Maanmyyntikielto yllätti viranomaiset.
Venäläisten vuoden alussa ulkomaalaisille julistama maanostokielto yllätti laajuudellaan suomalaiset politikot ja virkamiehet. Kielto koskee raja-alueita, joiden laajuus on syvimmillään jopa parisataa kilometriä. Muuallakin Venäjällä ostaminen on riski, koska hankitun maa-alueen rekisteröinti on kyseenalaista.
Suomalaispoliitikot ovat pitkään olleet suureen ääneen vaatimassa vastavuoroista kaupantekoa. Kun venäläiset saavat ostaa maata täältä, pitäisi suomalaistenkin saada ostaa sieltä.
Presidentti Dmitri Medvedevin tammikuun yhdeksäntenä päivänä antama ukaasi iskeytyi kuin märkä rätti vasten näiden vastavuoroisuuspuhetta ylläpitäneiden päättäjien kasvoja. Kielto tuli pyhäpäivänä, keskellä venäläisten tärkeintä lomakautta.
- Se tuli puskasta. Olihan se aika omituista, kun meidän maiden väliset suhteet ovat erittäin hyvät, niin sitten tällaisen asian ulkoministeri lukee lehdestä. Ei se nyt kovin hyvältä kuulosta, valittelee eduskunnan ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Pertti Salolainen.
Salolaisen mukaan hallitus on lähtenyt siitä, että vastavuoroisuusteeman pitäminen esillä saa venäläiset jossain vaiheessa ilmoittamaan neuvottelujen alkamisesta. Näin ei kuitenkaan tapahtunut.
- Tässä mielessä voi sanoa, että Suomi ja EU yllätettiin housut kintuissa, Salolainen harmittelee.
Suomessa kauppa käy
Suomessa maakauppoja tehdään venäläisten kanssa yhä entiseen malliin. Maanmittauslaitoksen mukaan venäläisten yksityishenkilöiden omistuksessa on Suomessa jo noin viitisentuhatta kesämökki- ja asuinkiinteistöä tontteineen. Myytyjen maa-alueiden koko vaihtelee muutamasta tuhannesta neliöstä muutamiin satoihin hehtaareihin.
Yksityishenkilöiden tekemien kauppojen lisäksi laajoja maa-alueita ovat hankkineet venäläisten nimiin rekisteröidyt yhtiöt sekä yhtiöt, joiden omistus on tiettävästi Venäjällä. Näiden maakauppojen todellista lukumäärää ja kokonaispinta-alaa suomalaisviranomaiset eivät osaa kertoa.
Suomi päätti poistaa kaikki ulkomaalaisten kiinteistönhankintaa koskevat rajoitukset EU:n liittymisneuvottelujen yhteydessä 90-luvun alussa. Esko Ahon hallituksen tekemä linjaus tuli täytäntöön vuonna 1999, kun presidentti Martti Ahtisaari vahvisti allekirjoituksellaan Ahon hallituksen petaaman ja uuden eduskunnan hyväksymän lain.
- Se oli ihan läpihuutojuttu tuossa vaiheessa. En muista, että asiasta olisi keskusteltu lainkaan, mentiin vain vähimmän vaivan periaatteella, muistelee lakiesityksen ympäristöministerinä allekirjoittanut, nykyinen vihreiden europarlamentaarikko Satu Hassi.
- Silloin kukaan ei arvannut, missä laajuudessa nimenomaan venäläisten kiinteistöostot Suomessa tulisivat tapahtumaan, Hassi muistelee.
MTV 3 45 min klo 20.00 Venäläisille myydyt maat.
Rajavyöhyke
5
292
Vastaukset
- vahvemman laki
katsovat että heidän Suomesta ostamansa maa on osa äitivenäjää. Mikäli Suomi joskus yrittää pakkolunastaa
takaisin näitä venäläisten omistavia maa-alueita, ryhtyy Venäjän armeija puolustamaan kansalaistensa omistuksia Suomessa voimakeinoin.- 20 + 16
niitä mörköjä voi olla myös siellä.
- Naiseni on Venäjältä
Hyvänen aika mitä juttuja. Laajuus on todella kaukana.
- älkää katsoko?
Se on vain MTV propakandaa ne ostaa kellä rahaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa625182Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370