Altakasteluruukut

Isot altakasteluruukut ovat aika toimivia. Mutta miksi pienet altakasteluruukut ovat usein viherkasvien tappovälineitä? Miksiköhän? Olisko selitys se, että isoissa ruukuissa mullan kosteuspitoisuus vähenee yläkerroksissa ja sitä kautta juuret saavat ilmaa. Ja pienissä ruukuissa mullan kosteuspitoisus on suuri koko multatilassa eikä ilmalle jää tilaa.

3

2334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jamata

      Minä vaihdoin limoviikunani isoon altakastelu ruukkuun, se on nyt puolitoista metriä korkea ja reilun metrin leveä. joudun leikkaamaan sitä aika rankalla kädellä koska se kasvaa kesässä uskomattoman paljon. olen siirrellyt sitä ikkunalta toiselle ja nyt kasviseni on lattialla länsi ikkunan vieressä ja alkoi taas työntämään lehtiä kovalla vauhdilla. talvella pidän kukkalamppua niin lehtien "vaihto"on pienempää. limoni on kauniin tuuhea ja runsaslehtinen. joten ihmettelen "asiantuntijoiden"puheita että päältäkastelu on vain hyväksi???Kasvi kun juo todella paljon koska on rehevä.

    • Limo pitää tasaisesta kosteudesta eli altakasteluruukku on hyväksi kasville. Mullan perusteellinen kuivuminen on pahasta kuin myös veto ja varsinkin kylmä sellainen.

    • Luonto hoitaa..

      Luultavasti olet oikeassa. Toinen syy voi olla se, että pienen kasvin veden tarve ei ole niin suuri, että säiliössä kärsisi olla koko ajan vettä. Mätänee vissiin.

      Toisaalta isot kasvit hyötyy. Mulla oli ikivanha kiinanruusu altakasteluruukussa, en vaihtanut multia enkä mitään, kastelin vain säiliöön. Yks kevät kippasin nurin ja kas! Juuret oli kasvaneet ritilästä läpi ja vallanneet koko vesitilan, siinä oli selvittämätön pulma. Nostin takas purkkiin ja siinä se on vieläkin, vesiviljelyssä kun multaa ei mahu mihinkään koloon:))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      73
      5579
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      274
      4890
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3214
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2653
    5. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2282
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1566
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    8. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      29
      1408
    9. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1220
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      127
      855
    Aihe