Moi. jatkuvasti tulee vastaan ohileimattuja merkkejä, osa 1930-luvulta alkaen. Onko niillä mitään arvoa ja mikäli on niin miten "hinnoitella". ei leimattuja muttei postituoreita joten mitä ovat silloin? roskaa?
ohileimatun arvo/arvostus
6
489
Vastaukset
- kaikki kelpaa
Pestynä niitä voi myydä kirpparilla, kun vaan mainitsee, että liimapinta puuttuu. Sen voi merkitä yhdellä tähdellä, kun postituoreessa on kaksi tähteä. Hinta tietysti vähän LaPe:a alemmaksi. Kaikki eivät ole yhtä kronkeleita merkkiensä suhteen.
- em.em.e
Mistä olet käsityksesi saanut? Jos kirppareille työnnetään merkkejä moisilla kriteereillä ja em.kerrotulla hinnoittelulla niin mun näkemys on että kyseessä on petoksen yritys.Kaksi tähteä on postituore,yksi tähti postituore liimakkeella,yksi tähti il. on liimaton ja leimaton. 1930-1962 merkit ilman liimaa ja leimaa lupaan ostaa hintaan 1% LaPe:sta.Jos joku enemmän maksaa niin siitä vaan.Ne ovat filateelisesti todella vähäarvoisia.Uudempia en huoli laisinkaan.
Toisin on jos jokin merkki on todella harvoin tavattava niin silloin liimaton ja leimaton on kokoelmassa paikallaan esim. jotkut vanhat 1800-luvun merkit sekä myohemmät vesileimaharvinaisuudet. - hyvä, että kelpaavat
em.em.e kirjoitti:
Mistä olet käsityksesi saanut? Jos kirppareille työnnetään merkkejä moisilla kriteereillä ja em.kerrotulla hinnoittelulla niin mun näkemys on että kyseessä on petoksen yritys.Kaksi tähteä on postituore,yksi tähti postituore liimakkeella,yksi tähti il. on liimaton ja leimaton. 1930-1962 merkit ilman liimaa ja leimaa lupaan ostaa hintaan 1% LaPe:sta.Jos joku enemmän maksaa niin siitä vaan.Ne ovat filateelisesti todella vähäarvoisia.Uudempia en huoli laisinkaan.
Toisin on jos jokin merkki on todella harvoin tavattava niin silloin liimaton ja leimaton on kokoelmassa paikallaan esim. jotkut vanhat 1800-luvun merkit sekä myohemmät vesileimaharvinaisuudet.Nuo -63 ja sen jälkeen painetut leimaamattomathan ovat vielä käypää valuuttaa tämän vuoden esim. ristisanatehtävien palautuksessa. Tarvitset vain liimapuikon niin kyllä se siitä. Takavuosina vaan käytettiin nimellisarvoltaan niin pieniarvoisia merkkejä, että niillä saa "tapetoida" koko kuoren, että se 75 senttiä täyttyy varmasti.
- em.em.e
hyvä, että kelpaavat kirjoitti:
Nuo -63 ja sen jälkeen painetut leimaamattomathan ovat vielä käypää valuuttaa tämän vuoden esim. ristisanatehtävien palautuksessa. Tarvitset vain liimapuikon niin kyllä se siitä. Takavuosina vaan käytettiin nimellisarvoltaan niin pieniarvoisia merkkejä, että niillä saa "tapetoida" koko kuoren, että se 75 senttiä täyttyy varmasti.
Eihän alkuperäinen kysymys kuulunut että voiko alkup.kriteerien merkeillä vilä postittaa vaan tidusteltiin niiden filateelista arvoa. (Lukutaito?)
- jalmari 1600
aivan. Eli noilla leimaamattomilla mutta liimattomilla ei ole arvoa kuin korkeintaan tilapäisenä paikkana kansiossa. Johtuuko arvottomuus siitä kun ei ole täyttänyt tarkoitustaan (leima puuttuu mutta liimapinta ei ole koskematon)
- Raneman1
Moro
Näistä postituotreista liimattomista merkeistä seuraavaa:
Merkit, joiden luettelohinta postituoreena on 1 - 2 euron luokkaa, voit luokitella massaksi, eli lyö pussiin muutama kymmenen erilaista. Hinnaksi euro tai pari.
Luettelohinnaltaan parempihintaiset, eli esim. parinkympin merkit voit hinnoitella n. 3 euron hintaan. Kyllä ne sillä menee kaupaksi.
Mikäli merkissä on muuta erikoisuutta, eli esim. keskitys huono ( kuva ei keskellä merkkiä ja merkissä näkyy toistakin merkkiä); punaisen ristin merkeissä risti ei ole kohdallaan, on painettu tuplasti tai puuttuu kokonaan niin merkin liimattomuudella ei todellakaan ole paljoakaan merkitystä. Saattaa huutokaupassa jopa ylittää luettelohinnan.
Että tällaista.
Ja tuon em.em.e kommentit sentin hinnasta ovat hänen oma käsityksensä, ei markkinahintaista totuutta.
T
Raneman
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808522935138Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään1183808Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka313280Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?1032465Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv672445TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain941669- 411378
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli761363Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään281361- 691089