaisi sellaista kokea ainakaan avomerellä.
Voin lohduttaa sinua, että et ole ainoa palstalle kirjoittaja, jonka mielen tasapaino on järkkynyt. Yleensä tuo ilmenee jonkin koetun, jopa tiedostamattoman vastoinkäymisen jälkeen katkeruutena tai tarpeena alistaa jotakuta tai joitain, kuten sinunkin tapauksessasi näyttää olevan.
Toinen mahdollinen syy kirjoittaa tavallasi liittyy älykkyyteen. Olet varmasti kuullut sen vanhan Etelä-Espoosta peräisin olevan sanonnan: "Hullulla on halvat huvit".
Ja idiootilla ilmaiset
minkä vene merkin osastolla jonotettaan katsomaan mielenkiintoisia uutuuksia. Bavaria jyrää, ei sille kukaan mitään mahda. Messujen suosituin vuodesta toiseen. Ei auta vaikka täällä kuinka mollattaisiin.
Minulla on CE Category A -vene hankittuna GE Capital B-maksusuunnitelmalla niin veneen käyttöiällä ei ole minulle mitään väliä, en sitä kuitenkaan maksa loppuun ennenkuin vaihdan asuntovaunuun tai muuten romahdan henkisesti.