Isot altakasteluruukut ovat aika toimivia. Mutta miksi pienet altakasteluruukut ovat usein viherkasvien tappovälineitä? Miksiköhän? Olisko selitys se, että isoissa ruukuissa mullan kosteuspitoisuus vähenee yläkerroksissa ja sitä kautta juuret saavat ilmaa. Ja pienissä ruukuissa mullan kosteuspitoisus on suuri koko multatilassa eikä ilmalle jää tilaa.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Minä vaihdoin limoviikunani isoon altakastelu ruukkuun, se on nyt puolitoista metriä korkea ja reilun metrin leveä. joudun leikkaamaan sitä aika rankalla kädellä koska se kasvaa kesässä uskomattoman paljon. olen siirrellyt sitä ikkunalta toiselle ja nyt kasviseni on lattialla länsi ikkunan vieressä ja alkoi taas työntämään lehtiä kovalla vauhdilla. talvella pidän kukkalamppua niin lehtien "vaihto"on pienempää. limoni on kauniin tuuhea ja runsaslehtinen. joten ihmettelen "asiantuntijoiden"puheita että päältäkastelu on vain hyväksi???Kasvi kun juo todella paljon koska on rehevä.
Limo pitää tasaisesta kosteudesta eli altakasteluruukku on hyväksi kasville. Mullan perusteellinen kuivuminen on pahasta kuin myös veto ja varsinkin kylmä sellainen.
Luultavasti olet oikeassa. Toinen syy voi olla se, että pienen kasvin veden tarve ei ole niin suuri, että säiliössä kärsisi olla koko ajan vettä. Mätänee vissiin.
Toisaalta isot kasvit hyötyy. Mulla oli ikivanha kiinanruusu altakasteluruukussa, en vaihtanut multia enkä mitään, kastelin vain säiliöön. Yks kevät kippasin nurin ja kas! Juuret oli kasvaneet ritilästä läpi ja vallanneet koko vesitilan, siinä oli selvittämätön pulma. Nostin takas purkkiin ja siinä se on vieläkin, vesiviljelyssä kun multaa ei mahu mihinkään koloon:))